Příběh o čtyřech kamarádech a jejich dílčích neúspěších v nepřetržité řadě úspěchů ve městě, v němž je snadné přijít o práci, zkomplikovat si milostný život a zápasit s výchovou syna. Film získal hlavní cenu na festivalu Finále Plzeň 2005.
Režie: Martin Šulík. Scénář: Martin Šulík, Marek Leščák. Hrají: Oldřich Navrátil, Igor Bareš, Ivan Martinka, Ľuboš Kostelný a další.

Snímek oceněný na řadě mezinárodních filmových festivalů, a držitel dvou Českých lvů, vypráví příběh několika typických současných postav z periferie města, v němž je snadné přijít o práci ve fabrice a obtížné naplnit alespoň částečně představu o výhodném výdělku a slušné životní úrovni. Po ztrátě zaměstnání, které management firmy výhodněji nabídnul zahraničním dělníkům, se čtyři přátelé ocitají v situaci, kterou se snaží řešit podnikáním na vlastní pěst. Přináší jim to vysoké zadlužení i řadu nepříjemných zkušeností, které je usvědčí z naivity i neschopnosti. Jejich soukromý život se rovněž komplikuje, párkrát si každý z nich hrábne ke dnu. Polámané vztahy, soukromé krize a klopotné hledání východiska jsou typické pro dnešní realitu poznamenanou existenčními nejistotami v dříve bohatém průmyslovém městě. Výraznou roli sehrává neschopnost adaptovat se v nových podmínkách, vymanit se z pohodlného stereotypu a citlivě vnímat signály svých nejbližších. Čtyři ústřední postavy, jejich manželky, družky, děti, přátelé i soupeři - to jsou obyčejní lidé, které běžně můžeme potkávat na ulicích. Jsou typičtí svým zjevem, chováním i jazykovou růzností těch, které kdysi možnost výdělku svedla do ostravského kosmopolitního kotle. Bylo by krátkodeché domnívat se, že půjde jen o lokální událost bez širšího přesahu. V příběhu Karla, Tomáše, Milana a Vinca rezonuje obyčejný dnešek každého z nás.

Napište nám