Psi


Egoistický Bárny

23. 3. 2019

Paní Lucie z Plzně má doma kromě devítiměsíční dcery i malou zoologickou zahradu. Patří do ní ježek Bodlinka, dvě suchozemské želvy, fenka Akina, kočka Fusekle a border kolie Bárny. Lucie je majitelkou čajovny, kde Bárny vyrostl mezi lidmi jako naprosto bezproblémový pes. Příchodem dalších členů domácnosti vzrůstala jeho agrese. Nyní, v osmi letech, útočí na všechno téměř okamžitě. Lucie se obává o dceru Bohdanku, protože Bárny na ni vrčí. Jeho agresi řeší Lucie také agresí, což sama ví, že není dobře. Ruda potvrzuje, že problémové chování je nutné řešit určitě jinak, než jak to řeší Lucie. Svoji agresi při řešení konfliktních situací přenáší na Bárnyho, čímž se potom jeho neposlušnost stupňuje. Ruda navrhuje použít raději nějaké legrácky. Bárny navíc potřebuje zhubnout a Lucie se musí naučit ovládat.

videoEgoistický Bárny: v čem je problém?
...
video video

Egoistický Bárny: v čem je problém?

Stránka dílu


Úzkostná Doui

16. 3. 2019

Psí příběh dnes patří fence Doui, kterou si mladá herečka Sandra vzala ze záchytné stanice. Už několikrát měla Doui různé páníčky, ale vždy byla po čase vrácena. Sandra bydlí se sedmiměsíčním synem a přítelem v bytě, který je pro Doui strategickým útočištěm. Když rodina odejde, fenka je vystresovaná a hlasitě po celou dobu samoty naříká. Venku se příšerně bojí a hystericky štěká na všechny psy. Sandra ji hrozně lituje. Ruda vítá Sandru, pouští chůvičky a hned má jasno. Doui je bázlivá hysterka a panička jí moc nepomáhá. Sandra musí nastavit pravidla. Je třeba Doui naučit základní povely a začít ji socializovat. Úkoly jsou jasné. Uvidíme, zda bude měsíc na nápravu stačit.

videoÚzkostná Doui: v čem je problém?
...
video video

Úzkostná Doui: v čem je problém?

Stránka dílu


Konfliktní Bára

9. 3. 2019

Milada žije se svým patnáctiletým synem a čtyřletou fenkou Bárou, kterou si vzala z útulku kvůli terapii pro svého nemocného syna, v malebném městečku Veselí nad Lužnicí. Vypadá to jako pohodové soužití, dokud nevyrazí Milada Báru venčit. Je to stále stejné. Bára spíš venčí paničku. Tahá ji na vodítku, útočí na všechny psy, které potkají, a vůbec neřeší povely. Vodítko slouží Báře k dokonalému ovládání paničky. Ruda vysvětluje základy chůze na vodítku, jak udělit povel, jak s Bárou komunikovat. Rovněž se domnívá, že pokud má Bára být terapeutický pes pro nemocného syna, musí paní Milada pořádně zabrat, protože rotvajlerka, a ještě k tomu hyperaktivní, není k tomuto účelu zrovna správné plemeno.

videoKonfliktní Bára: v čem je problém?
...
video video

Konfliktní Bára: v čem je problém?

Stránka dílu


Nezvladatelná Ellis

2. 3. 2019

Paní Jana bydlí se svojí dcerou Natálií a dvěma psy, ročním Barnabášem a fenkou Ellis, neboli Elinou, v útulném pražském bytě. Oba psi přišli do domácnosti z útulku, protože Jana s Natálií chtějí pomáhat. Elina útočí na všechno a na všechny. Venčení se stává hororem. Fenka už má dokonce svou první pokousanou lidskou oběť. Obě ženy čekají na Rudovy rady jako na smilování. Rudovi je ovšem hned jasné, že problémem je Barnabáš. Je to neřízená střela. Je třeba ho unavit, naučit chodit na vodítku s obojkem a vštípit mu základní povely. Prvotní problém Elina se tím paradoxně vyřeší, protože se fenka vedle spolubydlícího Barnabáše výrazně zklidní.

videoNezvladatelná Ellis: v čem je problém?
...
video video

Nezvladatelná Ellis: v čem je problém?

Stránka dílu


Smutná Matylda

23. 2. 2019

Devítiletá fenka Matylda žije se svojí rodinou v panelákovém bytě, kde na první pohled vypadá vše v pohodě. Matylda má ovšem řadu problémů. Vystřídala už několik domácností a teď už chce svůj klid. Bojí se zvuků. Hlavně jí vadí křik dětí. Raději se uklidí do místnosti, kde nikdo není. Rodina by ovšem chtěla mazlivého a přítulného psího kamaráda. Při návštěvě Brlohu měl Ruda hned jasno. Matylda není žádná chudinka, na kterou nemá nikdo čas, ale tvrdý manipulátor. Úkoly jsou tedy jednoznačné. Naučit Matyldu respektovat pravidla. Všichni ji musejí hlavně přestat litovat, čímž se přirozeně odbourá i její strach.

videoSmutná Matylda: v čem je problém?
...
video video

Smutná Matylda: v čem je problém?

Stránka dílu


Kočka

Uštěkaný Otík a malá Emička

16. 2. 2019

Ruda i Klára navštíví rodinu známé sympatické herečky Lucie Benešové, která sdílí svůj dům s velmi početnou rodinou. Spolu s manželem a čtyřmi dětmi s nimi obývají domácnost dvě kočky a čtyři psi.

Otík, který patří třináctiletému Štěpánovi, je asi největší záškodník. Štěká velmi vytrvale na všechno a na všechny, doma si značkuje polštáře v obýváku, čímž dává najevo, kdo je doma pánem. Kočičí duo také stojí za to. Tvoří ho dlouholetý člen domácnosti kocour Lojza a nalezené koťátko Emička. Ta je pěkný mlsoun. Granulí, které by Lucii značně usnadnily život, se ani nedotkne. Je velice čistotná, chodí na svůj písek, ale nikdy se nevyprázdní venku.

Lucie přijíždí za Rudou do Brlohu. Ruda radí zbavit Otíka strachu, kvůli kterému pořád štěká, účinnou socializací. Na koho štěká, ten ať ho pohladí. Odstranění močení do polštářů „přistižením při činu“ vidí Lucie jako větší oříšek. Klára naopak tentokrát neřeší žádný „kočičí problém“, ale udílí rady, které by měly Lucii hlavně uspořit její drahocenný čas. Maso je zbytečné kočkám vařit. Doporučuje zpracovat syrové maso na menší porce, zamrazit a vždy postupně rozmrazovat podle potřeby.

Po měsíci přicházejí Klára s Rudou společně. Je to úplně poprvé, kdy se potkávají u společného případu. Oba konstatují zlepšení, ovšem bez další snahy to nepůjde. Lucie to určitě časem zvládne, i když uřídit tak velkou rodinu není žádná legrace.

videoUštěkaný Otík: v čem je problém?
...
video video

Uštěkaný Otík: v čem je problém?

Stránka dílu


Neposlušní Denny a Dendy

9. 2. 2019

Psí příběh Karla a Mirky se týká bratrů jezevčíků Dennyho a Dandyho, i když se zdá, že problémy s nimi mají spíše Karel s Mirkou. Jeden poskytuje víc volnosti, druhý užívá víc povelů. Mirka je důslednější a na svých povelech trvá. Karel naopak dává Dennymu prostor. Dohromady to prostě moc nefunguje. Ruda je na oba jezevčíky zvědavý. Která výchova je ta správná? Jezevčíci zvládli uličku v Brlohu bez problémů. Ruda tedy koriguje spíše páníčky. Upozorňuje na příliš ostré Mirčiny pokyny. Nelíbí se mu ani Karlova nedůslednost. Měli by se oba domluvit a používat obyčejný selský rozum. Snad bude tentokrát snaha majitelů domácích mazlíčků korunována úspěchem a Klára i Ruda budou po měsíci spokojeni.

videoNeposlušní Denny a Dendy: v čem je problém?
...
video video

Neposlušní Denny a Dendy: v čem je problém?

Stránka dílu


Jak vybrat vhodného psa

2. 2. 2019

Známá herečka Jana Bernášková se se svojí rodinou rozhodla pořídit psa. Jana zvažuje, zda si vzít psa z útulku nebo z dočasné péče. Protože si správně uvědomuje dosah takového rozhodnutí, nechce nic podcenit. Poprosila Rudu o rady. Je to ideální příklad pro nás všechny, kteří se budeme také rozhodovat, zda pomůžeme nějakému nešťastnému stvoření. Víte, jak se pozná množírna? Jak se liší dočasná péče od útulku? Důležité je, dozvědět se co nejvíce z minulého života psa, protože výchova a adaptace je pak mnohem jednodušší. I tentokrát se dočkáme mnohých překvapení. Uvidíme, jak budou v tomto dílu Ruda s Klárou s plněním úkolů spokojeni.

videoJak vybrat vhodného psa (1)
...
video video

Jak vybrat vhodného psa (1)

Stránka dílu


Rozdílní Bax a Lola

26. 1. 2019

Eva žije v Praze se svým přítelem Michalem. Společnost jim dělají Bax a Lola, dva psí přátelé. Oba ke svým páníčkům přišli z útulku. Lola je velmi samostatná, ale venku si dělá, co chce. Bax nemá rád ostatní členy rodiny, hlavně „oba tatínky“ mladého páru. Při návštěvě Brlohu měl Ruda hned jasno. Oba psíci potřebují hlavně podporu svých pánů. Lolu je třeba zaměstnat, aby se zklidnila. Bax se musí naučit ovládat základní povely. Úkolů je spousta, takže všechny čeká perný měsíc.

videoRozdílní Bax a Lola: v čem je problém?
...
video video

Rozdílní Bax a Lola: v čem je problém?

Stránka dílu


Pes Árčí

12. 1. 2019

Kristýna a Ondřej čekají miminko. Jedno už ale vychovali, je jím šestiletý Árčí. Je to celkem pohodový pes, nemá ovšem rád malé pejsky a okamžitě na ně útočí. Nesnáší spoustu zvuků: i jen obyčejná škrabka na brambory ho vytáčí k nepříčetnosti. Vzhledem k tomu, že je Árčí také pěkný žárlivec, musí Ruda poradit, jak se připravit na příchod nového člena rodiny. Border kolie je pracovní plemeno s obrovským množstvím energie a pokud se nudí, vymýšlí lumpárny. Po příjezdu k Rudovi je hned jasné, co majitelé nezvládají. Árčí není dostatečně zaměstnán, takže je nutné ho pořádně zabavit. Nejdůležitějším úkolem je připravit Árčího na příchod miminka prostřednictvím dětí přátel Kristýny a Ondřeje.

videoPes Árčí: v čem je problém?
...
video video

Pes Árčí: v čem je problém?

Stránka dílu