Zlatý muž z Ria

Judista Lukáš Krpálek v celovečerním dokumentu Adolfa Ziky. Charismatický sportovec, neúnavný bojovník, pyšný otec, hrdina českých fanoušků a jediný olympijský vítěz naší brazilské výpravy

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Rozhodující souboj Lukáše Krpálka viděl přes milion diváků. Šlo o nejsledovanější přenos z celé olympiády v Riu, který završil zasloužený, vydřený zisk zlaté medaile – jediné za celou českou výpravu.

Co úspěchu předcházelo, jaký měl zisk olympijské medaile na Lukáše Krpálka dopad a jací jsou vlastně čeští fanoušci, prozradí dokument režiséra Adolfa Ziky, bývalého aktivního judisty, který se s Lukášem Krpálkem zná už dlouho. Poslední rok na něj však nahlížel zejména pohledem dokumentaristy. „Natočili jsme neobyčejný příběh obyčejného kluka z Jihlavy, který se naprostým omylem dostal ke sportu, jenž nebyl v jeho původním plánu. Zlatý muž z Ria je snímkem o železné vůli a nezměrné vytrvalosti sportovce, který dokázal i přes nepřízeň osudu protrhnout pověstný začarovaný kruh posledních chybějících titulů ve snových kariérách zlatým olympijským triumfem,“ avizuje Adolf Zika, který dokončení dokumentu původně plánoval až na příští rok, ale zisk zlaté olympijské medaile jeho plány rychle proměnil.

Mám za sebou pět celovečerních snímků, z hlediska nervů byl však tento jednoznačně nejsložitější. Na jeho sestříhání jsem měl pouhých jedenadvacet dní. Sám Lukáš viděl celý dokument teprve pár dní před premiérou. Ale nezměnil v něm jedinou věc,“ doplňuje Zika. Snímek, přesahující rámec sportovního dokumentu obsahuje řadu unikátních záběrů. „Ty ze soukromí Lukáše dosud nikdy neprošly médii. Ukazují třeba, jak Lukáš lpí na své rodině a čerstvě narozeném synovi, ale také jeho fascinaci elektrickou kytarou, kterou se snaží zdolat svými obrovskými prsty a která je dle jeho slov jeho druhým olympijským vrcholem, na nějž ale asi nikdy dokonale nedosáhne.

V dokumentu nechybí ani záběry z mekky světového juda Tokai Judo University Japan, kde se Lukáš Krpálek připravoval před olympiádou a kde ho bedlivě sledoval také legendární Yasuhiro Yamashita, či velké množství archivních záběrů z finálových sekund zásadních milníků kariéry. Diváci nahlédnou i do dětství a dospívání, a také do úplného soukromí Lukáše. To odhalí domácí videa točená jeho manželkou Evou Kaderkovou, jež Lukáše zachycují jako zahrádkáře, pěstitele a kutila. Ve snímku není opomenut ani Saša Jurečka, nejbližší přítel, který utonul v minulém roce na jezeře Lago Di Garda a jemuž Lukáš vybojovanou olympijskou medaili věnoval.

Za hudbou k dokumentu stojí Honza Křížek z kapely Blue Effect, závěrečnou píseň Čajovna daroval Radim Hladík.

* 15. 11. 1990


Stopáž72 minut
Rok výroby 2016
 ST HD
ŽánrDokument