Hasičská stanice Liberec je bodem, který ochraňuje prakticky celé Liberecko, neboli slangově – Zónu Sever. Pracuje v ní 60 chlapů, kteří jsou ve třech směnách, 24 hodin denně, přichystáni zachraňovat náš majetek, zdraví i životy. Jeden rok, přes 12 dlouhých měsíců, jsme s nimi byli takřka denně. Sledovali jsme, jak pracují, žijí a připravují se být vždy tam, kam se ostatním moc nechce. Sledovali jsme, co všechno musejí umět, co musejí obětovat a co to vlastně znamená být hasič. Jaké je to žít s přísahou, že pro záchranu ostatních jsem ochoten kdykoliv položit i vlastní život.

Šestidílný dokumentární seriál české televize ukáže nejen zásahy hasičů proti živlům – ohni, vodě a větru, záchranu životů při autonehodách, ale i jejich neustálou a důkladnou přípravu. Protože když jde o lidské životy, hasič nesmí zaváhat, nesmí ani na vteřinu nevědět, co má a jak dělat.
Uvidíme i každodenní rutinu, dlouhé hodiny při čekání během směn na stanici, ovšem při čekání, která se jen málokdy dají nazvat pohodou. Hasič totiž nemůže zahálet, ani když není přímo u zásahu – stovky a tisíce hodin cvičení a tréninku zvyšují šance všech – tedy nejenže zachrání cizí životy, ale sami se z akce vrátí živí a zdraví. A právě proto hasičům vlastně nikdy den nekončí.

Proniknout do života profesionální hasičské stanice nebylo nic jednoduchého. Každý její pracovní den je úplně jiný, práce je nesmírně těžká, nebezpečná, psychicky náročná a výrazně ovlivňuje i běžný život všech našich hrdinů. Přesto doufám, že se nám podařilo být věrně u toho, abychom divákům zprostředkovali nevšední zážitek ze zásahu,“ říká kreativní producentka Martina Šantavá.

Tvůrci se nezaměřili pouze na profesionální stránku života hasičů, ale nahlédli i do jejich soukromí. Odhalili tak, jaké osobnosti skrývá liberecká požární stanice a jak tito každodenní hrdinové tráví čas, pokud zrovna nechrání zdraví, životy či majetek. Divák uvidí i každodenní rutinu požární stanice. Liberečtí hasiči navíc pojali samotný poplach poněkud neobvykle. „Jeden z navrhovaných názvů seriálu o hasičích byl - Když se ozve Krakonoš. Hasiči totiž tuto větu velmi často vyslovovali. Brzy jsme pochopili proč. Jako předpolí samotného poplachu se totiž v liberecké stanici z ampliónů ozývá znělka z Krkonošských pohádek. To proto, aby se hasiči nepolekali a v klidu se soustředili na samotný poplach, který se spouští až po ‚Krakonošovi‘,“ popisuje režisér cyklu Jiří Fedurco.

Rozhovor s režisérem Fedurcem