Zkrácená verze barokní komické opery skladatele Georga Philippa Telemanna, kterou v roce 1981 připravilo ostravské televizní studio v režii Ilji Hylase.
Účinkují: I. Kusnjer, M. Podskalský, Z. Šmukař, R. Novák a další.

V době, kdy vládne v Athénách z válečných důvodů bigamie, aby se rodily děti, přemýšlí velký filosof Sokrates o lidských ctnostech. Meditaci přeruší jeho dvě manželky, Xantipa a Amita, které hašteřivě vtrhnou do místnosti. Obtěžovaný vědec urovná rutinně často opakovaný konflikt a počne přednášet svým žákům.

Vedle toho se paralelně odvíjí příběh Melitóna, který se má oženit s bohatou nevěstou Kalisou a musí jednu ze svých snoubenek, princeznu Rodisettu nebo Edroniku, odmítnout. Melitón samozřejmě trpí při výběru jedné z nich trýznivými výčitkami. Nové rozhodnutí Nejvyšší rady, kterým se povinnost dvojženství ruší, však celou situaci změní…

Trpělivý Sokrates, německy Der Geduldige Socrates, je tříaktová první celovečerní komická opera Georga Philippa Telemanna (1681 – 1767) na německé libreto Johanna Ulricha von Königa. Poprvé byla provedena 28. 1. 1721 v hamburské Opeře na Husím trhu.

Napište nám