Dokument o osobitém vidění světa světově proslulého ilustrátora a autora dětských knih Petra Síse.

Ilustrátor Petr Sís oslaví v roce 2019 životní jubileum. Jako jednomu z mála českých výtvarníků se mu podařilo prosadit se v zámoří a dosáhnout světového věhlasu nejen na poli dětské literatury, audiovizuálních projektů, ale i návrhu plakátů (např. k filmu M. Formana Amadeus), nástěnných mozaik (např. v newyorském metru), tapisérií a dalších výtvarných děl.

Narodil se v roce 1949 v Brně v rodině režiséra Vladimíra Síse. Jeho osudy by vydaly na několik románů. Málokdo přitom ví, že byl například i jedním z prvních československých „dýdžejů“ a uznávaný hudební publicista. Výtvarné umění studoval na The Royal College of Art v Londýně a pod vedením Jiřího Trnky a Břetislava Pojara na pražské VŠUP, kterou v roce 1974 absolvoval animovaným videoklipem kapely Blue Effect nazvaným Mimikry.

Roku 1980 se Petru Sísovi podařilo vyhrát s krátkým snímkem Hlavy Zlatého medvěda na MFF v Berlíně a poté byl na základě nabídky olympijského výboru v Los Angeles pozván do USA, aby vytvořil animovanou sportovní znělku k veslování pro Letní olympijské hry 1984. Československo ale tyto hry bojkotovalo, a tak se Petr Sís stal nedobrovolným emigrantem. Usadil se v USA a postupně se vypracoval z kreslíře pro deník New York Times ve vysoce ceněného autora obrázkových knih. Počet titulů s jeho ilustracemi dosáhl šedesátky, autorských knih pro děti a mládež napsal přes čtyřicet. Sedmkrát obdržel Cenu The New York Times za nejkrásnější ilustrovanou knihu roku. Za vyprávění Strom života – Charles Darwin obdržel Petr Sís v roce 2004 prestižní cenu Ragazzi Award na Mezinárodní veletrhu dětské knihy v italské Bologni a je rovněž držitelem prestižní Ceny Hanse Christiana Andersena, které se přezdívá Nobelova cena za dětskou literaturu.

Film režíruje mladší bratr Petra David Sís. Snímek je stylizován jako pomyslná kniha života Petra Síse, kdy vizuálním leitmotivem je pohled umělce na běžný svět. V Sísově fantazii se totiž realita mění, ožívá, probarvuje… Propojujícím prvkem je animovaná černá mystická kočka, která se poprvé objevila v knize Tři zlaté klíče a je jakýmsi alter egem autora, symbolem hledajícího toulavého živočicha, který vlastně nikam nepatří.

Napište nám