Filmová opera proslulého režiséra Petra Weigla, který zemřel v červenci loňského roku ve věku 79 let. Podle románu J. W. Goetha libreto napsali: E. Blau, P. Milliet a G. Hartman. Účinkují: P. Dvorský, B. Fassbaenderová, M. Vášáryová / M. Hajóssyová, F. Zvarík / P. Mikuláš, M. Dočolomanský / H. Helm a další. Kamera J. Kadaňka (Ve francouzském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Opera podle románu Johanna Wolfganga Goetha Utrpení mladého Werthera, kterou zkomponoval francouzský, pozdně romantický skladatel Jules Massenet, věrně sleduje děj literární předlohy (Die Leiden des jungen Werthers). Odehrává se v 80. letech 18. století v německém městě Wetzlar. Ovdovělý správce učí za letního odpoledne své děti koledu. Starší dcery Charlotta (B. Fassbänderová) a Sophie (M. Vášáryová / M. Hajóssyová) se starají o jeho domácnost. Ztichlým podvečerem přichází Werther (P. Dvorský). Správce jej požádal, aby doprovodil jeho dceru Charlottu na ples. Za svitu měsíce se pak mladí lidé vrací a Werther vyznává Charlottě lásku. Dovídají se o příjezdu Alberta (M. Dočolomanský / H. Helm) a Charlottina slova, že se jedná o jejího budoucího manžela, Werthera bolestně zasáhnou.

Uběhly tři měsíce. Charlotta se provdala za Alberta a zdá se být šťastna. Charlottin sňatek naplnil Werthera beznadějí. Nemůže unést skutečnost, že Charlotta patří jinému a upřímně to přiznává Albertovi. Sophie marně láká zoufalého Werthera k tanci. Ten jen čeká, aby spatřil Charlottu, znovu jí vyznává své city. Charlotta žádá Werthera, aby odjel z města a vrátil se až na Vánoce.

O Štědrém dnu vzpomíná Charlotta ve svém domě na Werthera. Náhle ho vidí před sebou. Připomínají si doby, kdy spolu trávili společné chvíle, u stejných knih a básní. Přichází Albert, který se dozvěděl o Wertherově přítomnosti. Přikazuje Charlottě, aby odevzdala poslu pistole, o které ho Werther dopisem požádal.

Tichou vánoční nocí běží Charlotta přes město k Wertherovu domu. V pokoji leží na zemi postřelený Werther. Charlotta se k němu vrhá v domnění, že je mrtev. Slyší jeho poslední milostné vyznání. V okamžiku, kdy z dálky zaznívají dětské hlasy s vánoční koledou, Werther umírá.

Petr Weigl
režisér, dramaturg a scenárista

Petr Weigl

* 16. 3. 1939

† 14. 7. 2018


Originální názevWerther
Stopáž102 minut
Rok výroby 1986
 T HD 4:3
ŽánrHudba