Filmový Hollywood si o takový „nářez“ dlouhou dobu koledoval. Americká komedie (2001). Hrají: B. Afleck, M. Damon, C. Rock, J. Bigs, K. Smith, J. Lee, C. Fisherová a další. Scénář a režie Kevin Smith. V anglickém znění s titulky.

Věční smolaři Jay a Mlčenlivej Bob se dozvědí, že je jejich dobrý přítel Banky Edwards odjel do Hollywoodu, aby jako producent realizoval film podle komiksu Bluntman a Chronic. Jeho hrdinové přitom jsou alter ega Jaye a Boba. Do rolí komiksových hrdinů se mají vtělit nové herecké „objevy“ Hollywoodu Jason Biggs a James Van Der Beek. Příběh má režírovat jakýsi podivný týpek tmavé pleti s ultraradikálními názory, Chris Rock. A jako by toho nebylo dost, skuteční Jay a Mlčenlivej Bob s hrůzou na internetu zjistí, že fanoušci komiksu jsou na ně naštvaní, protože se zaprodali Hollywoodu. Zbývá jim tak jen jediné, za každou cenu zastavit natáčení, proto se z New Jersey vydávají do Kalifornie, aby tam hájili svoji čest…

Komedii, která zesměšňuje „továrnu na sny“ a její díla, natočil jeden z nejpozoruhodnějších amerických nezávislých tvůrců, Kevin Smith (Mladí muži za pultem, Flákači, Hledám Amy). K realizaci přitom přizval současné herecké hvězdy, které občas s nadsázkou shazují samy sebe i to, co je pro mnohé filmové diváky téměř svaté. Vedle Hvězdných válek a Rebela bez příčiny, tak parodie nezůstanou ušetřeny také filmy Planety opic, Matrix, E. T. – Mimozemšťan a Charlieho Andílci.

Napište nám