Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajer, který v těchto dnech oslaví významné životní jubileum. Koprodukční snímek ČT.
Režie: Jan Švankmajer. Hrají: Pavel Liška, Jan Tříska, Anna Geislerová, Jaroslav Dušek a další.

Filmový příběh volně vychází z motivů dvou povídek Edgara Allana Poea "Zaživa pohřben" a "Šílený psychiatr". Jednou z hlavních postav je Markýz, postava inspirovaná markýzem de Sade. Děj celého snímku se zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je však plný anachronismů a reálií dneška, protože je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou, absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace jsou jeho tématem ...

Snímek J. Švankmajera je ověnčen hned několika cenami: ČEFTA ocenila tento film v roce 2005 Českým lvem - za Nejlepší výtvarný počin (E. Švankmajerová a V. Hrubá) a Nejlepší filmový plakát (E. Švankmajerová). Na festivalu Finále Plzeň 2006 získal snímek Zvláštní ocenění mezinárodní poroty celovečerních filmů a Cenu studentské poroty a na Mezinárodním filmovém festivalu v Bratislavě mu byly uděleny hned ceny tři, a to za nejlepší kameramanský výkon (J. Galvánek), nejlepší ženský herecký výkon (A. Geislerová) a nejlepší mužský herecký výkon (J. Tříska).

Napište nám