Marie Callas, nejproslulejší operní zpěvačka 20. století, na scéně pařížského Palais Garnier, kde zazářila s áriemi z italského repertoáru.

Velká noc v Opeře, francouzsky La Grande Nuit de l’Opéra, se zapsala do historie zpěvoherního žánru tím, že 19. prosince 1958 vystoupila řecká sopranistka Maria Callas za přítomnosti prezidenta Francouzské republiky v impozantním pařížském Palais Garnier. V obecenstvu spatříme řadu tehdejších celebrit, mezi nimiž nechybí Brigitte Bardotová, Martine Carolová, Gérad Philipe, Charlie Chaplin, dramatik Marcel Achard, spisovatelka Louise de Vilmorin, šansoniérky Juliette Gréco a Patachou.

Callasová si vybrala do svého slavnostního recitálu, který se uskutečnil po slavném římském skandálu, kdy opustila divadlo před koncem představení, árie z italského repertoáru. Zahájila modlitbou Normy ze stejnojmenné Belliniho opery, pokračovala scénami Leonory z Verdiho Trubadúra a brilantní kavatinou Rosiny z Rossiniho Lazebníka sevillského. V druhé části večera uvidíte celé druhé jednání Pucciniho Tosky, kde partnerem Callasové v roli Scarpia je italský barytonista Tito Gobbi. Za dirigentský pult Orchestru pařížské Opery vystoupil Georges Sébastien.

Maria Callas (1923–1977) byla v Americe narozená řecká sopranistka a patrně nejznámější operní zpěvačka 20. století. Ve svém interpretačním umění kombinovala dojímavou techniku bel canta s velkým dramatickým nábojem. Nesmírně všestranná a různorodá pěvkyně obsáhla ve svém repertoáru barokní operu seria přes vrcholné belcantové opery Donizettiho, Belliniho a Rossiniho, excelovala v dílech Verdiho a Pucciniho a ve své rané kariéře dokonce zpívala hudební dramata Richarda Wagnera. Pro svůj neobyčejný hudební a dramatický talent byla obecenstvem i kritikou označována za La Divina, tedy božská.

Napište nám