Je půvabná a romantická, ale řádí v ní nevyzpytatelné bytosti. Kdo by se tam odvážil, když se pověsti o nástrahách stanou skutečností? Výpravná pohádka České televize (2006). Hrají: J. Vondráček, K. Zima, B. Munzarová, J. Dvořák, J. Plouhar, B. Holiček, T. Hladišová, Z. Vejvodová, P. Motloch a další. Scénář V. Křístek a A. Jurda. Kamera D. Ployhar. Režie V. Křístek

Pořad bylo možné přehrát do 11. 4. 2021
Video není k dispozici

V království lidí panuje král Jaroslav (J. Dvořák) s královnou Annou (Z. Vejvodová). Na první pohled je patrné, že se nevyvyšují nad jiné. Jejich děti si hrají běžně s ostatními a dobré jsou i vztahy královských manželů k rodině štolby Petra (P. Motloch). Místem, v němž platí zákony, které není radno překročit, je sousední Lesní země. Jeho panovnice (K. Brtníková) zůstává tajemně v pozadí a lidé mohou potkat pouze správce země Pavučince (J. Vondráček). Král Jaroslav je potrestán za překročení léta tradovaného zákazu a svoji svobodu musí vyvážit darem pro Pavučince. Jakmile zjistí, že by se musel vzdát svého syna, snaží se jej zachránit. Ale něco za něco – Pavučinec si přece jen svou oběť vybere.

Název pohádky - Tajemství Lesní země - dává najevo, kde se převážně odehrává. Jako je pro tento žánr typické, ani tentokrát nás nemine souboj dobra se zlem, tajemné prostředí, nadpřirozené schopnosti některých postav, splněné úkoly, záměny osob, pomoc podmíněná ochotou podřídit se přání silnějšího i láska, která všechno překoná.

Jak to v moderních pohádkách bývá, žádná z jednajících postav není jen dobrá nebo jenom zlá, vlastnosti lidí i pohádkových bytostí nám vždy něco (nebo někoho) připomínají. Jejich zloba, potměšilost, snaha získat výhody na úkor jiného a pýcha kladou překážky dobrým úmyslům. Každý z pohádkových hrdinů má své světlé stránky, ušlechtilé touhy, ale i chyby. V průběhu děje se utkávají zlé síly s těmi dobrými, aby nakonec přece jen všechno dopadlo co nejlépe. Jakoby osud, stejně jako staré rozpočitadlo malých dětí, usiloval o to nadělit všem spravedlivě.

Stopáž71 minut
Rok výroby 2006
 ST AD