Ferdinand o zahradě a zahradní architektuře

„V době přemíry technologií a virtuálních realit je zahrada něco jako procházka se psem, zahrada je antidepresivum. Nabízí opravdovost, přirozenost. Květ jako symbol zrození něčeho nového a naopak opad plodu jako zánik. Koloběh života v přímém přenosu. Ke slovu přichází respekt: respekt k životnímu prostředí – zejména pak k nakládání s půdou a dešťovou vodou, kompostem, energií.“

O rodinné zahradě

I když tvrdím, že zahradu vždycky musíme navrhovat ve vztahu k okolí, k architektuře domu, u rodinné zahrady je to trochu jinak. Tady se daleko víc orientuji na člověka a na jeho konkrétní aktivity.

Zásada číslo jedna: Při navrhování rodinné zahrady by měli být proto přítomni všichni – i děti a prarodiče.

A zásada číslo dvě: Rodinná zahrada nesmí být křehká. Musí přežít letící šípy a fotbalové míče, nájezdy indiánů a honící se psi. Zapomeňte na citlivé pivoňky, za zdi svého soukromí vpusťte dobrodružství a fantazii.“

Co si můžeme užívat v interiéru, má svou adekvátní variaci i v zahradě. Nebojte se proto o své zahradě přemýšlet stejně jako o svém bytu. A stejně jako si čas od času přestavujete obývák nebo kuchyni, může se spolu s vámi vyvíjet i vaše zahrada. Kde teď potřebujete pískoviště, tam můžete za pár let snadno být okrasný záhon. Z dětského domečku bude klubovna, z houpačky a prolézaček venkovní posilovna. Malý vodní prvek můžete kvůli neplavcům zasypat dočasně kameny a za pár let si budete užívat jeho hlubokou čirou vodu. Zahrada je měkká architektura, ráda se bude vyvíjet a růst spolu s vámi.

O zahradě v krajině

Styl vaší zahrady by se měl vyvíjet podle vzorů, které odpovídají nejenom krajině samotné, ale také místní architektuře, tradicím a kultuře. Inspirací mohou být lokální zvláštnosti. Vydejte se na vycházku svým krajem. Když vás potěší nějaký výhled, zkuste si sami odpovědět: proč právě tenhle mě baví? Zkoumejte zelené kvetoucí kouty ve volné přírodě, čemu a proč se tam daří. Prohlížejte si detaily starých domů, zdi, ploty, co roste a v jakých skupenstvích kolem rybníčků a potoků…

O malých městských zahradách, zahradách u řadových domků

Když si chcete vybudovat zahradu v krajině, je nejlepší se rozhlédnout a inspirovat tím, co roste v okolí. Ale podle čeho odvíjet příběh městské zahrady? Většina výsadeb tu vznikla a vzniká uměle – tím, co jsme sem my lidé zasadili. Když si budete chtít navrhnout zahradu ve městě, neuděláte chybu, odpíchnete-li se podle architektonických prvků – jako jsou stáří a styl domu, nebo materiály, ze kterých byl dům či pěkný plot postaveny.

Když máte malou zahrádku, neberte si z každého přání kousíček, ale upřednostněte jedno téma. Je pro vás nejdůležitější v klidu si na zahradě posedět s kafíčkem? Pak tomu vše podřiďte. U malých zahrad platí, že orchestr celého prostoru je tu proto, aby podpořil první housle, jednoho sólistu. Vpředu je to posezení u kávy, vzadu lavice. Pak i malá zahrada unese výrazný umělecký prvek nebo netradiční řešení.

O terasách a balkonech

Život v bytě, ve městě má určitě své kouzlo a mnoho předností, ale často v něm chybí kontakt s přírodou, oblohou, se sluncem. Zasněte se a představte si, že tohle všechno vám váš balkon dokáže splnit. Osvoboďte svůj balkon už konečně od nepotřebného harampádí a prádelních šňůr! Pozvěte na svou terasu kus té zahradní pohody. I pár metrů čtverečních je dost na to, abyste se mohli nadechnout, protáhnout se nebo zmoknout.

O zahradách permakulturních a přírodě blízkých

Zahrada šetrná k přírodě nemusí být synonymum pro chaos, nepořádek a nepropustnou džungli, může být naopak velmi organizovaná, čistá a designová.

Příroda umí spoustu věcí. Živí nás, ptáky i zvěř. Sklízí, recykluje, zavlažuje, čistí vzduch, obohacuje půdu, umí se postarat sama o sebe, poskytuje obydlí, je krásná a voní..

Při natáčení o přírodě blízkým zahradám jsem si znovu uvědomil, že musím zahradám ještě víc naslouchat, všímat si ji, snažit se pochopit její koloběh. V přírodní zahradě stejně jako v životě mnohdy platí, že dělat méně, prospěje více. Příroda byla, je a bude pro mne velkou inspirací.

» Rozhovor s Ferdinandem