Rozhovor se Stáňou Lekešovou

Co nejčastěji děláte, když jste sama doma?

Sama doma bývám málokdy a vždy se na to moc těším. Obvykle mi radost vydrží tak pár hodin a pak už se začnu po ostatních shánět, kde jsou a co dělají. Když jsem sama a nic nemusím, nejvíce mě baví se válet v posteli, číst si, dívat se na televizi nebo spát.

Co si myslíte, že dělá váš partner, když je sám doma?

Je stoprocentně na počítači a hraje World of Tanks.

A když je sám doma, volá vám často, nebo kdy vám zavolá poprvé?

Protože můj manžel absolutně neumí vařit a s velkými problémy si připraví jakékoliv jídlo, volá hlavně proto, že má hlad.

Než necháte rodinu samotnou doma, čím vším ji musíte vybavit?

Musím nakoupit jídlo a uvařit.

Proč ještě neexistuje pořad Sám doma pro muže? O čem by měl být?

Je zbytečné, aby byly dva pořady o tomtéž, vše, co muži potřebují vědět, jim jejich ženy rády řeknou.

Která věková generace na pořad nejvíce reaguje a čeho se reakce týkají, na co se divačky nejčastěji ptají vás?

Jsou to ženy od 25 do 99 let. Zajímají se hlavně o zdraví a moc hezky reagují na naše anketní otázky.

Někdy mám dojem, že polovina pořadu Sama doma je o tom, jak si nejlíp navařit, a druhá polovina o tom, jak zhubnout. Co vy na to?

Přesně tak je to v životě. Já moc ráda čtu a vysílám o zdravé výživě a pak jdu a dám si něco totálně nezdravého. My nabízíme informace a inspirace. Každý si pak vybere podle svého.

S čím vás dovedou hosté nejvíce zaskočit (zrušení účasti, ztráta slov, přílišná upovídanost…)? Vzpomenete si na konkrétní případ?

Když nepřijde host, mají starost hlavně dramaturgyně, ale vždy dokážou vše rychle vyřešit, takže moderátor v tomto směru může být v klidu. Mě asi za celou dobu nejvíce vyvedl z míry herec Petr Vacek, který nechal svého syna vyčůrat do kelímku v přímém přenose.

Jak se prolíná vaše profese s pořadem Sama doma?

Vedle pořadu Sama doma moderuji v Českém rozhlase 2 Praha pořad Je, jaká je. Rozhlas i televize se profesně krásně doplňují.

Vyměňujete si vzájemně rady s kolegyněmi, jak si usnadnit život, hodnotíte si účesy, oblečení?

Myslím, že jsme v Sama doma vždy měly hezké vztahy a myslím, že všechny vzájemné pochvaly o vlasech, účesech a líčení byly a jsou upřímné. Nejvíce si ovšem vždy popovídáte s kolegyní, s níž vysíláte. Pojí vás zvláštní pouto, protože během přenosu si musíte stoprocentně rozumět, musíte znát svá gesta a vědět o sobě a umět se vžít do pocitů té druhé. Je hezké, když kolegyně ví, na co zrovna při vysílání myslíte, jak hodnotíte hosta a různé situace během vysílání, aniž si cokoliv řeknete.

Kdy jste poprvé vysílala?

Uváděla jsem úplně první vysílání Sama doma.

Co je vaše životní téma, o kterém se v pořadu ráda bavíte?

Každé téma, které má nějaký smysl.

Víte, jaké máte jako moderátorský tým Sama doma mezi kolegy v televizi přezdívky?

Snad bych to raději ani nechtěla vědět, protože vůči pořadům pro ženy a jejich moderátorkám panují stále velké předsudky.