Životní příběh a umělecká kariéra vynikající české pěvkyně Soni Červené, která se dnes dožívá 95 let (2016). Režie O. Sommerová

Pořad bylo možné přehrát do 28. 9. 2020
Video není k dispozici

Soukromý i profesní život Soni Červené, poznamenaly bouřlivé dějiny 20. století a jeho dva nejzrůdnější totalitní systémy: nacismus a komunismus. Film ukazuje ve vzpomínkách i historických dokumentech důležité momenty její cesty, protagonistka nezastírá ani další nelehké životní peripetie. Navzdory všem okolnostem před námi stojí silná žena, vynikající umělkyně světového renomé, jejíž ohromující umělecká dráha čítá sto operních rolí ve čtyřech tisících vystoupeních na jevištích pěti kontinentů.

Dokument získal nejvyšší ocenění festivalu Zlatá Praha Grand Prix Golden Prague 2017, zvítězil tak v konkurenci dalších dvaasedmdesáti děl ze šestnácti zemí světa.

„Červená je filmem o úžasné dámě, která se z kabaretní pěvkyně v Československu stala mezinárodní hvězdou. Ve své životní roli Carmen umírala ve 156 inscenacích na pěti kontinentech. Červená je ale také filmem, který mistrovsky propojuje filmové archivy o Evropě dvacátého století s emocionálním a někdy až humorným kontrastem mezi její vřelostí a traumatickými situacemi, v nichž se ocitla,“ zdůvodňuje výběr mezinárodní porota složená ze zástupců Německa, Velké Británie, Česka, Finska a Slovinska.

Cenu od sklárny Moser si umělkyně osobně převzala spolu s režisérkou Olgou Sommerovou při sobotním závěrečném večeru, kterým vyvrcholil letošní 54. ročník festivalu. „Olga vlastně nestvořila film o Soně Červené, ona stvořila film o 20. století a o všech osudech, které byly tak skřípnuté jako já, jenomže já měla tu vůli a odešla,“ vysvětluje Soňa Červená a Olga Sommerová ji doplňuje: „Třicet let byla vymazána z povědomí národa, protože jako mnoho jiných emigrantů odešla do světa za svobodou, a já jsem cítila jako povinnost učinit o ní celovečerní film.“

Olga Sommerová
režisérka

Olga Sommerová

* 2. 8. 1949


Soňa Červená
operní pěvkyně

Soňa Červená

* 9. 9. 1925


Stopáž80 minut
Rok výroby 2017
 ST AD HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize