Rudolf Desenský

Nesmlouvavý, svérázný, velice osobitý muž, který neváhá neposlušné „páníčky“ zkropit sprškou své drsné ironie. Žije stranou společnosti, obklopen smečkou svých psů, v místě příznačně nazvaném Brloh na jihu Čech. Pro radu si za ním jezdí mnoho majitelů psů s poruchami chování. Jak diváci sami uvidí, problém je většinou na straně páníčků, často jen ve špatně zvoleném plemenu psa vzhledem ke způsobu a možnostem života rodiny. Rudolf je jednou z mediálně nejzajímavějších osobností české kynologie, za dobu své praxe nabyl mnoho zkušeností, jeho metody jsou většinou absolutně přirozené a jednoduché.

Jak dlouho se věnujete „problémovým“ psům a jejich majitelům?

Problémovým psům jsem se začal věnovat před třiceti lety. Lidem, kteří si vytvořili problém se psem, jsem se začal věnovat o několik let později. Zjistil jsem, že se psy se umím domluvit mnohem lépe a snáz než s mnohými lidmi, což rozhodlo o tom, čemu se budu naplno věnovat. Svou profesi nevnímám jako práci. Baví mne si povídat se psy, nebo je jen pozorovat, když si povídají mezi sebou.

Co je nejčastější chybou u majitelů psů?

Nejčastější chybou lidí je nesprávné vnímání psů, kdy jim přisuzují mnoho lidských vlastností. Mnozí si myslí, že rozumí všemu, co se jim řekne a vyžadují po nich i to, co by je měli nejprve metodicky naučit.

Pokud si člověk rozhodne pořídit si psa, podle čeho by měl vybírat, čemu věnovat pozornost a čemu se vyhnout?

Člověk by si měl vybrat psa především podle jeho povahy, která by měla korespondovat s povahou jeho pána. Výběr psa podle atlasu nezřídka dopadá špatně pro všechny zúčastněné. Nejhorší je vzít si psa z lítosti od nějakého množitele a ještě za něho zaplatit.

Jak je to s výběrem psa z útulku?

Pokud se nejedná o štěně, lze u psa z útulku poznat jeho charakter, tím pádem i jeho nároky třeba na prostor, na pohyb, případně tolerance k dětem, jiným psům a ostatním zvířatům.

Co považujete za největší úskalí útulkové péče pro psy?

Vždy záleží na tom, zda v útulku se psy pracují, jak je tam daný pes dlouho a co vše o něm vědí. Některé útulky vám o psu řeknou i „číslo bot“, jinde psi nemají ani jméno, jen pořadové číslo jako v katalogu. Volil bych psa spíše z prvního útulku. Co se týká péče, nestačí psa jen nakrmit a naočkovat, hodí se i správná socializace, venčení, kontakt s lidmi a podobně.

V rozhovorech jste uvedl, že neexistuje zlý pes. Co ve psech nejvíce budí agresi?

Agresivním se stávají nejčastěji psi, kteří se neumí ovládat ve stresových situacích, jelikož je to nikdo nenaučil.

Jak by měl člověk postupovat, pokud si u svého psa všimne problémového chování?

Pokud si majitel neví rady s případným problémem svého psa, měl by vyhledat nějakého odborníka, který mu s nápravou pomůže tím, že naučí majitele domluvit se se svým psem.

Za co byste majitele psů nejradši „přerazil“?

Vždy mne velmi rozladí, když lidé vyhrožují utracením psa, se kterým se vůbec nepokusili rozumně domluvit. Jen po něm vyžadovali něco, co ho vůbec nikdo neučil a on pak nesplnil nějaká jejich očekávání.

Jaký byl Váš nejsložitější „případ“ a co naopak považujete za svůj největší úspěch?

Nejtěžší je vždy získat si důvěru zlomeného psa. Největším úspěchem je u mne nalezení nového domova psům, kteří spadají do kategorie neumístitelných kvůli hodně problémovému chování. S majiteli nejčastěji řešíme jejich nedůslednost a naprostou nesrozumitelnost vůči svému psu.

Jak začít se psem správně komunikovat, čemu vlastně pes rozumí?

Pes rozumí každému slovu, které mu metodicky a srozumitelně názorně předvedeme. Zkuste například psu předvést často zneužívané slovo „nesmíš“.

Existují nějaké klišé ohledně plemen psů?

Plemeny psů se nikterak nezabývám, vždy mne zajímají jen jejich povahy. Pravdou však je, že jistá křížení bych kvůli předvídatelnosti následných povah raději nevolil.

Co byste rád, aby pořad Kočka není pes ukázal divákům?

Byl bych rád, kdyby diváci alespoň trošku pochopili, že se dá snadno domluvit s každým zvířátkem, když se i člověk snaží pochopit dané zvíře, ať už se jedná o psa nebo o kočku.

Jaký je Váš vztah ke kočkám?

Kočky mám rád, ale vzhledem k tomu, že mám azyl i pro psy, kteří mou lásku ke všem zvířatům úplně nesdílí, nemohu kočky doma mít. Kromě psů mám jen dva oslíky, z nich má většina psů respekt.

Rozhovory