Chat

host

MUDr. Jarmila Seifertová

Dětská imunita

Záznam chatu ze středy 6. října 2021

Hana P.: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, jak velký vliv může mít celiakie na imunitu dítěte. Dcerka je už rok na dietě, má astmatické projevy kašle, nově má od léta ložiska ekzému a celkově je na nemoci hodně chytlavá. Nyní bude mít téměř 4 roky a do kolektivu dětí moc nechodí. Děkuji. Hana P.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „astma a ekzem jsou z jednoho pytle problémů - alergie - to je přehnaná imunitní odpověď a celiakie, je chybění správného jakoby enzymu ve střevech.Celiakie obecně imunitu nezhoršuje a děti s alergií mají větší chytlavost na virová onemocnění. Ale alergie se dají dnes velmi dobře léky držet tzv na uzdě a dítě může dělat vše včetně sportovní . To považuji pro imnunitu za zásadní.“

STOP: „Co je nutné u dětské imunity sledovat?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nejdůležutejší je třeba sledovat , jak se dítě s nemocí vypořádává. Zda nemá nečekané komplikace, zda nemá prodlužovaný průběh obyklého nastydnutí. A z dlouhodobého hledisk je velmi důležité sledovta zda dít tzv propívá- to znamená, že dobře roste dle předpokladů z rodiny.“

ANTI: „Co dětská imunita v souvislosti s covidem?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Dětská imunita i v době covidu se chová tak jako v případě jiných virových onemocnění. Zda po prodělání onemocnění covid 19 bude dítě snadněji viry zranitelné se ještě stále sleduje v dlouhodobých studií a na závěry je ještě brzy.“

Eva: „Dobrý den paní doktorko, máte nějaké (speciální) tipy pro posílení imunity? Myslím nějaké tipy mimo ty notoricky známé - ovoce, zelenina, vitamíny... děkuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Pozitivní atmosféra v rodině, že se s rýmou tak moc zase neděje...otužování, pobyt děti venku i v chladném počasí. Saunování je výborná věc. Důležité vidím denně přijem nějaké biokultury spíše v řirozené podobě kvlitních pravých jogurtů či biokysů, čerstvých sýrů apod.Také pravidelné vyprazdování stolice prospívá imunitě“

Jana: „Dobrý den, paní doktorko, Čím posílit imunitu pětiletého dítěte? Od tří let chodí do školky a je pořád nachalezeny, teď se to s ním táhne už 14 dní. Mám běžně dostupné vitamíny a betaglukany z lékárny, alespoň nevidím efekt. Přemýšlela jsem o houbovych preparatech čínské medicíny či homeopatika. Poradíte, prosím? Moc děkuji Jana“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nyní děti stůnou častěji, protože si vyměňují viry, které si rok moc neměnily. Důležité je pokud nemoc dovolí tak kromě kolektivu běžný režim, tedy procházky v každém počasí. Také je na zvážení poradit se se svým pediatrem, zda se nemůže jednat o alergika ( nemáte li někoho třeba v rodině)a těm pak pomáhá brát tzv antihistaminka- léky na otklé sliznice dělší dobu- 3 měsíce na podzim, 3 měs jaro. A nezapomínejte na denní konzumaci jogurtů, vlákniny(musli apod), zeleniny. Homeopatika jsem ve své praxi po vyškolení používala témř 5 let a nijak mě nepřesvědčila, totéž je z čínskou medicínou. Spíš to rodinu stresuje a neustálé braní léků utvrzuje dítě , že je asi nemocné.A také to většinou stojí rodinu hodně peněz.“

Eva: „Dobrý den, myslíte, že lze předejít častému stonani děti po nastupu do MŠ např. častému chození mezi děti na cvičení, plavání, do herny nebo je prostě začátek školky "stonací" tak jako tak? Děkuji a přeji pěkný den!“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Přesně to, o čen mluvíte myslím, že je dobrý vklad proti dramatickému stonání dětí po nástupu do MŠ. Máte li čas, zkuste i 1x týdně saunu.“

Klára: „Dobrý den, mám dvě děti ( 3 roky a 1 rok) jsou v podstatě celý podzim a zimu (částečně i jaro) střídavě nemocné. Nic vážného - pořád kašel, rýma, sopel, občas teploty, horečky. Co v tomto případě dělat ? vyrostou z toho ? nebo mám počítat s tím, že s nimi budu pořád doma? Navštívili jsme alergologa - zde je vše v porádku...“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Přesně to bych vám doporučila v ordinaci - návštěvu alergologa. A vy se obrňte trpělivostí- kol 7 roku věku to přejde- imunita dozraje, dýchací cesty se zvětší, s dítětem se snáze domluvíte na pravidelném čištění nosu třeba mořskou vodou. Není li onemocnění vážnější a nemají li děti teplotu zkuste také chodit na procházky.“

Veronika: „Dobrý den, prosím, jak ovlivňuje kojení imunitu batolat? Konkrétně mě zajímá četnost: funguje to tak, že čím častěji dítě kojím, tím více protilátek mu předávám? Postupně s kojením přestávám, ale v této "nemocné" době přemýšlím, jestli naopak v kojení nepřidat...“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Asi před 10lety byl dělán na oto téma výzkum a moc se to nepotvrdilo. Potvrzeno je, že kojení je hodně vhodné do 6-8 měsíce (tady již i s nemléčnou stravou) a pak v našich krajinách to tak nutné již není, imunitu to nezlepšuje, alergii to například nezabrání“

DomiD: „Dobry den, dcerka 2roky a 2 mesice prodelala v od cervna 4 nemoci. V zahranici u more virozu s afty a osypanim se, nasledne v srpnu anginu, v zari nabeh na laringitidu a ted ji zjistili streptokoka v krku. Soucasne s uzivanim leku se projevila alergie na penicilin. Nyni bere zase na streptokoka antb. Uzivame k tomu ted laktobacily jeste. Co byste na podporu lecby a imunity jeste doporucila? je mozne uzivat i nejaka konkretni homeopatika? dekuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Za 4 měsíce 4 nemoci ještě není takové drama, pokud se to obešlo bez nutnosti pobytu v nemocnici a bez zvýšené sedimentace nebo jiných signálech v zakladních laboratorních hodnotách. V mé pediatrické praxi se homeopatika nijak neosvědčila. Spíš důsledně zdravá strava a není li nemoc s horečkami, tak i pobyt venku. A místo lactobacilů nabízejte denně pravý klidně plnotučný jogurt a naučte ji n vlákninu.třeba vločky,“

Kristýna J.: „Dobrý den paní doktorko, doporučila byste prosím nějaké preparáty, doplňky stravy na posílení imunity pro 15 měsíční dceru? Jídelníček má myslím pestrý, každopádně stále dává přednost hlavně mateřskému mléku. Děkuji Vám za odpověď, s pozdravem Kristýna“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Neutrácejte za doplňky starvy, na komfort si dítě snadno zvykne. Dbekte na denní přísun biokultury( pravé jogurty, málo cukru, vlákninu, ovoce, zelenivu, luštěniny, ryby). Z doplňků je v našich krajinách důležitý v zimě vitamín D (Vigantol). Matřské mléko je super, ale ani kravské mléko není škodlivé“

Pavla: „Dobrý den, jaké vitamíny byste doporučila pro 2leté dítě na posílěné imunity? Mohla byste napsat popř. i konkrétní název nebo značku vitamínů? Jaký máte názor např. na vitamíny typu Marťánci?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Kupovanými dplŇKY STRAVY NIC NEZKAZÍTE, ale jsou někdy zbytečně drahé. Dbejte na přirozený příjem ve stravě, biokultura např z jogurtů, biokysů, čerstvých sýrů.Nezapomínejte na ryby, zeleninu, ovoce je jasné. V zimě jen dodejte dítěti( i sobě) D vitamin- Vigantol. Každý dětský lékař vám ho rád předepíše.“

Zuzka: „Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Mám syna budou mu v prosinci 4 roky. Chodí do školky. Šel týden a dostal zelenou rýmu,kterou jsme vykuryrovali, potom asi po 7 dnech šel zase do školky chodil zase týden a pro změnu chytl kašel. Moje otázka zní, proč má vždycky zelenou rýmu? A vymizí mu nebo musím pořád počítat s tím že tu bakteriální rýmu bude mít pořád? Děkuji za odpověď. Mějte se krásně.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Dobrý den, zelená rýma neznamená vždy bakteriální a pokud byl schopen jít po 7 dench do školky, tak to mělo normální průběh. Snažte se ho naučit k pravidelným průplachům nosu i ve zdraví- tak jak si třeba čistí zuby- mořskou vodou nebo vincentkou. Pokud bude rýma s horečkou déle než 4 dny, měl by mít asi další vyšetření- třeba na zvětšenou nosní mandli. Nebojte imunitní systém natrénuje a kol 6 roku to již nebude tak časté. Ba třeba vůbec.“

JaNa: „Dobrý den paní doktorko, děkujeme Vám za čas, který nám divákům věnujete ve studiu. Můžeme poprosit o dokončení myšlenky, kterou jste chtěla sdělit jako poslední při Vašem vstupu/rozhovoru? Paní redaktorka Vás před koncem věty nechtě přerušila . Bylo to o tom, že „každá chřipka způsobuje…“. Děkujeme moc a přejeme Vám pevné zdraví a jen hodně úspěchů v práci i v osobním životě.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Vir chřipky je poměrně agresivní a tak u predisponovaného jedince může způsobit onemocnění srdečního svalu nebo zánět kloubů.“

Veronika: „Dobrý den paní doktorko, dcera (5 let) chodí 2 roky do školky. Více času je spíš doma, neustále rýma a kašel. Doporučila byste něco na posílení imunity, nebo je lepší nechat tělo, ať si poradí samo? Ráda bych jí nějak pomohla, protože vždy, když už si zvykne na školkový režim,tak je pak zase 14 dní doma a začínáme pořád zvovu a znovu. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Máte stejnou otázku jako v současnosti všechny matky. To dítě toiž do školky zase tak moc nechodilo. Dbejte na oparvdu zdravou stravu , jogurty, ovoce, vlákninu, ryby, zeleninu. Zkuste ve zdraví pravidelně saunu(rozumně) a v zimě nezapomeňte na vitamin D - Vigantol - to je jediné, co bych z doplňků jasně doporučila. A naučte dítě i ve zdraví proplachovT NOS aspoň 2xd- mořsku vodou. Tělo si postupně poradí samo.“

Anna: „Dobrý den, paní doktorko. 4letý syn dostal suchý dráždivý kašel před 14 dny. První dva dny měl rovněž horečku. Poslech byl čistý. Kašel se nijak nelepšil, opět jsme tedy navštívili lékaře, který opět zaznamenal čistý poslech a zřejmý náběh na laryngitidu. Nicméně syn má po celou dobu na večer zvýšenou teplotu, před 5 dny už při poslechu kašel sednutý na pruduskach. CRP i moč má v pořádku. Mohu se Vás prosím zeptat, zda je možné, aby měl už tak dlouho zvýšenou teplotu - 14 dní. Moc děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Důležité je, že si dítě hraje, že má trochu doboru náladu,a třeba i docela chU´T k jídlu.A že má nízké CRP. Když se to opakuje, tak u těchto dětí pomýšlím i na sklon k alergii a těm často dobou službu udělá užívání léků na alergii delší dobu - třeba na podzim 3 měsíe. Zvýšená teplota může někdy u dětí být delší dobu- záleží také na taploměru, aKTIVITĚ DÍTĚTE. Za pozornost stojí u dítěte, které nejí, nehraje si, je spavé apod. Ještě je vhodné vyšetřit moč.“

Petra Hejdukova: „Dobry den, co je pravdy na tom,ze kdyz si dite projde nemocema pred nastupem do skolky,tak ty nemoce ve kolce jiz tolik nema? Mam dceru rok a pul starou, je stale nekde mezi zviraty a zatim mela jen jednou lehkou rymu...“

MUDr. Jarmila Seifertová: „většinou je to pravda. Gratuluji“

Jana: „Dobrý den, dcera nastoupila do školky a samozřejmě je stále nemocná. Její 6 měsíční bráska od ní. Chtěla jsem se zeptat, kdy děti (po nemoci) mohou chodit ven a také na dětské plavání (v teple vodě). Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Děti musí být v dobré náladě, 2 dny bez teploty a nplavání tak nejdříve opatrně 5 dní po teplotě“

Martina: „Dobrý den. Je dobré na zvýšení imunity chodit s dětmi do sauny? Děkuji za odpověď Martina“

MUDr. Jarmila Seifertová: „ano - s rozumem“

Veronika: „Dobrý den, píšete různé nefarmakologické způsoby, jak podpořit imunitu. Můžete prosím poradit i nějaké farmakologické způsoby podpory imunity( léky, kapky, vitaminy, bylinky apod.)? Dětský lékař nám doporučil Kalobu? Je to vhodná volba? Děkuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „zázvor- jemně, lípu, ryby. A v zimě vitamin D- Vigantol a možná hlívu ústřičnou - tedy imunoglukany. Kaloba je pelargonie- pomůže lehce zodolnit sliznice a lehce rozpouští hlen, nic s ní nezkazíte.“

Radka: „Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na očkování dětí proti covidu-19. Máme 13letého syna, který je zdravý, s ničím se dlouhodobě neléčí a naštěstí bývá málo nemocný. S očkováním u něj proto, proti této nemoci, stále váhám. Jinak (obecně) proti očkování nic nemám a jsem za něj ráda. Děkuji. Radka“

MUDr. Jarmila Seifertová: „V těchto dnech je to častá otázka. Já očkování doporučuji u pro jiné benefity- ted sportování, cestování apodd..Usnadníte si život a bude li mít horečky a kašlat, budete v klidu, že to není Covid a kdyby náhodou jiná mutace- tak bude průběh mírný. A nezanedbatelné, že tím chrání i osattní členy rodiny.“

Radka: „Dobrý den, od jakého věku dítěte je vhodné saunování? A jak často? Děkuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Saunování je prima od 1 roku- 70stC a postupně zvyšovat a vše dle tolerance dítěte, nejdříve 2 minuty a také prodlužovat a nechat dítě sedět třeba na zemi a nějakou hračkou“

Dasa: „Dobrý den, prosím co je nejlepší na dětskou imunitu?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „zdravý životní styl, čatý pobyt venku, otužování složitá odpověď“

Ester: „Dobrý den paní doktorko, zajímalo by mě, na jakém principu funguje saunování? Dost se o tom mluví, ale připadá mi , že zdroj je spíš ,,jedna paní povídala,, :) ...jsem právě taky v podstatě pro..ale zajímal by mě princip či nějaká studie...“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Já konkretní studii neznám. Před 20 lety hodně studií i u dětí dělali ve Finsku- zkuste to přes googl a Finsko. Funguje to na principu asi: mírné přehřátí organismu - dle vlastní tolerance- vše se dobře prokrví, tím okysličí a "zvláční" a svaly uvolní - i ty dýchací a apdo. Po krátkém prudkém zchlazení tělo neprochladne a cvičí se cévy, aby zůstaly pružné co nejdéle a tím v dalším životě umožnily co nejlepší okysličení těla. A navíc sauna automaticky zklidní mysl, můžete pár minut i meditovat a psycho nastavení je pro imunitu velmi důležité“

Radka: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na podávání vitamínových preparátů podporujících imunitu dospívajícím dětem i dospělým přes zimní období. Vím, že nejlepší je čerstvé ovoce a zelenina, ale .... zapít pilulku je přece jen pohodlnější. Myslíte, že tyto preparáty obranoschopnost tělu skutečně dodají? Děkuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Dobře jste to vystihla: někdy jsme líní - ujít třeba svižně 8 tisic kroků- okysličit všechny tkáně i mozek a hledáme alibisticky něco jiného. Důležitá je hodně biokultura - jogurty, čerstvé sýry apod a v zimě si určite pořiďte Vigantol - vit D( je na předpis)“

Klára: „Milá paní doktorko, náš 4 roky starý syn nastoupil poprvé do školky a nyní ho trápí již 16. den kašel a i stejně dlouho trvající teploty. Přes den má dobrou náladu, něco málo i sní. CRP měl v pořádku. Myslíte, ze tak dlouho trvající teplota muže signalizovat závažnější onemocnění, nebo je to zkrátka u děti běžné... Měla by mu pediatrička vzít raději i krev? Jste velmi laskavá, děkuji za Vás čas. Klára“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Nemohu nikomu radit. to co píšete je důležité hodně. Každopádně bych si ho já opakovaně poslechla a udělal mu z prstu CRP. A kašel tak dlouhý na podzim může být, ale je třeba důsledně sledovat. Teploty tak dlouho obvyklé nejsou - tedy možná důslednější vyšetření - včetně RTG plic a odběrů je na místě.“

Martina Toušová: „P. Doktorko, se vším, co říkáte naprosto souhlasím, ale když 3letá holčička začne chodit do školky, okamžitě teplotka+rýma+mokrý kašel, prostě klasika, o které ste mluvila, ale doma má desetitýdenního brášku, jak postupovat, když je doma takto malý sourozenec! Oddělovat je od sebe nebo to neřešit! Děkuji Martina Toušová“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Máte dobrou otázku, kontaktu ale nezabráníte, snažte je trochu oddělovat - pusinkování, sahání na bčášku nudlovatou rukou apod. Ale spíš to moc neřešte- to by jste se ustarala. Bude li bráška moc kašlat, dejte si ho vyšetřit pediatrem. A mějte i pro něj po ruce léky: já doporučuji Fenistil kapky( na oteklé sliznice)- nezkrátí dobu nemoci ale uleví. pak něco jako Ditustat- či Stoptussin v začátku na tlumení kašle, proplachování nosu mořskou vodou a odsávačku hlenů a něco na teplotu.“

Ela: „Dobrý den, ten vitamín D - je Vigantol v něčem lepší než jiné vitamíny D ? Teď jsem např. Koupila nějaký vitamin D - šumak do vody.... Děkuju“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Vigantol je kontrolován jako léčivo - je tam tedy garance opravodvého obsahu. V doplňcích stravy to kontrolováno není - tak kdoví??“

Kateřina: „Dobré odpoledne, pani doktorko. Děti mají alergii na kravskou bílkovinu. Poradíte mi prosím, čím tedy nahradit jogurty, čerstvé sýry apod., abychom posilovali jejich imunitu. Děkuji Vám.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Dobrá otázka a těžká. Zkuste sojové preparáty, 1x týdně kozí sýry. A nebojte se čas od času nějaký ten sýr dát(nejlépe ráno aby byl v dobrém dosahu lékař, kdyby alergická reakce byl veliká). mějte doma léky na alergii (Fenistil kapky). kdyby náhodou..Dobrá zpráva je, že alergie na bílkovinu kr, mléka kol 2 let věku v 98% vymizí. Tak vydržte“

Veronika: „Dobry den,prosim co pomuze na imunitu deti?Mame 2 dcery 5 a 9 let a porad se jim vraci kasel a zahleneni.Kazdy den davam Immunotrofinu. Dekuji.“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Pokud víte, že nejsou alergické, tak je to dobrý nápad. Pozor je to dost hnusné a drahé“

Zuzana: „Dobry den pani doktorko, pro zlepseni imunity doporucujete saunovani deti. Muzete blize popsat, od jakeho veku, pri jake teplote, jak dlouho, s jakou frekvenci saunovat? Dekuji“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Saunování lze již od 1 roka věku, vesele s hračkou , zpočátku cca na 2-3 minuty při T cca 70stC a pozvolna zvyšovat T a prodlužovat čas. Frekvenci moc nevím, ale intuitivně si myslím, že 2x týdně je OK.“

DAYD: „Jaká je vlastně dětská imunita?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Složitá, ale ve většině případů dobrá!“

denmark: „Jak lze podporovat dětskou imunitu?“

MUDr. Jarmila Seifertová: „Pozitivním laděním doma a okolí a zdravým životním stylem včetně pohybu venku.“