Měli být mírovým poselstvem a místo toho museli zachraňovat vlastní životy. Nebyli však sami, kdo potřeboval pomoc. Korejský koprodukční film (2001). Hrají Ziyi Zhang, Woo-sung Jung, Sung-kee Ahn, Jin-mo Ju, Jong-woo Park a další. Scénář a režie Sung-su Kim

V roce 1376 nebylo v čínské říši zdaleko klidno. Vojevůdce Ču Jüan-čan vytlačil mongolské Jüany až za Velkou čínskou zeď a čínský císařský trůn tak obsadila nová dynastie Ming. V sousední Koreji vládne král Uwang z dynastie Korjo a ani vztahy mezi Koreou a Čínou nejsou právě ideální. Král Uwang vyslal do Nan-ťingu, sídelního města Mingů, poselstvo, které se mělo pokusit vztahy obou říší urovnat. Bez ohledu na mírové poslání výpravy je čínské vojenské oddíly nenechaly ani dojít k cíli cesty. Ve stejné době mají však i Mingové starosti. Mongolští Jüanové hledají svůj způsob, jak se Mingům pomstít za svou porážku a mingská princezna je pro takový účel ideálním cílem.

Film korejského režiséra a scenáristy Kima Sung-sua není jen akčním historickým filmem. Ve skutečnosti není v pravém smyslu slova bojovým, neboť postavy, jejichž oblečení je navrženo s pečlivým ohledem na historické reálie 14. století, nepoužívají efektních bojových umění. Jejich kruté střety mají všechny atributy surové, opravdové války, boje muže proti muži v době, kdy neexistovaly střelné zbraně. Jako neméně důležitý protivník na jejich strastiplné pouti je tu zachycena i nemilosrdná příroda vyprahlé pouště čínského vnitrozemí.

Jako dvorní perla v okolním prostředí mužských bojovníků a chudých poddaných září v roli mingské princezny čínská hvězda světového formátu Zhang Ziyi a kromě charismatického Junga Woo-sunga v roli otroka ovládajícího nevšední umění boje s kopím stojí rozhodně za pozornost i výkon nestora korejského filmu Ahna Sung-keeho.

Napište nám