Rodičovský příspěvek od 1. ledna 2012

5. 12. 2011Sociální problematikaDěti

Hostem v našem pořadu byla Mgr. Viktorie Plívová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, se kterou jsme si povídali o tom, jak to bude s čerpáním rodičovského příspěvku v roce 2012, které přinese různé změny.

Jak to bude s čerpáním, pokud vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Od ledna 2012 můžou rodiče pružně volit délku pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši podle aktuální sociální situace rodiny. Celkem mohou vyčerpat až 220 000 Kč, nejdéle však do 4 let věku dítěte.

Výši příspěvku je možné měnit jednou za 3 měsíce. Výše příspěvku je limitována výší peněžité pomoci v mateřství (PPM) – tedy sedmdesáti procenty třicetinásobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc.

Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte.

Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, výše příspěvku zůstává v pevných částkách – 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte podle právní úpravy od 1. ledna 2011.

Jak to je, pokud rodiči vznikl nárok na rodičovský příspěvek před 1. lednem 2012:

  • může se rozhodnout, jestli bude čerpat příspěvek postaru nebo podle nové úpravy
  • možnost výběru délky čerpání rodičovského příspěvku je zachována i při plynulém navázání rodičovské dovolené s dalším potomkem

Nově bude možné čerpat rodičovský příspěvek i na děti ve školce od 1. 1. 2012. Jaké nás čekají změny?

U dětí starších než dva roky se ruší omezení nároku na rodičovský příspěvek dobou docházky do předškolních zařízení.

U dětí mladších než dva roky se zavádí jednotné konto 46 hodin měsíčně jako doba, po kterou je možné umístit dítě v zařízení pro děti, aniž by rodič ztratil nárok na příspěvek.

Kde žádat o příspěvek?

Žádosti o příspěvek vyřizují úřady práce podle místa trvalého pobytu.

Jak se „přihlásit“ do nového systému rodičovského příspěvku?

Rodič může požádat o změnu rodičovského příspěvku podle právní úpravy platné od ledna 2012 nejdříve 1. ledna 2012 podáním písemné žádosti. Volbu může provádět jako doposud „oprávněná“ osoba, která uplatnila nárok na rodičovský příspěvek. Oprávněná osoba může provádět volbu i opakovaně, po uplynutí 3 celých kalendářních měsíců po sobě jdoucích, po které byl rodičovský příspěvek podle nové právní úpravy vyplácen, a nemůže volbu provádět zpětně.

Odstranění (uvolnění) omezení docházky do školky při současném pobírání RP se automaticky dotkne všech, tedy i těch, kteří už RP čerpají, i bez výslovné žádosti? Nebo i tito lidé budou muset po 1. lednu výslovně přestoupit na nová pravidla?

Návštěva zařízení (jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení) se bude od 1. ledna 2012 sledovat pouze do dvou let věku dítěte, u dětí starších dvou let se přestává ze zákona sledovat. Tato změna se týká všech dětí.

A nyní konkrétní příklad z praxe – maminka je na čtyřleté rodičovské dovolené a nemohla zvolit jinou variantu čerpání rodičovského příspěvku. Bude si nyní nově moci zvolit délku na tři roky čerpání rodičovského příspěvku? A pokud ano, tak co má pro to udělat?

O této variantě je možné uvažovat pouze v případě, že alespoň jeden z rodičů byl k datu narození dítěte nemocensky pojištěn a lze mu k tomuto datu stanovit denní vyměřovací základ pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem. Pokud ano, požádá si oprávněná osoba (která nyní rodičovský příspěvek pobírá) o převod do nové právní úpravy a doloží potřebné údaje pro stanovení denního vyměřovacího základu.

Další příklad – maminka zvolila dvouletou rodičovskou dovolenou, má však už téměř všechny peníze vyčerpané (cca 180 000 Kč). Může si po novém roce prodloužit čerpání do tří let věku dítěte? Existuje nějaká nejnižší hranice měsíčního příspěvku?

Přechod do nové právní úpravy není nikomu z rodičů omezen. Při přechodu se sečtou všechny doposud vyplacené rodičovské příspěvky a tato suma se odečte od celkové částky 220 000 Kč. O vyplácení zbytku si rozhoduje rodič podle svých potřeb. Minimální částka rodičovského příspěvku je jako u všech jiných dávek státní sociální podpory 50 Kč. (Žádná spodní hranice čerpání ve výši 5 000 Kč neexistuje!)

Jiná maminka zvolila tříletou a v příštím roce se ji narodí další dítě (cca ve dvou letech prvního), může si čerpání zkrátit na dva roky?

Pokud přejde rodič na novou právní úpravu a výše denního vyměřovacího základu některého z rodičů umožní vyšší částku čerpání rodičovského příspěvku, mohou čerpat tuto zvýšenou částku příspěvku.

Pokud je maminka na čtyřleté rodičovské, bude si moci po novém roce zvolit tříletou variantu? Díky novince, že by se mělo studium počítat do nemocenského pojištění a tudíž by podle nového zákona měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo už to takhle zpětně nejde?

Pro novou úpravu rodičovského příspěvku je rozhodující, zda alespoň jeden z rodičů byl k datu narození dítěte nemocensky pojištěn a lze mu k tomuto datu stanovit denní vyměřovací základ. V případě matky studentky nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikl (a zpětně ani se změnou zákona nevznikne), a proto by doložení denního vyměřovacího základu přicházelo v úvahu u druhého rodiče.

Jaký je postup, když už maminka bere rodičovský příspěvek a chce změnu v novém roce 2012. Kdy nejdříve a kam má jít, co vyplnit, jaké potřebuje doklady a lze to vyřešit přes internet?

Při požadovaném přechodu na novou právní úpravu je nutné uplatnit písemnou žádost o volbu výše rodičovského příspěvku podle nové právní úpravy. Žádost se může podat v lednu 2012 na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR a je k ní nutné doložit údaje rozhodné pro určení výše denního vyměřovacího základu. Na internetu budou dostupné formuláře, pro podání žádosti platí pravidla jako u ostatních žádostí na dávky státní sociální podpory.

Musí být otec dítěte manželem matky pro uznání rodičovského příspěvku?

Ne, nemusí být manželem matky dítěte.

Budou se moci rodiče i nadále na rodičovské dovolené střídat?

Při pobírání rodičovského příspěvku se rodiče mohou i nadále střídat. Při tomto střídání však stále platí podmínka, že výše rodičovského příspěvku se může měnit nejdříve po 3 měsících výplaty.

Nově odpadá hranice denního vyměřovacího základu potřebná pro přiznání dvouleté varianty.

Pro dvouletou variantu se nepoužívala hranice výše denního vyměřovacího základu, ale hranice denní výše peněžité pomoci v mateřství – ta se pro určení výše rodičovského příspěvku od 1. ledna 2012 používat nebude.

Rodičovský příspěvek od 1. ledna  2012

Rodičovský příspěvek od 1. ledna 2012

Hostem v našem pořadu byla Mgr. Viktorie Plívová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, se kterou jsme si povídali o tom, jak to bude s čerpáním rodičovského příspěvku v roce 2012, které přinese různé změny.