Celý svět se nenávratně změnil. Viggo Mortensen v hlavní roli amerického filmu (2009). Dále hrají: K. Smit-McPhee, R. Duvall, G. Pearce, M. Parkerová, Ch. Theronová a další. Režie John Hillcoat

Země po celosvětové katastrofě spěje k zániku. Příroda je mrtvá, zvířata zahynula, stále je sychravo. Lidé, kteří zůstali, bojují o holé přežití anebo volí sebevraždu. Nedostatek jídla vede ke kanibalismu. Amerikou putují otec a asi desetiletý syn. Směřují k mořskému pobřeží, i když nevědí, co je tam čeká. Muž ví, že jeho úkolem je ochránit dítě a naučit je vše, co je nutné k přežití. Zároveň ho vede k zachování lidské důstojnosti, ale i k odvaze zemřít, nezbude-li jiné východisko.

Filmová adaptace tak ponuré knihy, jakou je Pulitzerovou cenou vyznamenaný román Cormaca McCarthyho Cesta, nebyla snadná a výsledkem je její takřka přesný převod do vizuální podoby spojený s mužovým komentářem. Rozsahem nevelké literární dílo má strhující atmosféru, a zcela se soustřeďuje na zdánlivě strohý popis apokalyptického prostředí a vztahu mezi protagonisty. Muž a chlapec putují temnou krajinou, vzdorují hladu a zimě, občas se musejí skrýt před lidmi nebo se bránit při napadení. Základem je jejich vzájemné pouto, vědomí, že existence jednoho je důvodem k životu toho druhého. Otec cítí zodpovědnost za dítě, jež se narodilo nedlouho po katastrofě a jež nezná zaniklou civilizaci. Předstírá optimismus a je schopen kvůli synovi i zabít. Každodenní přežívání ho zmáhá, stává se podezřívavějším, přestává rozlišovat mezi dobrem a zlem. Syn to podvědomě vnímá a reaguje na to po svém. (Filmový přehled 6/2010)

Napište nám