Chat

Bc. Jana Spěváková
Záznam chatu z pátku 25. dubna
ANTICYKLON: „Co dělá přesně ergoterapeutka v NEMOCNICI OSTRAVA - VÍTKOVICE?“
Bc. Jana Spěváková: „Dobrý den, záleží na jakém oddělení se ergoterapeut nachází. Pokud jde o neurologickou část, zaměřujeme se na aktivní cvičení pacientů po cévních mozkových příhodách i jiných neurologických obtížích. V podstatě se všemi pacienty nacvičujeme soběstačnost, která je základem. Dále můžeme participovat při výběru kompenzačních pomůcek pro chůzi, grafomotoriku, polohovací pomůcky. V ambulantní sféře máme na starosti pacienty po úrazech ruky, dekompresích nervů, zlomeninách apod.“
ANTIMONY: „Objevují se v souvislosti s ergoterapií předsudky?“
Bc. Jana Spěváková: „Ano, velmi často. Mnoho lidí si myslí, že když v terapii používáme pomůcky i "hračky", tak jsme vhodní jen pro zábavu a odlehčení situace pacientů. Není to tak. My prostřednictvím pomůcky nacvičujeme problematické aktivity v hrubé i jemné motorice, což jde velmi stěží simulovat, pokud nemáme pomůcky po ruce. Zvlášť nepříjemné je časté srovnávání ergoterapie a fyzioterapie. Oba obory jsou v rehabilitaci stejně důležité, ergoterapie není podřadná, naopak velmi potřebná.“
ANTICYKLON: „Pro koho je ergoterapie vhodná?“
Bc. Jana Spěváková: „Pro osoby, které skrze zdravotní stav ztrácí nebo ztratili soběstačnost v oblékání, hygieně... Zde nacvičujeme a hledáme možnosti, jak opět být maximálně soběstačný. Pokud je v důsledku nemoci snížena funkce horních či dolních končetin. S ergoterapeutem zle konzultovat vhodné kompenzační pomůcky jak pro dospělé, tak pro děti. V neposlední řadě pro dětské pacienty, kteří se potýkají s obtížemi v oblasti motoriky, senzoriky, kognitivních funkcí i sociálních interakcí.“
ANTICYKLON: „Stává se někdy, že ergoterapeut sám potřebuje ergoterapii?“
Bc. Jana Spěváková: „Je to možné ve stejných případech, v jakých ergoterapii potřebují jiní pacienti. Samozřejmě ergoterapeut potřebuje dalšího kolegu ergoterapeuta, se kterým se radí, konzultuje a hledá řešení různých problémů :)“
Bobík: „Co Vás přimělo dělat tak náročnou práci s dětmi? Máte můj obdiv.“
Bc. Jana Spěváková: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Měla jsem možnost pracovat pod vedením kolegyně ergoterapeutky, která práci s dětmi dělala s velkou radostí a láskou. V tom okamžiku jsem se do dětské ergoterapie zamilovala. Já vnímám děti jako skvělé parťáky pro sebevzdělávání, motivaci, učení se novým věcem, pohledům a pokoře. Myslím, že každý rodič s dítětem s postižením je hrdina a já bych byla ráda rodičům i dětem průvodcem, který hledá cesty pro kvalitní a plnohodnotný život. Diagnóza nemusí být strašák, ale parťák, který v životě hodně naučí :)“
ANTIMONY: „Objevují se v souvislosti s ergoterapií dezinformace?“
Bc. Jana Spěváková: „Ano, myslím že vcelku často. Převážně jde o časté srovnávání s fyzioterapií. Ergoterapie je celkem mladým oborem a mnoho lidí jej ani nemusí znát a u dětské ergoterapie to platí obzvláště. Věřím ale, že se v následujících letech bude povědomí zvyšovat, dezinformace snižovat a postavení ergoterapeutů ve společnosti bude na stejné úrovni jako fyzioterapeutů.“