Klára Vodičková

Elegantní, milá, mladá žena s obrovskou empatií. Dochází do rodin, kde pomáhá s nápravou projevů občas prazvláštního chování domácích koček. Pracuje jako trenérka různých druhů zajímavých zvířat v zoologické zahradě. Podle Kláry je většina problémů jejích svěřenkyň téměř vždy zapříčiněna chybou v komunikaci s jejich lidskými protějšky.

Jak dlouho se věnujete „problémovým“ kočkám a jejich majitelům? Vnímáte svou práci jako poslání?

Problémovým kočkám a práci s nimi se věnuji téměř pět let. Takovým prvním impulsem byla moje kočka Garfinka, která mne tou dobou začala zlobit a já se začala zajímat o to, proč se chová tak, jak se chová, a jak její životní úroveň v bytě zlepšit. Svou práci jako úplné poslání nevnímám, moc dobře si uvědomuji, že nemohu spasit všechna zvířata světa, a tak nechávám vždy na majiteli konkrétního zvířete, zda si mé rady vezme k srdci či ne, a jestli chce opravdu své kočce pomoci. Pokud bych svou práci brala jako poslání, tak bych si musela brát každé rozhodnutí majitele příliš osobně. A to v mé práci nejde, protože bych to brzy citově neunesla.

Co je nejčastější chybou u majitelů koček?

Nejčastější chybou majitelů koček bývá fakt, že drží kočky ve sterilních bytech bez možnosti vyžití a neuvědomují si, že byt pro kočku musí být dle toho zařízen.

Pokud se člověk rozhodne pořídit si kočku, podle čeho by si měl vybírat, čemu věnovat pozornost a čemu by se měl vyhnout?

Rozhodně by se měl informovat, odkud konkrétně kotě pochází a jak a kde žijí jeho rodiče (matka). Pokud Vám chovatel nabízí, že Vám čistokrevné kotě přiveze až domů, nebo že vám jej předá na parkovišti u obchoďáku, tak to vždy odmítněte. Je potřeba si také kotě prohlédnout, zda mu neteče z očí a nosu, zda nemá špinavý řitní otvor a v jakém stavu je jeho srst. To vše jsou ukazatele zdravotního stavu zvířete. Pokud se vám zdravotní stav nebo chování chovatele nelíbí, tak si zvíře neberte a neplaťte za něj.

Jak bychom měli postupovat, pokud si bereme kočku z útulku?

Opět je potřeba si zjistit o útulku co nejvíce informací. Ideálně se třeba spojit s někým, kdo si již zvíře z toho konkrétního útulku bral. Samozřejmě platí to stejné, co u soukromého chovatele – zkontrolovat zda se zvíře jeví na první pohled zdravě. Potom, co si zvíře přivedeme domů, je také dobré jej vzít na kontrolu k veterináři, aby vám zdravotní stav potvrdil.

Co považujete za největší úskalí útulkové péče pro kočky?

Největší úskalí útulkové péče o kočky považuji fakt, že spousta útulků se v současnosti snaží chytat a umisťovat všechny kočky, co na ulici najdou. Některé kočky jsou však již zdivočelé, mají z člověka panický strach, a pokud mají prožít svůj život v bytě, tak jej prožijí prakticky v neustálém stresu. Dle mého soudu by přemnoženým populacím koček v České republice pomohl silný kastrační program, kdy by se toulavé kočky pochytaly, vykastrovaly, byly označeny a vypuštěny zpět na místo odchytu.

V rozhovorech jste uvedla, že žádná kočka není zlá. Co v kočkách nejvíce budí agresi?

Kočka je šelma lovec, takže nejčastěji se u koček můžeme setkat s agresí hravou, kdy kočka loví svého majitele, protože se doma jednoduše nudí a potřebuje ze sebe dostat ven přebytečnou energii, kterou nastřádala dlouhým celodenním spánkem.

Jak by měl člověk postupovat, pokud si u své kočky všimne problémového chování?

Měl by se zamyslet, co by kočce mohlo vadit, a kdy to začala dělat. Pak se to pokusit změnit a případně včas kontaktovat odborníka, který s problémem pomůže.

Za co byste majitele koček nejradši „přerazila“?

Majitelé koček bych nejčastěji přerazila za to, že nerozumí svým zvířatům a ještě je za svou nevědomost bijí a fyzicky týrají. Například v momentě, kdy vám kočka začne čůrat v bytě, je to volání o pomoc, a pokud jí člověk za to začne bít, tak jí tím opravu psychicky nepomůže.

Jaký byl Váš nejsložitější „případ“ a co naopak považujete za svůj největší úspěch v převýchově koček?

Já prakticky stále řeším stejné případy dokola, pomočování, agrese, nesnášenlivost vůči někomu dalšímu v domácnosti. Ony kočky se projevují prakticky všechny stejně, a tak ani nemám úplně nejsložitější případ, ale mám nejtěžší případ, kdy jsem řešila agresi u mladého kocoura z množírny, a když se nám nedařilo ničím kocourka zklidnit, tak na vyšetření mozku veterinář zjistil, že má kocourek ošklivý nádor a majitelé jej museli dát utratit.

Jak začít s kočkou správně komunikovat, čemu vlastně kočka rozumí?

Vždy říkám: Povídejte si se svými kočkami, ony se totiž naučí poměrně snadno, co které slovo a dokonce i věty znamenají. Kočky jsou zvláštní a vlastně jedinečné bytosti, které mě samotnou stále překvapují svými dovednostmi a komunikačními schopnostmi.

Existují nějaké klišé ohledně plemen koček?

Nevím, zda platí nějaké konkrétní klišé ohledně konkrétního plemene koček, ale mě jako největší klišé přijde zažité tvrzení, že kočka se nedá ničemu cíleně naučit.

Co byste ráda, aby pořad Kočka není pes ukázal divákům?

Byla bych ráda, aby si z pořadu majitelé odnesli poučení, že když Vás zvíře zlobí, tak s vámi vlastně komunikuje a chce vám něco sdělit. Že je zapotřebí naučit se naslouchat a ne se hned problémového zvířete zbavovat.

Jaký je Váš vztah ke psům?

Já psy miluji! Byla jsem vlastně celý život pejskař, dokonce v současnosti mám na vysoké škole přerušené studium oboru kynologie, takže psy mám ráda stejně jako všechny ostatní zvířata, kterých si velmi vážím. Celý život mě vlastně učí spoustu užitečných věcí jako třeba, že je někdy potřeba se zastavit a vykašlat se na hlouposti, se kterými stejně nic nezmůžeme.

Rozhovory