Jana, musherka, závodnice se psím spřežením, která jako jediná z Čech absolvovala nejtěžší evropské longové závody, se vydává na 1200 km dlouhou trať Finnmarksløpet. Jedná se o nejdelší závod psích spřežení v Evropě. Režie L. Kallistová Jablonská

Pořad bylo možné přehrát do 21. 2. 2021
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Jana se z Jizerských hor vydává na 1200 km dlouhou trať nejdelšího evropského závodu psích spřežení Finnmarksløpet. Šance na jeho dokončení má velmi malé. Je jednou z mála žen na startu, nežije (jako naprostá většina závodníků) trvale za polárním kruhem a její tým je tvořen výhradně čistokrevnými husky, zatímco ostatní závodí se psy k tomu účelu vyšlechtěnými. Je skutečně velká zima, polární pláně jsou pohlcovány sněhovými bouřemi, psi se boří v závějích a Jana bojuje o poslední zbytky energie. Přesto, nebo právě proto, se cítí šťastná.

Dokument Psí láska je inspirací pro ty, kdo dosud nenašli odvahu žít svůj sen. Hlavní protagonistka, česká musherka a chovatelka husky Jana Henychová, ji totiž rozhodně má,“ říká režisérka filmu Linda Kallistová Jablonská.

Velká část filmu se odehrává za polárním kruhem v době, kdy teploty dosahují i –40 °C. Léto tráví Jana v Jizerských horách, kde má domek po rodičích a třicet psů. Vydělává peníze pořádáním dětských táborů a přednášek o psech. Když je horko, je evidentně unavená, naštvaná a jediné, co ji drží nad vodou, je myšlenka na odjezd na sever. Znovu se pokusit pokořit nejnáročnější evropský závod.

Na nápad natočit film o mushingu mě přivedl scenárista Zdeněk Jecelín, který má v rodině oddaného mushera a často vyprávěl o způsobu života těchto lidí. Zaujalo mě na tomto tématu především to, s jakým nadšením a odhodlaností se musheři tomuto sportu věnují a co všechno kvůli tomu podstupují. Ano, teoreticky se to dá říct i o cyklistice nebo o surfaření, ale o kolo nebo prkno se nemusíte každodenně starat tak jako o smečku třiceti psů. To je prostě oddanost a životní styl,“ říká producent Pavel Berčík.

Stopáž75 minut
Rok výroby 2019
 P D ST AD HD
ŽánrDokument 15+

Všechny koprodukční filmy České televize