Internetové bankovnictví bezpečně
23. 1. 2015Spotřebitelské rady
Internet a informační technologie poskytují velké množství moderních prostředků pro nelegální aktivity, případně nebo se samy stávají předmětem útoku, nikoli jen jeho prostředkem.
Internetová kriminalita se objevuje stále častěji a většina z nás má ve svém okolí někoho, kdo naletěl internetovým podvodníkům, komu se naboural hacker do e-mailu, nebo se dokonce pokusil vloupat na účet internetového bankovnictví. A právě proto, že přes internet stále častěji obsluhujeme také své finance, je namístě věnovat se internetové bezpečnosti už nejen na úrovni bank, ale především na úrovni samotných uživatelů internetového bankovnictví.
Důvod je logický: do bezpečnosti počítačových systémů i aplikací internetového bankovnictví investují banky stovky milionů korun každý rok, dostat se proto do banky touto cestou je velmi složité. Proto jsme v pátek pozvali do Sama doma odborníka na internetovou bezpečnost Tomáše Strýčka, který nám dal následujících 8 rad a tipů, jak provozovat internetové bankovnictví co nejbezpečněji.
Tipy pro bezpečné internetové bankovnictví
- Používejte legální software a pravidelně aktualizujte.
- Nestahujte do počítače ani chytrého telefonu software ze zdrojů, které nejsou 100% důvěryhodné.
- Používejte antivirový program.
- Nevstupujte do internetového bankovnictví z počítače, kterému nemůžete 100% věřit.
- Střežte v soukromí svá hesla, PINy, přístupové certifikáty.
- Každý e-mail z banky pečlivě prozkoumejte a pokud budete mít pochybnost, kontaktujte banku a ověřte pravost e-mailu.
- Buďte aktivní: sledujte transakční historii svého účtu, kontrolujte výpisy.
- Rozlišujte, kdy jste na legitimní webové stránce vaší banky, a kdy je to jen stránka, která vypadá stejně, ale má jinou adresu. Zelený řádek s názvem banky vám pomůže určit legitimní stránky vaší banky.
