V domech, které navrhl, se příjemně bydlí, jeho rekonstrukce vynikají nápady a respektem. Portrét jednoho z nejlepších českých architektů současnosti.
Ladislav Lábus - architekt empatie

Jeden z nejlepších českých architektů současnosti Ladislav Lábus je známý svou skromností a uzavřeností, možná až nemluvností. Proto byli tvůrci jeho portrétního filmu postaveni před nelehký úkol, vyzpovídat člověka, který se vyjadřuje exaktně, s rozmyslem a nejraději jen svou prací, a zároveň museli docílit toho, aby přirozeně představil nejen své skvělé stavby, ale i sám sebe. Režisérce dokumentu Adéle Sirotkové se trpělivou prací podařilo odhalit, že Ladislav Lábus je nejen skvělý architekt, ale i vtipný glosátor a popularizátor architektury, který je se svým suchým humorem zdatným sparingpartnerem svého halasnějšího bratra, herce Jiřího Lábuse. Vedle bratra Jiřího v dokumentu o Ladislavu Lábusovi budou hovořit takové osobnosti, jako je Alena Šrámková, Josef Pleskot, Lenka Dvořáková, Rostislav Švácha a v neposlední řadě i jeho milá žena Dorota.

Setkání tvůrců rozdílných generací, mladé režisérky a architekta na vrcholu tvůrčích sil, kteří se ale vzájemně vnímají a respektují, vneslo do dokumentu příjemně civilní atmosféru a srozumitelnost. Formální zpracování dokumentárního filmu je dvojí. Rozhovory jsou snímány čistě dokumentárně tak, že akce a situace jsou bezprostřední a situované v reálných prostředích. Zatímco architektonická díla Ladislava Lábuse jsou kameramanem Patrikem Hoznauerem snímána velmi výtvarně, stylizovaně až okázale, aby vynikla jejich výjimečnost a monumentální nenápadnost.

Napište nám