Chat

host

doc. MUDr. Ludmila Brunerová

Vše o osteoporóze

Záznam chatu ze středy 20. října 2021

Luboš: „Dobrý den, jak mohu osteropóze předcházet?“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Klíčové je dosažení vrcholové kostní hmoty správnou výživou a pohybovou aktivitou (vrcholu dosahujeme kolem 30 roku věku, pak již kost ztrácíme). Ztráta je méně výrazná u mužů, významně výraznější u žen po přechodu. V průběhu celého života platí racionální strava, přiměřený příjem kvalitních bílkovin, vápníku (cca 1000 mg denně) - typicky z mléčných výrobků, udržování dostatečné hladiny vitamínu D (oslunění, substituce v zimních měsících), nekouřit, rozumně s alkoholem. Důležitá je také pohybová aktivita.“

Jana N.: „Paní doktorko, tatínek 55 let si už dvakrát zlomil zápěstí v průběhu dvou let, je možné že má osteoporozu? jak to pozná? děkuji“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Možné to určitě je, zlomenina zápěstí (předloktí) patří mezi typické ostoporotické zlomeniny, zvláště v případě, že úrazový mechanizmus nebyl spojen s velkou silou. Bylo by dobré nechat tatínka vyšetřit denzitometricky a při průkazu osteoporózy následně vyšetření a léčba v některé z osteologických ambulancí.“

Martina: „Hezký den paní doktorko, jak vlastně osteropóza vzniká? Děkuji, Martina“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Komplexním mechanizmem, roli hrají jistě genetické faktory, výše vrcholové kostní hmoty (které dosahujeme koelm 30 let věku), klíčový význam mají hormonální změny (typický nárůst osteoporózy u žen po přechodu) - jak v oblasti pohlavních hormonů, ale také hormonů štítné žlázy a např. parathormonu.“

Ilona: „Hezký den, chci se zeptat, zda se osteropóza může objevit i u dětí? Děkuji.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Obecně metabolické kostní choroby (kam patří i osteoporóza) se mohou (s významně menší četností) vyskytovat i u dětí, u nich se však obvykle potkáváme s jinými typy kostních metabolických chorob (geneticky podmíněné apod.). Je však možné, že děti mohou trpět ekvivalentem osteoporózy (definované jako úbytek kostní hmoty se změnou kvality kosti a vyšším rizikem zlomein - v případě dětí srovnáváme hustotu kostního minerálu s jejich věkovou a pohlaví normou) - obvykle se jedná o sekundární postižení kostí (např. při dlouhodobé léčbě kortikoidy, při jiných onemocněních, které negativně ovlivňují kost).“

Lenka: „Dobrý den, paní doktorko,nevím jestli píšu dotaz správně.Mám velké bolesti páteře .Na rtg snímku jsou pokročilé deg.uměny Th a LP s maximem v Thl.přechodu a střední ThP,kde jsou až přemostující osteofyty.Děkuji Vám za odpověď“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Dle popisu rtg máte na páteři tzv. degenerativní změny (kostní výrůstky), které souvisí s věkem a přetěžováním. Tento nález s osteoporózou nesouvisí, nicméně ji nevylučuje. K diagnóze osteoporózy je však potřeba provést denzitometrické vyšetření.“

Jana: „Dobrý den, po léčbě cytostatiky - sarkom kostli - mám předčasný přechod v 39 letech. Je zvýšené riziko osteoporozy? Jak postupovat?“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Bohužel ano. Klíčové je nechat si provést denzitometrii. Základní preventivní opatření dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, s gynekologem probrat možnost hormonální substituční léčby. Bude-li prokázána osteoporóza, obrátit se na některou z osteologických ambulancí ka dovyšetření a zahájení léčby.“

Věrka: „Dobrý den paní doktorko, již tři roky mi bývá aplikován Zoladex po rakovině prsu. Při denzitometrii mi byla zjištěna tačínající osteoporóza. Při prochladnutí venku mě velmj rozbolí kosti , mám problém se udržet na nohou jak mě bolí kolena, souvisí vyšší prochladnutí s menší hustotou kostí? Děkuji za odpověď a přeji krásný den“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „nemyslím, že by tento příznak byl projevem osteoporózy“

Radka: „Hezký den, maminka 57 let, v invalidním důchodě, trpí velkou bolestí ruky a nohy, popisuje to jako studené končetiny.. v invalidním důchodě je díky operaci plotének... je možné, že by se mohlo jednat o osteropózu? Teď čekáme na výsledky z MRI...Děkuji.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Příznaky, které udáváte, rozhodně nepatří k příznaků osteoporozy. Chladné končetiny mohou mít příčnu cévní či neurologickou.“

Stanislava: „Dobrý den, můžete nám, prosím, osvětlit rozdíl mezi OSTEOPOROZOU a ARTROZOU? Děkuji. St.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Artróza je degenerativní onemocnění kloubů (souvisí s věkem a přetěžováním), osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, spojené s úbytkem kosti, horší kvalitou kosti a zvýšeným rizikem zlomenin“

Zina: „Dobrý den, mám přes deset let odoperovanou ŠŽ, a měla jsem nalomené obratle, myslíte, že je možné, že mám problém s osteoporózou? Nevím o tom, že bych měla nějaký pád nebo úraz. Děkuji moc Zina“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Jestli máte na retngenu popsané zlomeniny obratlů, velmi pravděpodobně osteoporozu máte. Určitě byste se měla nechat vyšetřit v osteologické ambulanci.“

Zdena: „Dobrý den, který lékař by měl pacienta poslat na vyšetření kvůli osteoporóze. Na MR se zjistilo, že mám nalomené 4 obratle, k tomu se léčím s výhřezem plotýnek, můj věk je 39 let. Děkuji moc, Zdena“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Žádanku na denzitometrii může napsat jakýkoli lékař, např. praktický lékař či gynekolog. Jestli máte popsané fraktury obratlů, nález je jednoznačně indikován k denzitometrickému vyšetření.“

Pavla: „Dobrý den, paní docentko, je mně 68 let, asi rok mě bolí pravé zápěstí, na rtg zjištěna artróza, která odpovídá dle praktické lékařky věku. Mohu požádat o žádanku k vyšetření na osteoporózu a koho? Praktika nebo gynekologa? Děkuji Vám za odpověď.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „oba, praktika i gynekologa, nicméně nález artrózy s osteoporózou nesouvisí“

Jirina: „Dobrý den, paní lékařko. V rozhovoru jste zmínila, že kortikoidy mají negativní dopad, co se týče vzniku osteoporózy. Je mi 40 let a rok zpátky jsem začala řešit problémy s kolenem (nadměrná zátěž kolena, Bakerova cysta) a lékaři mi vpíchly (zatím 2x) kortikoidy (příp. doporučují tuto léčbu). Neměla bych se tedy obávat v pozdějším věku právě osteoporózy z případného nadbytku kortikoidů? Děkuji za odpověď. Jirina S.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „k tomu, aby kortikoidy mohly uplatnit svůj negativní vliv na kost, je potřeba jejich systémové (tedy celkové) podávání (nikoli lokální - jako je aplikace do kloubu či inhalační), za rizikové se považuje podávání delší než 3 měsíce v dávce vyšší než 5 (resp. 7,5 mg) Prednisonu či ekvivalentu denně“

Demeter Simona: „Dobrý den, jsem po úraze defektu chrupavky kotníku a následně po operaci, kde mi zlomili kotník a odsekali kosti a vyplnili defekty v chrupavce. Pan doktor mi řekl ,že mám porózu skeletu. Od operace je to téměř 4 měsíce. Už chodím s plnou zátěží, ale noha stále bolí v oblasti paty a též oblasti chrupavky, palí,štípe je to nepříjemné. Jdu kousek a bolí to. Bude to lepší nebo stále stejné? Děkuji za opověď. Poctivě rehabilituji a snažím se o to, aby to bylo lepší, ale bolest je stále stejná, možná horší nežli před operací. Děkuji za opověď. Simona Demeter“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Jestli pan doktor viděl, že kost je porotická, je vhodné vyšetření denzitometrie. Stran místního nálezu - konzultujte prosím s ortopedem.“

Jitka: „může se osteoporosa zlepšit ? jak ?“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „osteoporózu lze vylmi účinně léčit (vápník, vitamín D a hlavně specifická antiosteoporotická léčba, která je schopna nejen navýšit hustotu kostního minerálu, ale hlavně přibližně o 50% snížit riziko zlomeniny)“

Milada: „Dobrý den paní docentko, je mi 57 let, v krčku mi densitometrií zjištěna osteopenie a doporučen zvýšený příjem kalcia a vitaminu D a pohybová aktivita. Lékař bohužel nebyl schopen určit co znamená "zvýšený příjem" Ca + vit D. Můžete poradit prosím ? Děkuji“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „záleží na Vaší dietě (kolik konzumujete mléčných výrobků apod.). K běžnému příjmu mléčných výrobků (jogurt či sýr denně) obvykle doporučujeme aspoň 500 mg vápníku (tablety, šumivé tablety ad.) a minimálně 800j vitamínu D (obvykle však více, protože v naší zeměpisné šířce je hladina vitamínu D u naprosté většiny populace snížená). Pohybová aktivita je vhodná ta, ve které si "nosíte tíhu vlastního těla" - tj. chůze, nordic walking, běžky apod.“

Magdaléna: „Dobrý den paní doktorko, byla mi zjištěna osteopenie a paní MUDr.mi nasadila lék Caltrate D3 600 mg/409 IU, ráno 1 tabl. Mám pocit těžkého žaludku,můžou to způsobovat tyto léky? Je léčba vzhledem k nálezu postačující? Tvaroh, syry moc nejím,nemám je ráda. Moc děkuji za odpověď, přeji Vám hodně zdravíčka, štěstí a ať se Vám daří. Hromádková“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „obvykle doporučujeme užívat vápník večer, 400j vitamínu D bude spíše méně, klidně bych si ještě 400-800j denně přidala. Vápník může způsobit pocit těžkého žaludku, zkuste ho jíst večer s jídlem.“

Dana 21: „Dobrý den, je mi 31 let a stala se mi únavová zlomenina (špatně jsem šlápla - v podstatě to bylo skoro"z ničeho"). V krvi mi zjištěn nedostatek vitaminu D. Únavovou zlomeninu mám již podruhé, do budoucna ji už nechci absolvovat, protože je to na čtvrt roku léčení. Chtěla bych se zeptat, zda se mám objednat do osteologické poradny? Mohu mít osteomalacii nebo jinou potíž, když se mi únavové zlomeniny opakují? Děkuji za odpověď.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „vhodné to určitě je, byť mechanizmus únavových zlomenin obvykle spíše souvisí s přetěžováním (nesprávným zatěžováním)“

Alena: „Dobrý den je mi 57 let,před deseti le ty jsem utrpěla komplikovanou zlomeninu zápěstí.Následně se objevil Sudeckův syndrom.Může to souviset se sklonem k ostereoporóze?Je potřeba k vyšetření nějaké doporučení? Děkuji Alena Lipenská“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Sudeck s osteoporózou nesouvisí, ale vede k místnímu odvápnění kosti, souvisí spíše s komplikovaným hojením. Denzitoemtrie vzhledem k prodělané zlomenině je určitě vhodná.“

Ivana: „Dobrý den, po léčbě rakoviny děložního čípku - ozařování, vnitřní ozařování a chemoterapie, mám osteoporózu pánevních kostí - došlo k oboustranné zlomenine pánve. Vzhledem k tomu, že mám artrozu kyčelních kloubů a budu potřebovat náhradu, prodělávám momentálně léčbu na zhutnění pánve. Dá se říci, jak moc tato léčba může být účinná? Užívám Ibandronát, Vigantol aNiomin H. Děkuji“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „ano, tato léčba je účinná“

Anička: „Dobrý den. Na úvod obrovský dík za Vaši práci a skvělou prezentaci problému dnes v Sama doma. Mám roztroušenou sklerózu, 3x týdne Rebif 44 injekčně. Vím, že u této nemoci je riziko zvýšené. Jakou prevenci mi doporučujete? Děkuji“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „dostatečný příjem vápníku (aspoň 1000 mg denně, vitamín D klidně 1-2000j denně) a domluvte se s neurologem, ať Vás pošle na denzitometrii. A díky:)“

Hanka: „Dobrý den, paní doktorko mám začínající osteoporozu, je mi 53 let a zhoršuje se mi nyní v menopauze. Jsem pod lékařským dohledem, zatím užívám Caltrate Plus a Vigantol, ale již mi doporučuje paní doktorka Prolii, ze které mám obavy, jelikož se v těle drží hladina dlouho. Je prý riziková při eventuelních potížích se zuby. Nyní mám zuby v pořádku dle prevence, ale riziko se vyloučit nedá v průběhu léčby např. kořen pod korunkou atd. a artroza čelistního kloubu. Mám Crohnovu nemoc od 23 let a reflux léčený. Prý je toto nejvhodnější léčba pro mě? Jaká je ještě jiná možnost léčby? Problém je, že se mi špatně ukládá calcium do kostí, mám omezenou stravu (nemůžu mléčné výrobky, mák omezeně) atd...hormonální substituci mi též nedoporučují lékaři. Snažím se žít zdravě, přiměřený pohyb atd. Můžete mi prosím poradit? Děkuji“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „pardon, omylem jsem odklikla předčasně. Zvláště v případě plánovaných zubních zákroků je vhodné vyřešit zuby před zahájením léčby, ale Prolia je v tomto smyslu jistě flexibilnější než bisfosfonáty.“

Lenka: „Dobrý den,na rentgenu zad mam napsáno osteochrondoza disku a lehká artroza malých kloubů.Chrondoza disku.Je mi 48let a už od 35let trpím bolestí kloubů a únavou.Nevím,jestli to mám řešit nebo je to normální stárnutí těla a co dělat pro úlevu bolestí.Děkuji“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „popisované změny souvisí nejen s věkem, ale také s chronickým přetěžováním, určitě bych kontaktovala fyzioterapeuta, cvičení vedené dborníkem je zcla klíčové. Bolesti kloubů mohou souviset s artrózou, ale mohou mít i jiné příčiny, bylo by vhodné vyšetření u praktického lékaře“

Pavla: „Dobrý den,paní docentko, dcera (39 let) má RS, od roku 2005 má biolog. léčbu, ale už mnohokrát užívala kvůli potížím po několik měsíců Prednison. Měla by požádat o denzitometrické vyšetření? Děkuji.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „ano“

Dana S.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má vliv na zhoršení osteoporozy užívání léku na štítnou žlázu euthyroxu. Jaká je vhodná strava do zmíněných 25 let - prevence vzniku osteoporozy. Dekuji za odpověď.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „pokud při léčbě Euthyroxem máte normální hodnoty TSH (hormon, který se při substituci snížené funkci štítné žlázy sleduje), negativní vliv na kost nemá. Stran stravy - racionální, dostatek kvalitních bílkovin, mléčné výrobky, pohyb. aktivita, v zimních měsících určitě doplňovat vitamín D“

Magda: „Dobrý den paní docentko, prosím,jaký je rozdíl mezi osteoporozou a osteopenii? Děkuji“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Osteoporóza je definována na základ denzitometrického nálezu tzv. T-skóre (směrodatná odchylka hustoty kostního minerálu konkrétního pacienta od normy stanovené na mladých zdravých lidech) jako T-skóre nižší než -2,5. Osteopenie je T-skóre v rozmezí -2,5 až -1 (tj. "lehčí" stupeň úbytku kostní hmoty)“

Honzo: „Dobrý den paní doktorko, může se s diagnozou osteopenie chodit na masáže? Děkuji.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Ano, je vhodné maséra upozornit“

Simča: „Co se stane, když se osteoporoza neléčí?“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „může vést ke komplikaci - zlomenině (osteoporóza je jasným rizikovým faktorem zlomeniny)“

Lenka: „Komu hrozí osteoporóza?“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „ohroženy jsou postmenopauzální ženy, osoby s chorobami s negativními vlivem na kost (revmatická zánětlivá onemocnění, střevní zánětlivá onemocnění, coeliakie, onemocnění jater, ledvin), riziková medikace ad.“

Karolina: „Dobrý den paní docentko. Je mi 67 let. Mám diagn. osteoporózu a údajně mi hrozí zlomenina krčku kyčelního kloubu. Bolesti žádné nemám. Gynekoložka mi předepíše léky, jinak žádná osvěta. Mohla byste mi prosím doporučit odkaz na nějaké cvičení na posílení krčku kyčelního kloubu. Děkuji Vám.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Bylo by vhodné domluvit si schzku s fyzioterapeutem, který by Vám "ušil" cvičení na míru vzhledem k funkčnímu stavu Vašeho pohybového aparátu. Jinak obecně při osteoporóze je doporučována např. chůze, nordic walking.“

Tom: „Krásný den pro krásnou paní doktorku :-)“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Díky, Vám též:)“

Magdaléna: „Ještě prosím k vysvětlení Vaši odpovědi..užívám Caltrate D3 600 mg/400IU na osteopenii.Přidat 400-600 IU D3?“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Ano, dávka 400 jednotek vitamínu D je spíše nízká a většina naší populace má zvláště v zimních měsících hladinu vitamínu D významně sníženou. Takže bych ještě ke Caltrate přidala 400-1000 jednotek nějakého volně prodejného vitamínu D či si nechte vitamín D předepsat“

Anna: „Dobrý den, paní doktorko, prosím, mohla byste mi odpovědět, zda bolesti kloubů prstů, kotníků. kolen a ramen ( beru od r. 2018 Anastrozol z důvodu dg. karcinomu prsu - operace, chemoterapie, ozařování) mohou souviset s počínající osteoporózou.Vzhledem k invaziv. lobulár. carcinomu prsu - grade 2 a MIB index 90% mi lékaři říkají, že budu muset brát hormony nejméně 5 - 7 let. Bojím se, abych jednou neskončila na vozíčku. Poradila byste mi, prosím, čím nejvíce oddálit možný vznik osteoporózy. Děkuji za odpověď a Váš čas. Hezký den , Anna B.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Anastrazol paří k rizikové léčbě stran rozvoje osteoporózy, určitě si nechte udělat denzitometrii a dle výsledků vyšetření a léčbu v osteologické ambulanci. Bolesti kloubů s osteoporózou nesouvisí.“

Magdaléna: „Moc děkuji za Váš čas, odpovědi a vysvětlení. Přeji hezký den.“

doc. MUDr. Ludmila Brunerová: „Vám též a pevné zdraví“