O pořadu

Živě vysílaný kontaktní publicistický pořad poskytuje především ženskému publiku zajímavý a inspirativní program, servis, zábavu i informace – a to vše živě s možností okamžité reakce Vás, diváků.

Program se skládá z celé řady rubrik a doplňují jej hosté z řad lékařů, sociologů, psychologů, ale i známých a zajímavých osobností. Ženy se samozřejmě dozvědí mnohé i o nejnovějších trendech v oblasti odívání, kosmetiky, úpravy vlasů atd. Nechybí ani zajímavá soutěž.

Milé divačky, milí čtenáři a návštěvníci,

Klikněte pro větší obrázek Určitě jste zaznamenali, že od 3. ledna tohoto roku se podoba našeho pořadu proměnila. Prodloužili jsme vysílání až do 14 hodin, do studia si zveme více odborníků, můžete sledovat proměny divaček, dokonce se řada vás odvážných přihlásila na hubnutí v přímém přenosu. Je to vše proto, že chceme být s vámi ještě více v kontaktu, naslouchat vašim přáním a připravovat témata, o která si píšete.

Reagujete různě, voláte či píšete do redakce, jak vám přišlo prodloužení vysílacího času vhod, nebo že nestíháte sledovat celý pořad vcelku a že vám důležité informace unikají.

Vaše názory a připomínky nás zajímají. Vaši diskuzi po každém vysílání sledujeme. Naše asistentka Tereza Vítková na zásadní dotazy týkající se provozu relace a průběhu vysílání odpoví. Diskuze je ale rubrika určená pro vaše reakce a výměnu názorů. Pokud budete mít připomínku nebo dotaz, napište nám.

Často si také píšete, že vám nikdo na váš dotaz neodpověděl. Přemýšlíme, jak situaci nejlépe vyřešit, například Mgr. Miloslav Macela k tématu o porodném a dávkách v mateřství dostal v průběhu pořadu přes osm set dotazů! A to opravdu není v lidských silách jednotlivé dotazy zodpovědět.

Odborník se vždy snaží vyjádřit k otázkám, které zajímají většinu z vás a často se opakují. Jestliže opravdu chcete odpověď, napište nám do redakce, nebo najděte odpovídající kontakt, kde se můžete zeptat přímo.

Tvůrčí tým

Sama doma sice vznikl jako formát pro ženy, ale velice brzy zaujal i muže, a to bez rozdílu věku, vzdělání a sociálního statusu. V současnosti je Česká televize jedinou stanicí, která se může pochlubit takovýmto typem pořadu – tedy interaktivním živě vysílaným rodinným pořadem. V roce 2007 se pak vysílání rozšířilo o páteční vydání z Brna a Ostravy. Za těch 15 let se znělka Sama doma nepochybně stala jakýmsi symbolem, hudebním motivem, který si pobrukují maminky, při kterém zbystří tatínci a při kterém spokojeně vyrůstá už několikátá generací dětí. Znělkou, která navozuje atmosféru klidu, pohody a neodmyslitelně patří k České televizi.

Klikněte pro větší obrázek

Budeme-li trochu počítat, každý rok bylo odvysíláno kolem sto šedesáti dílů, v jednom Sama doma se představí zhruba osm hostů a témat. V patnáctileté historii pořadu tak bylo odvysíláno více než 2380 vydání pořadu. Je to patnáct let každodenní novinářské práce, systematické přípravy, hledání neotřelých témat i atraktivních novinek, které zaujmou, patnáct let stresu a napětí při živém vysílání, ale i spokojenosti a dobrého pocitu, když slyšíme pozitivní ohlasy a chválu diváků.

Kdo z nás si dnes umí představit, že první vysílání vznikala v době, kdy se v České republice teprve začaly pomalu využívat mobilní sítě, postupně vznikaly a zaváděly se nové převratné IT technologie a o sociálních sítích se nám ani nezdálo – vrcholem naší novinářské práce byla osobní schůzka s respondentem. Způsob práce se od té doby převratně změnil, kvantita i kvalita informací, které je třeba nasát, přefiltrovat, ověřit a ve stravitelné podobě předat divákům, se stonásobně zvýšily, a to samozřejmě přináší nové výzvy i tvůrčímu týmu pořadu.

Kvalitu pořadu Sama doma také vidíme v tom, že kromě svých „kmenových a věrných“ nachází a získává stále nové, mladé diváky. Ti, kteří před patnácti lety sledovali pohádky, dnes pořad Sama doma objevují jako novinku a vděčně jej přijímají jako průvodce dalším obdobím svého života – tedy dobou rodičovských radostí a povinností –, jako poradce při řešení problémů v osobním, rodinném, pracovním životě či v neposlední řadě jako atraktivní inspiraci při tvorbě vlastního životního stylu.

Je naší samozřejmou snahou, aby se v odborných rubrikách prezentovaly špičky ze všech oborů. A těší nás, že pozvání do pořadu Sama doma je prestižní záležitostí pro všechny zúčastněné – pro lékaře, osobnosti společenského a kulturního života nebo pro maminky a tatínky – ti všichni se k nám těší a rádi se vracejí.

V patnácti letech už člověk stojí na prahu dospělosti, vyrostl z dětských pochyb a nejistot a je plný energie a plánů do další životní etapy. I my všichni se těšíme na další roky krásné tvůrčí práce, kdy budeme co nejvíce Sama doma!