Kontroverzní a největší světový muzejní komplex ve Spojených arabských emirátech. Superdílo renomovaného architekta Jeana Nouvela. Francouzský dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V roce 2007 byl ve Francii podpořen a schválen projekt Louvre Abú Dhabí. Jedná se o výstavbu „pobočky“ nejslavnějšího pařížského muzea Le Musée de Louvre. Francie zapůjčí plánovanému muzeu ve Spojených arabských emirátech jméno Louvre, společně s některými vzácnými exponáty a svými zkušenostmi. To vše za částku dosahující 1,3 miliardy dolarů, tedy asi pětadvacet miliard českých korun.

Stavbu navrhl francouzský architekt Jean Nouvel; pro návrh stavby nebyl vybrán náhodou. Sám je totiž autorem Institut du Monde Arabe, což je institut arabského světa v Paříži. Z podobného důvodu byl návrhem Guggenheim Abú Dhabí pověřen Frank Gehry, který je autorem slavného Guggenheimova muzea ve Španělsku. Obě stavby jsou navíc jen několik set metrů od sebe. Louvre Abú Dhabí byl dokončen v roce 2012, čímž na Saadiyat Island vznikl největší muzejní komplex na světě.

Originální názevThe Louvre Abu Dhabi - Genesis of a Colletion
Stopáž50 minut
Rok výroby 2015
 )D( ST HD
ŽánrDokument