Debetní nebo kreditní karta?
5. 10. 2012Host
I když Češi mají v peněženkách platební karty (V Česku je 7,5 mil. vydaných debetních a 2,2 mil. kreditních karet). Přesto více než polovina uživatelů nezná rozdíl mezi debetní a kreditní kartou a neví, jak s nimi správně nakládat. Náš páteční host, finanční analytik Michal Kozub, se nám základní rozdíly pokusil vysvětlit.
Debetní karta je vázaná na náš běžný účet a používáme ji jako platební kartu pro výběr z bankomatu, platby na internetu a u obchodníků. Kreditní karta je forma úvěru. Peníze v první fázi nemáme, nakupujeme a utrácíme, čímž si je půjčujeme. Po určité době je pak splácíme – buď všechny naráz, nebo po splátkách. Opět je používáme k výběrům z bankomatů, platbám v obchodech nebo na internetu.
Jak používat kreditku „výhodně“?
Kreditky mají dvě zásadní výhody, a pokud člověk dodržuje jejich pravidla, může s nimi šetřit, v lepším případě vydělávat.
První výhoda je tzv. bezúročné období. Pokud lidé platí bezhotovostně, tak mají peníze „půjčené“ na cca 50 dnů zdarma. Neplatí žádné úroky. A pokud částku v tomto období splatí, tak nezaplatí na úroku ani korunu. Můžou tak mít své peníze někde bokem na spořícím účtu, kde je budete zhodnocovat (typické úroky jsou až kolem 2,5 % p.a.), a ke konci bezúročného období částku splatíte.
Druhá výhoda je bonusový program. Při platbách s určitou kreditní kartou mohou lidé u nasmlouvaných obchodníků získávat slevy. Hodně lidí možná zaznamenalo akce u čerpacích stanic, kde lidé mohli získat slevu na pohonné hmoty, ale jsou to i výrobci nábytku, kuchyní, prodejci oblečení, ale i běžné hypermarkety. Všude tam lidé mohou získat slevy až 5–10 %, případně sbírat další slevy na své konta, což může výrazně snížit celkové částky.
Tyto kombinace se vyplatí jak při větších nákupech (vybavení domácností), tak i při každodenních nákupech. Důležité je sledovat bezúročné období.
Jaká základní bezpečnostní pravidla dodržovat při placení kartou?
V Česku neprobíhá tolik podvodů s kreditními kartami, aby si je lidé museli schovávat, ale přesto je potřeba dodržet pár základních pravidel.
1. PIN a práce s ním – Pořád hlavně starší generace nosí PIN napsaný na kusu papírku v peněžence nebo kabelce. To je stejné, jako jej napsat na kartu přímo. Pokud Vám kartu ukradnou, je to zpravidla s celou peněženkou nebo taškou. Pak už jen stačí ji prohledat a PIN vyzkoušet.
2. PIN a rodina – PIN nikdy neříkejte ani svým příbuzným. Existuje nespočet příběhů o tom, jak děti zneužily karty svých rodičů, kteří jim kdysi řekli PIN k jejich kartě. Je potřeba myslet na to, že zadání správného PINu je „autorizace“ majitele karty, tedy jeho ověření. PIN je jen pro jeho majitele a nikoho jiného.
3. PIN je jeho změna – nikdy si neměňte PIN na hodnotu „1234“, „1111“ nebo ročník Vašeho narození. To jsou tři základní kódy, které zkoušejí zloději u platebních karet. Proto když dostanete novou kartu, snažte si PIN kód zapamatovat.
4. PIN a nová karta – pokud Vám banka vydá novou kartu, ale PIN zůstane, změňte. Třeba zvyšte číslo jen o jedničku, nebo jej použijte pozpátku. Pokud někdo zná PIN k vaši předchozí kartě, je pravděpodobné, že by ho použil i pro současnou kartu.
5. Kartu nikomu nepůjčujte – Kartu nikomu nepůjčujte. Pokud potřebujete vybrat peníze z bankomatu nebo něco zaplatit v obchodech, udělejte to jen Vy a neposílejte děti/kamarády.
6. Nebojte se říct si o prostor – pokud platíte v obchodě kartou a někdo za vámi stojí příliš blízko, nebojte se ho požádat o prostor. Možná si to neuvědomíte, ale člověk za Vámi může lehce vidět PIN a pak Vám peněženku ukrást. Cesta k penězům je tak velmi lehká.
7. Uložte si tel. číslo blokace karet – každý z vydavatelů platebních karet má telefonní linku pro blokaci karet. Proto, když Vám přijde karta domů, podívejte se na průvodní dopis a uložte si do mobilu kontakt pro blokaci karet. Pravděpodobně ho nikdy nevyužijete, ale ve chvíli, kdy o kartu přijdete, tak ho maximálně využijete a oceníte.
8. Skimming karty – V Česku se objevují tyto případy jen ojediněle, ale přesto je lepší být na pozoru. Podívejte se na bankomat před tím, než vložíte kartu, jestli na něm není něco podezřelého. Neobvyklé zařízení, které je „vratké“ a dalo by se sundat. Může to znamenat nebezpečí. Pokud si nejste jistí, tak raději vyberte peníze jinde. Nemá smysl to riskovat.
9. Nenechávejte kartu jako zástavu – Hlavně v zahraničních hotelech lidé nechávají bez ostychu kartu jako zástavu, v domnění, že se nic neděje. Nikdo ale nezaručuje, že kartu někdo nezkopíruje nebo nezneužije.
10. Platby na internetu jsou bezpečné, ale… – Pokud platíte kartou na internetu, dávejte si pozor, v jakých obchodech. Některé obchody můžou být podvodné, a proto platbu kartou zadávejte jen u těch, které máte ověřené. Pokud platby na internetu nepotřebujete, nechte si je raději zablokovat.
11.CVC/CVV – jsou bezpečnostní kódy na platební kartě, které slouží k ověření karty. Nejsou nijak elektronicky zaznamenané na kartě, jen „mechanicky“, nelze je tedy lehce elektronicky okopírovat. CVC znamená anglicky Card validation code, CVV znamená Card validation value. Při platbě kartou je tento kód vyžadovaný. Pokud máte strach o svou kartu, můžete CVV/CVC kód přelepit páskou.
