Rozhovor s Janou Havrdovou

Co nejčastěji děláte, když jste sama doma?

Sama doma jsem díky našim dvěma malým dětem velmi málo, a pokud ano, tak se snažím využít čas bez dětí k práci pro Český svaz aerobiku, fitness a tance FISAF.cz, mezinárodní organizaci FISAF International a Českou komoru fitness. Mým věrným společníkem pro chvíle volna je tedy výhradně můj počítač.

Co si myslíte, že dělá váš partner, když je sám doma?

Myslím, že je na tom úplně stejně. Pokud nevyřizuje záležitosti, které v zaměstnání nestihl v průběhu pracovního dne, tak řeší různé drobné opravy na našem domě nebo udržuje zahradu.

A když je sám doma, volá vám často, nebo kdy vám zavolá poprvé?

Manžel jako každý chlap sám volá hlavně v případě, že něco potřebuje.

Než necháte rodinu samotnou doma, čím vším ji musíte vybavit?

V tomto duchu můj manžel funguje výborně, vše kolem dětí zvládá naprosto sám. Takže nemusím nic dopředu vařit ani jim jakkoliv plánovat program.

Proč ještě neexistuje pořad Sám doma pro muže? O čem by měl být?

Myslím, že pořadů pro muže existuje dost, jen se jinak nazývají. Týkají se zejména aut, sportu či různých technických novinek. Mám doma dva syny a dost často od televize odcházím, protože jejich výběr programu mne nebaví.

Která věková generace na pořad nejvíce reaguje a čeho se reakce týkají, na co se divačky nejčastěji ptají vás?

Náš pořad je primárně určen ženám na mateřské dovolené, nicméně našimi věrnými diváky jsou i babičky nebo překvapivě muži, kteří jsou z jakéhokoliv důvodu v poledne doma. Při nejrůznějších průzkumech sledovanosti se zjistilo, že až ⅓ našich diváků jsou právě muži. Divačky i diváci se zapojují do našich diskuzí buď přímo k tématům, nebo hodnotí naše oblečení, účesy a někdy také inteligenci. Asi nemusím zdůrazňovat, že hlavně ve třetím případě to nebývají pochvaly…

Někdy mám dojem, že polovina pořadu Sama doma je o tom, jak si nejlíp navařit, a druhá polovina o tom, jak zhubnout. Co vy na to?

Tak to se na nás pravděpodobně díváte jen velmi zřídka.

S čím vás dovedou hosté nejvíce zaskočit (zrušení účasti, ztráta slov, přílišná upovídanost…)? Vzpomenete si na konkrétní případ?

Hosté nás samozřejmě překvapují, ale ve valné většině případů jsou to milé situace. Občas nás hosté opravdu „odstřelí“, typickým případem byl Jan Budař, který při povídání naprosto nečekaně opustil prostředí, ve kterém byl náš rozhovor, a začal doslova lézt po našich dekoracích. Měly jsme s Martinou co dělat, abychom situaci ustály a Honzu „uřídily“. Nakonec to odnesl další host, velmi milý kluk, který přišel do Sama doma představit bambusy. Myslím, že jsme byli překvapení všichni. My s Martinou vlastním záchvatem smíchu a host spontánní situací, která ve studiu vznikla. Vše však s noblesou a elegancí ustál.

Jak se prolíná vaše profese s pořadem Sama doma?

V mém případě platí, že do Sama doma si chodím velmi ráda odpočinout od mé manažerské profese ve sportu. První výhodou je, že na rozdíl od manažerských věcí má Sama doma svůj jasný konec, kdy odcházíte domů s čistou hlavou. Maximálně si říkáte, že jste si opět udělala větší či menší ostudu před národem, ale i to bohužel k přímým přenosům patří. Další výhodu vidím v tom, že ve studiu máte vypnutý telefon a nikdo vás čtyři hodiny nezastihne. Největším přínosem Sama doma však pro mne je vlastní vzdělávání v širokém okruhu témat od medicíny až po kulturu a příležitost setkat se s výjimečně zajímavými lidmi.

Vyměňujete si vzájemně rady s kolegyněmi, jak si usnadnit život, hodnotíte si účesy, oblečení?

Samozřejmě (úsměv), s Martinou se pečlivě připravujeme na každé vysílání, řešíme oblečení, účesy, líčení. Obzvlášť po našich návratech z mateřské dovolené, kdy stále nejsme úplně štíhlé, je velmi náročné zvolit správné oblečení tak, aby Vám kamera neubližovala. Díky tomu, že máme s Martinou na den stejně staré holčičky, sdílíme nejrůznější radosti i starosti z rodinného života velmi často a rády.

Kdy jste poprvé vysílala?

Tuším, že v lednu 2014 to bude 9 let.

Co je vaše životní téma, o kterém se v pořadu ráda bavíte?

V Sama doma mne baví větší množství témat, určitě všechna zdravotní témata, sport, výchova dětí, kulturní pozvánky, vaření…

Víte, jaké máte jako moderátorský tým Sama doma mezi kolegy v televizi přezdívky?

Jaké?