Rozhovor s Lindou Bendovou

Co nejčastěji děláte, když jste sama doma?

Sama doma bývám velmi vzácně a většinou tyto chvíle využívám k dohánění restů v domácnosti. Takže si pustím velmi nahlas nějakou hudbu, zapnu pračku, myčku, sušičku, vysavač a jedu. Když se doma nikdo neplete, práce jde pěkně od ruky. Ovšem pak se rodina vrátí a za deset minut můžu začít znova, ale nevadí. Někdy samozřejmě také lenoším, v takovém případě si čtu, dívám se na televizi, jím, spím nebo všechno najednou.

Co si myslíte, že dělává váš partner, když je sám doma?

Pokud vím, tak partner, když je sám doma, dohání zase své pracovní resty, doufám, že i odpočívá.

A když je sám doma, volá vám často, nebo kdy vám zavolá poprvé?

Nezavolá, asi je rád, že má chvíli klid, a uvařit vajíčka zvládne sám. Výjimečně se na mě obrací s dotazy typu, kde má košili, ponožky, kde je hrnec. Mám totiž neustálé nutkání přemísťovat věci, čímž všechny vytáčím, ale už si snad zvykli.

Když necháte rodinu samotnou doma, čím vším ji musíte vybavit?

Má rodina je velmi samostatná, devítiletá dcera ráda a dobře vaří, snažím se alespoň, aby v lednici nebyla jen ozvěna, jak se u nás často stává.

Proč ještě neexistuje pořad Sám doma pro muže? O čem by měl být?

Pokud vím, tak se kdysi odvysílal jeden velmi povedený speciální silvestrovský díl s duem Težkej Pokondr. Pánové pili pivo a sledovali sport v televizi, ke konci pořadu už nebyli schopni artikulovat. Byla to samozřejmě nadsázka. I Sama doma sledují muži a zajímají je ženská témata. Znám i spoustu žen, které zajímají zase mužská témata. Proto bych pořady nerozdělovala na vyloženě mužské a ženské, ale spíše podle zájmů konkrétních lidí.

Která věková generace na pořad nejvíce reaguje a čeho se reakce týkají, na co se divačky nejčastěji ptají vás?

Na pořad Sama doma nejčastěji reagují maminky na mateřské a potom také lidé v důchodovém věku, kteří v poledne, kdy se pořad vysílá, bývají doma. Jejich reakce a dotazy se týkají hlavně probíraných témat, ohledně zdraví, péče o děti, předáváme kontakty na hosty a podobně. Pokud jde o dotazy na mě osobně, často se divačky ptají na značku oblečení, které ve vysílání nosíme.

Někdy mám dojem, že polovina pořadu Sama doma je o tom, jak si nejlíp navařit, a druhá polovina o tom, jak zhubnout. Co vy na to?

Což je trochu kontraproduktivní, že? Ale ne, sice v pořadu vaříme, často ovšem zdravě, tak abychom pak hubnutí nemuseli řešit. Představujeme různé sporty a nové fitness programy, snažíme se hlavně propagovat zdravý životní styl. A že někdy uvaříme něco sice šíleně dobrého, ale nezdravého? Ve všem je důležitá rovnováha a pro spokojený život si musíme občas dopřát.

S čím vás dovedou hosté nejvíce zaskočit (zrušení účasti, ztráta slov, přílišná upovídanost…)? Vzpomenete si na konkrétní případ?

Většina našich hostů v pořadu vystupuje opakovaně, takže už víme, co od nich můžeme čekat. A nové hosty vybíráme mezi zkušenými řečníky. S tím, že by se někdo takzvaně zasekl, jsem se ještě nesetkala. Ovšem jednu téměř infarktovou situaci nám nechtěně připravil zpěvák Petr Bende, ráno před vysíláním zavolal, že jeho žena rodí druhé dítě a vysílání asi nestihne. Stihl a díky jeho čerstvým dojmům z porodu to bylo jedno z nejhezčích vysílání.

Jak se prolíná vaše profese s pořadem Sama doma?

Původně jsem novinářka, pracovala jsem ve zpravodajství a publicistice, díky tomu snad umím pracovat s informacemi a pro pořad Sama doma vybrat to nejpodstatnější z daného tématu.

Vyměňujete si vzájemně rady s kolegyněmi, jak si usnadnit život, hodnotíte si účesy, oblečení?

Jistě. Jako asi všechny ženské máme potřebu probrat partnery a děti. A oblečení na vysílání vybíráme společně.

Kdy jste poprvé vysílala?

Ostravskou mutaci Sama doma jsme poprvé vysílali 12. 1. 2007. Během úvodní znělky jsem trémou téměř omdlela a kolegyně Jana Bohušová mě musela zachytit. Pak ale znělka skončila, a když jsme šly na obraz a začaly mluvit, všechno ze mě spadlo.

Co je vaše životní téma, o kterém se v pořadu ráda bavíte?

Nejvíce jsem se vždy nadchla pro témata, která jsem v tu chvíli aktuálně řešila i v životě. Nástup do školky, první třída (ne moje, dcery samozřejmě). Jinak je mi blízká kultura všeho druhu, takové rozhovory si užívám.

Víte, jaké máte jako moderátorský tým Sama doma mezi kolegy v televizi přezdívky?

Zaslechla jsem přezdívku „samice“, je to tak?