Rozhovor s Terezou Stýblovou

Co nejčastěji děláte, když jste sama doma?

Upřímně? Většinou mě to natolik zaskočí, že nevím, co dřív. První přijdou na řadu nezbytné záležitosti, jako je uklízení. Ale není potřeba mne litovat, když si to v hlavě nastavíte tak, že je to relax, tak vás to může i bavit. A mne když nikdo při vytírání neruší, užiju si to, nasadím si sluchátka a pustím se do toho. A navíc mám u toho čas si promyslet, jak si jednou vychutnám to plánované „sama doma“, tedy že to nebude dvouhodinové osiření v domě, ale třeba celý víkend. To plánování předem je na celé akci nejpříjemnější, realita pak bývá většinou jiná (ještě lepší).

Co si myslíte, že dělá váš partner, když je sám doma?

Není to pro něj tak vzácné jako pro mě. Určitě vynechává ty nezbytné záležitosti, které provozuji já, tzn. úklid, nebo to alespoň dělá dost nenápadně. A vynechává i tu část plánování, jde rovnou na věc. Jinak ale po detailech nepátrám.

A když je sám doma, volá vám často, nebo kdy vám zavolá poprvé?

Nevolá, protože na to nemá čas, užívá si volna. A když už vytočí mé číslo, je to jen v případě katastrofy, třeba že nemůže najít nějakou životně důležitou věc.

Než necháte rodinu samotnou doma, čím vším ji musíte vybavit?

Vybavím ji hlavně teoreticky, radami a pokyny, co všechno by měli zvládnout, než se vrátím. A už ve chvíli, kdy to dělám, vím, že všechno bude jinak. Uklidňuje to hlavně mě, že jsem předala důležité informace. A příjemné na tom je, že jakmile opustím domov, přestávám to řešit. Tedy pokud nejsou děti nemocné…

Proč ještě neexistuje pořad Sám doma pro muže? O čem by měl být?

Muži už svůj pořad mají, dívají se na Sama doma! Téměř třetina diváků jsou prý muži, naladí si Sama doma jako příjemnou kulisu k obědu. Co jsme měly s kolegyní na sobě, vědí většinou do detailu, alespoň jedno probírané téma ale vyjmenuji stěží. Pořad s dobrými radami muži nepotřebují, se vším si přeci poradí…

Která věková generace na pořad nejvíce reaguje a čeho se reakce týkají, na co se divačky nejčastěji ptají vás?

Mým nejvěrnějším a také nekritickým divákem byl můj děda, už se bohužel nedívá… A nejčastější otázky? Na zákulisí vysílání, jak nás líčí, kdo nás obléká, jak si zveme hosty apod.

Někdy mám dojem, že polovina pořadu Sama doma je o tom, jak si nejlíp navařit, a druhá polovina o tom, jak zhubnout. Co vy na to?

Že jste typickým mužským divákem Sama doma, který se nesoustředí na témata.

S čím vás dovedou hosté nejvíce zaskočit (zrušení účasti, ztráta slov, přílišná upovídanost…)? Vzpomenete si na konkrétní případ?

Když jsou téměř k nerozeznání podobní mým blízkým. Nedávno přišel před kameru host, který byl natolik podobný mému partnerovi, že jsem byla přesvědčená o kanadském žertíku. Jára bude mluvit o účincích kustovnice čínské, a já o tom nic nevím! Uklidnila jsem se až ve chvíli, kdy pán promluvil. Jmenuje se Vladimír, s Járou se potkali a nad svou společnou fotkou začali přemýšlet o společných předcích.

Jak se prolíná vaše profese s pořadem Sama doma?

Skvěle, a téměř stoprocentně. Jsem moderátorka a dramaturgyně v Českém rozhlase. Denně zpovídám dopolední hosty, velmi podobné je to v Sama doma. Mám velmi příjemné povolání, neustále si povídám s milými a zajímavými lidmi.

Vyměňujete si vzájemně rady s kolegyněmi, jak si usnadnit život, hodnotíte si účesy, oblečení?

Jsme normální ženské, které se občas „chytí za jazyk“. Když to Soničce sluší (což je v podstatě vždycky), klidně jí to pochválím. Život si nepotřebuju usnadňovat, žiju si dobře, „tak, jak si to udělám, takový to mám“.

Kdy jste poprvé vysílala?

V lednu 2010.

Co je vaše životní téma, o kterém se v pořadu ráda bavíte?

Myslím, že je to přirozené – děti.

Víte, jaké máte jako moderátorský tým Sama doma mezi kolegy v televizi přezdívky?

Netuším, ale věřím v pozitivní oslovení. Mají nás určitě rádi.