Chat

Jiří Holáň
Sebeobrana pro děti
Záznam chatu z pátku 23. února 2024
Roman: „Dá se stejně dobře naučit sebeobrana i v dospělém věku anebo je nutné začít již v dětství?“
Jiří Holáň: „Dobrý den, ano, máme běžně začátečníky, kteří začínají trénovat ve věku 20, 30, nebo i 50 let.“
ANTI: „Měla by se sebeobrana pro děti vyučovat na ZŠ?“
Jiří Holáň: „Dobrý den, ano, je to dobrý námět do osnov. Stejně třeba to, aby se děti uměly postarat o zraněného kamaráda, uměly zavolat pomoc v případě nenadále události atd.“
ANTI: „Od jaké doby by měla děti řešit sebeobranu pro děti?“
Jiří Holáň: „Dobrý den, v momentě kdy začnou navštěvovat dětské skupiny, školky, školy, dochází k interakci, která může být někdy nepříjemná. A je vhodné, aby rodiče s dětmi o této věci mluvili. Na tréninku jsme velmi dobře schopni pracovat s dětmi od věku cca 6 let, samozřejmě s ohledem na motorickou či emoční vyspělost.“
ANTIMONY: „Předpokládám, že u sebeobrany pro děti je důležitá i psychická vyrovnanost dítěte.“
Jiří Holáň: „Dobrý den, ano, stejně jako při jakémkoliv jiném "náročném zážitku", na výsledku se podílí jak fyzické znalosti a dovednosti, tak i psychická odolnost dítěte. Stejně jako fyzické dovednosti, i ty psychické se dají natrénovat. Pracujme na nich jak na tréninku, tak děti dostávají "domácí úkoly" například na letní prázdniny.“
Anna: „Jaké jsou možnosti v sebeobraně pro děti?“
Jiří Holáň: „Dobrý den, základem je stejně jako u dospělých prevence. Ideální je konfliktu (zejména fyzickému) se vyhnout. Pokud prevence selže a vy stojíte tváří tvář agresorovi, stále mají i děti další možnosti. Například hlas a komunikaci obecně. Dalšími v řadě jsou potom fyzické dovednosti. Konkrétní ukázky uvidíte v živém vstupu.“
Tomka: „Dobré ráno, můžu se zeptat, od kolika let by mělo dítě chodit na sebeobranné tréninky? Mám dcerku tři roky a do budoucna bych chtěla, aby začala dělat nějaký sport. Díky, Tomka.“
Jiří Holáň: „Dobrý den, u nás bereme děti od cca šesti let. Nicméně i v nižším věku mohou již děti začít s úpolovými sporty, či nějakou obecnou sportovní přípravou.“
ANTIMONY: „Je velký zájem mezi dětmi o sebeobranu pro děti?“
Jiří Holáň: „Dobrý den, zájem je zejména ze strany rodičů, tréninky máme plné.“
Eva: „Od kolika let je vhodné začít dítě učit sebeobranu např v nějakém kroužku?“
Jiří Holáň: „Dobrý den, ideálně se vstupem do školního prostředí, kdy kolem šestého roku věku jsou již děti schopny tento trénink motoricky i emočně zvládnout.“
Jana K.: „Dobrý den, trochu mě děsí učit děti umět nekoho praštit. Nestačilo by jen umět se bránit? Děkuji“
Jiří Holáň: „Dobrý den, "umět se bránit" je soubor schopností a dovedností. V živém vstupu jsme se bavili zejména o prevenci, komunikaci, či o udržení si vzdálenosti. Pokud tyto věci selžou, je nezbytné mít i zálohu ve formě fyzických dovedností. Umět praštit mezi ně určitě patří. A je to čistě o tom, kdy vyhodnotíte, že už je to adekvátní či nezbytné. Bohužel neexistují kouzelné formule jako v Harry Potterovi, po jejichž vyslovení útočník padne na zem a přestane vás bít.“
Lucie: „Dobrý den, syna napadla cestou ze školy spolužačka. Začala do něj kopat a bouchat, on se bránil a vracel jí to. Učím ho, že holky se nebijí, nicméně nevím, co mu mám poradit v této situaci. Jak by měl reagovat? Děkuji moc, Lucie“
Jiří Holáň: „Dobrý den, základ je komunikace, zkusit se s ní domluvit, nebo na ni zakřičet. Dále je to o tom udělat si dobrou vzdálenost, nebo třeba i zmizet z toho místa. Pokud fyzický útok trvá a případně i nabírá na intenzitě, či agresivitě, určitě bych navrhoval, aby se váš syn bránil fyzicky. Může začít důrazným odžduchnutím. Pokud ji při tom posadí na zadek, má opět možnost zmizet. Otázkou samozřejmě je, proč dotyčná slečna útok začala a je to možná i na nějakou komunikaci směrem k jejím rodičům.“
ANTIMONY: „Čím je sebeobrana pro děti specifická?“
Jiří Holáň: „Dobrý den, konfliktní situace je pro děti specifická zejména velkým stresem a emocemi, které mohou konflikt provázet. A je potřeba je na to připravit.“