Komorní příběh o shledání dvou chlapců se ztraceným otcem. Ruský film (2003). Hrají: V. Garin, I. Dobronravov, K. Lavroněnko, N. Vdovinová a další. Režie Andrej Zvjagincev V ruském znění s titulky

Andrej (14) a Ivan (12) žijí jen s matkou a babičkou. Jednoho dne se doma objeví otec – kluci si na něj ani nevzpomínají, znají ho jen z fotografií. Okamžitě se však projeví jako silná autorita, což každý z bratrů snáší jinak. Otec vezme chlapce na výlet – na ryby. Cesta je zároveň ohledáváním terénu vzájemných vztahů, citů, hranic otcových výchovných metod i dětského vzdoru. Přestože spolu stráví jen pár dní, oba chlapce otcův návrat silně ovlivní.

Debut režiséra Andreje Zvjaginceva (1964) se po právu setkal s velkým ohlasem a uznáním na řadě festivalů. Neokázale natočený snímek vychází z výborně napsaného scénáře, který z krátkých epizod, nenápadných situací a drobných postřehů skládá mozaiku charakterů a vztahů, přičemž po celý film udržuje neklid a dějové napětí díky tajemnu nedopovězeného. Adekvátní je pak i realizace, vracející se k jednoduchosti a čistotě filmařského řemesla: kamera, střih, zvuk ani hudba nečarují, o to působivěji však diváka zasáhnou. A samozřejmě stejnou zásluhu na vyznění snímku jako profesionálové za kamerou mají i vynikající, bezprostřední a současně ukáznění představitelé obou obtížných chlapeckých rolí.

(Film měl nicméně tragickou dohru – představitel staršího z bratrů, Vladimir Garin, se krátce po dokončení utopil v témže jezeře, u kterého se natáčelo.)

Ocenění snímku: Velká cena Zlatý lev + Cena Opera Prima Luigiho De Laurentiise – Lev budoucnosti na 60. MFF v Benátkách 2003,

Evropské filmové ceny: Evropský objev roku – Fassbinderova cena,

Zvláštní cena za režii a Cena ekumenické poroty na 13. festivalu východoevropských filmů Chotěbuz 2003

Napište nám