Chat

téma: psychická zátěž kvůli aktuálním událostem, psycholožka

PhDr. Sylvie Navarová

Záznam chatu z pátku 20. března 2020

Vojta: „Je dobrá yoga na psychiku?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, Vojto, velmi dobrá :) S pozdravem Sylvie Navarová“

Jana Gerlichová: „Dobrý den, jsme v karanténě, syn měl kontakt s kamarády, u nichž byl následně zjištěn koronavirus. Už 3 dny čekáme na výsledky jeho testu a nervy hrají naplno. Na žádné z dostupných telefonů se nelze dovolat. Máme už perfektně uklizený byt, navařeno na 3 dny, napečeno... Na knihu se nemohu soustředit, většinu času brouzdám na internetu. Chystám se na šití roušek, ale protože nerada šíji, mám obavy, že se zase jen budu vztekat. Prosím nejmenovat, kouká i manžel:-).“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, to je dobře, že hledáte smysluplné činnosti, jako je šití roušek. Že jste nervózní, je normální a není potřeba se za to stydět. Možná bude dobré začlenit nějakou fyzickou aktivitu k uvolnění napětí? Vy i děti potřebujete být v klidu, v klidu funguje dobře imunitní systém a tak vše lépe zvládnete. Přeji, ať vše dobře zvládnete! Sylvie Navarová“

Nikola R.: „Dobrý den, rychlostí blesku se mi blíží termín porodu (cca 3 týdny). Včera jsem se dozvěděla o zákazu otce u porodu, skolila mě velká panika. Vůbec nevím, jak se uklidnit, snažím se na to nemyslet a doufám, že se to ještě znění. Dost mě mrzí, že se o této informaci ještě nehovořilo v žádném zpravodajství! Děkuji“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, rozumím, že je to náročné. I poslední týdny u Vás miminko potřebuje klidnou a pohodovou maminku. Je dobré se tedy nějakým způsobem zklidnit. Když to vyjde a manžel bude u porodu, tak to bude bonus, když ne, ženy to zvládnou i samy, zvládnete to i Vy! Držím palce, ať vám miminko dělá radost! Sylvie Navarová“

Veronika: „Dobrý den, poradíte mi, jak se doma nezbláznit, když mám stále v hlavě myšlenky, kdy to všechno skončí. Snažím se alespoň se psem chodit více ven. Zaháním stres sladkým, což dlouhodobě není dobré. Děkuji“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, je dobře, že chodíte se psem. Kdy to skončí nemůžete vědět a tak to jsou zcela neproduktivní myšlenky. Využijte čas než to skončí nějak užitečně. Co jste se chtěla naučit? Jaký film jste chtěla shlédnout? Přeji, ať se svým časem zacházíte užitečně! Sylvie Navarová“

Pavlína: „Dobrý den, jsem na mateřske dovolene a již v lednu se u me projevily zdravotni problemy (chudokrevnost a rozhozene zenske hormony), vedlo to k uplnemu vycerpani az uzkosti a panice. Kdyz jsem se zacala citit lepe, prisly tyto udalosti, ktere nam zrusily svatbu, jenz mela byt pristi tyden a uzavreni doma s jednou prochazkou denne me vede do vetsi a vetsi deprese, unavy. Nemohu se radovat a citim se jako bez zivota, energie a porad me boli hlava. Je nejaka rada, jak se opet naladit do pohody, uz jen kvuli dceri, co ma 2 roky. Dekuji moc“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, vhodné bude začít režimovými opatřeními vč. vhodné stravy. Dále jsou dobré různé typy relaxací. I z domu můžete využít nabídky on-line psychoterapie. Je dobré se naučit pracovat s myšlenkami, jde to, chtěla bych Vás v tomto ohledu podpořit, abyste na sobě pracovala. Přeji, ať si čas s dcerou užijete! Sylvie Navarová“

Eva: „Včera jsem se dozvěděla ze jsem bez práce majitel mi řekl ze mi nic nedá ze nemá penize..mám tak 3000kc od vcera bez pračky..na uctu -60000 nájem 12000 ..počitam do mesice jsem na ulici ..fakt myslíte že smích mi pomůže..“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, pomůže Vám to, co budete Vy chtít, aby Vám pomohlo. Váš dotaz je spíše na finančního poradce či příslušný úřad práce. Držím palce, ať vše zvládnete! Sylvie Navarová“

Lenka: „Dobrý den, ne všichni rodiče jsou doma na paragrafu, ale pracujeme tzv.Home Office, 8 hodin denně. Do toho musíme řešit děti a školu a také vařit. Je to náročné vše nějakým způsobem skloubit. Máte nějakou radu? Děkuji.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, co mě napadá je velmi dobrá práce s časem a plánování a týmová spolupráce celé rodiny. Co kdo kdy jak, sepsat, dodržovat, zhodnotit, pochválit se za to, co se podařilo, upravit, co je potřeba v plánu upravit na druhý den. Držím palce! Sylvie Navarová“

Marie Valníčková: „Dobrý den paní doktorko.Minuly rok jsem byla hospitalizována v psychiatrické nemocnici 3 měsíce s depresí.Byla jsem stále smutná. Nyní jsem v pořádku, ale bojím se, aby se mi ty deprese z této hrozné doby nevrátila. Co mám pro to udělat?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, vzpomeňte si na to, co Vám tehdy pomohlo? Zkuste na to navázat a dělat to, co funguje. Dodržujte denní režim vč. stravy, pohybu, seberozvoje. Pokud bude potřeba, kontaktujte psychologa, pracují on-line. Či využijte linky důvěry s možností přesměrování na projekt Anténa České asociace pro psychoterapii, které psychoterapeuti v dobře karantény poskytují své služby zdarma on-line. Už jste to jednou zvládla, tak to umíte, využijte toho! Sylvie Navarová“

Monika K.: „Dobrý den, také jsem těsně před porodem, poraďte prosím nějakou konkrétní techniku, jak se zbavit stresu z nepřítomnosti otce u porodu. Dokáži si rozumově vysvětlit, že každá žena musí nakonec porodit sama, ale emočně to prostě nejde :(“

PhDr. Sylvie Navarová: „Jsou různé techniky na sebezklidnění - autorelaxace, autohypnóza, cvičení 5 smyslů. Vše je potřeba dopředu natrénovat. Zkuste vyhledat na internetu postupy, či kontaktujte psychologa, který se tímto zabývá. Sylvie Navarová“

Marie: „Někdy mě přepadá úzkost a deprese. Nevím jak z toho. Pomáhá mi procházka v lese, ale je to jen na chvilku. Co radite?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, vyhledejte psychologa/psychoterapeuta a přemýšlejte o možných změnách, které můžete udělat v myšlení, chování, sebepřijetí apod., prostě rehabilitujte svou psychiku (pokud nejde o jednorázovou reakci na stres ale dlouhodobý problém). Česká asociace pro psychoterapii spouští v pondělí projekt Anténa. S pozdravem Sylvie Navarová“

Jana: „Dobrý den,jak pracovat s dítětem s ADHD které samostudium nezvládá a už se jen vzteká že nemůže ven,že má hodně úkolů,že je to vše za trest ?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, kontaktujte paní učitelku a proberte s ní, jak na Vaše dítě. Co jí fungovalo, jak to dělala ona a zkuste opakovat tyto individuální funkční postupy. V tuto chvíli je hlavně nárok na vaši sebepráci - zklidnění, opečovávání sebe sama, ať to vydržíte ve zdraví. Přeji pevné nervy! Sylvie Navarová“

Kaťa: „Mám tři děti, je to dost psychicky náročné. Dopoledne se s nimi učit do toho vařit. Nejmladší je pořad otravuje, oni se zase vztekají a nadávají si a křičí, vztekají se. Já dělám mezi nimi rozhočího a pořad uklidnuji situaci. Už jsem z toho psychicky taky vydeptaná. Pak křičim i já a je to na hlavu! Jak se zachovat? Jak je zabavit ať nejsou pořad hadky?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, nepíšete, jak staré děti, tak jen obecně. Nastavení jasného strukturovaného režimu, sepsaného, prodiskutovaného s dětmi, manželem vč. toho, co budete vařit, ať to není náročné. Nastavit systém odměn, jak motivovat vlastní dítě. Je jasné, že to není jednoduché, je potřeba s dobře zamyslet nad tím, co kdo kdy jak bude dělat. Nejmladší s vámi může vařit, starší děti pomáhat s domácími pracemi, dle věku sami nebo s rodičem se učit (u mladších 1 na 1, což je náročné). Je náročné to dobře vymyslet a skloubit, držím palce, ať se Vám to podaří! Sylvie Navarová“

Monika: „Dobrý den, moje psychická zátěž trvá už dlouho a koronavirus ji jen zhoršil. Jde o to, že velmi dlouho neúspěšně hledám práci. Je mi 53 let a asi proto se mi nepodařilo najít odpovídající práci ani v období prosperity. A nyní už zřejmě nebudu mít žádnou šanci vůbec. Chtěla jsem prostě jen dělat práci, která by odpovídala mým schopnostem a vzdělání. Nepovedlo se. Musím se tedy smířit s tím, že budu do konce života na sociálních dávkách nebo se stanu maximálně uklízečkou? Mám předpoklady pro jakoukoliv práci administrativního charakteru (práce na PC, angličtina, zkušenosti s vlastním podnikáním, praxe v administrativě). Nyní jsem na úřadu práce a neumím si představit, co bude dál.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, úřady práce pořádaly kurzy pro uchazeče o zaměstnání, kde se účastníci mohli dozvědět, jak práci hledat, přip. vychytat, co uchazeč nedělá dobře, že se mu nedaří. Kurzy doplňovalo i psychologické poradenství. Doporučuji využít, jakmile opět ÚP něco takového spustí. Vždy se dá přijít na něco, co je dobré změnit, byť maličkost a může to začít fungovat. S pozdravem Sylvie Navarová“

Eva: „Dobrý den, paní doktorko, je mi přes 60 let a bydlím s rodinou mladých v jednom domě, ale v samostatném bytě. Mám obavy, abychom případnou infekci nechytili jeden od druhého. Myslíte, že se mám zcela izolovat? Ale dlouhodobě by to bylo velmi těžké, jsou tady malá vnoučata...Jak to zvládnout? Děkuji!“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, dotaz bude zřejmě vhodné prodiskutovat s kompetentním pracovníkem hygieny. Kontaktujte, zeptejte se, ať máte info a všichni se cítíte o něco bezpečněji. S pozdravem Sylvie Navarová“

Jarka: „Je mi 72 let, dříve onkologicky nemocná a mám nyní jko singl - vdova problémy se samotou a mám naprostou úzkost z toho, že si mám dojít pro léky a stále to odkládám. Nemám sílu ani vyjít ven do výtahu - dům o 300 lidech a mám neuměrný strach z nakaženi. Mám pocit, že mně nestačí rouška, kterou jsem jen inprovizovala. Mám kolem sebe samé stsré lidi jako jsem já, takže nemohu požádat o pomoc. To mě ničí. Děkuji a přeji hezké dny. Jarka Děkuji za odpověď.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, když sledujete pořad Sama doma, tak předpokládám, že televizi sledujete běžně. Doporučuji přepnout na ČT24 a zavolat na příslušnou linku, která běží vpravo nahoře a týká se pomoci seniorům právě ve vaší situaci. Pro psychickou podporu využijte Linku pomoci 1212 a určitě volejte si s rodinou, přáteli. S pozdravem Sylvie Navarová“

Marie Valníčková: „Paní doktorko užívám léky na úzkost a hlavně deprese ráno Arketis a večer Valdoxan, Ketilept a Atarax čili jsem zamedikovana a deprese se mi dosud neobjevila.Myslite si, že Ty léky mě mohou v téhle těžké situaci i nadále držet v dobré náladě?“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, léky pomáhají, pokud budete chtít rehabilitaci psychiky, k tomu slouží psychoterapie, když budete cítit potřebu, určitě můžete vyhledat, kolegové pracují on-line. Přeji, ať Vám dobrá nálada zůstává i nadále. S pozdravem Sylvie Navarová“

Jiřina Jindráčková: „Dobrý den, Do teď jsem byla v pořádku žádné velké obavy, nutná ochrana a nevycházím ven, krom na zahradu. Mám 22 m starého syna. Manžel dnes musel pracovně do Rakouska. Jen co syn teď v poledne usnul jsem se rozbrečela. Nevím proč mám najednou strach a paniku v sobě. Nikdy jsem takový stav neměla. Nevím jak to zahnat. Děkuji za radu“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, za této situace je to normální reakce na neobvyklou situaci, nebuďte na sebe náročná. Když se Vám chce plakat, tak se vyplakejte. Vytvářejte si záměrně dobré radosti během dne, dopřejte si relaxaci, jak to bude jen možné. Stanovte si program, ať nemyslíte na něco, nač stejně vliv nemáte. Věnujte se synovi, užijte si radosti z jeho pokroků. Sylvie Navarová“

Jana B.: „Dobrý den,nedávno jsem se vrátila z lázní,kde jsem si léčila psychiku po smrti mé matky ,která byla tři roky uplný ležák a nyní jsem vlastně zustala kvůli tomu bez práce...Tato situace je pro mě nyní dost těžká..přepadají mě stále střídavě úzkosti ,strach a i nechuť něco vůbec dělat...Můžu s tím něco udělat nebo to chce čas??-Psycholožku navštěvuji,léčím se již 9 let u psychiatra...Děkuji za odpověď.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, pokud navštěvujete psycholožku, tak přepodkládám, že víte, jak je důležitý režim a péče o sebe. Vraťte se k tomu. Jde v podstatě "lázeňský" režim, který si zařídíte sama. Dopřejte si drobné každodenní radosti. S podzravem Sylvie Navarová“

Věra: „Dobry den, maminka, 60let, astmaticka pracuje na urade, kam musi i dojizdet autobusem. Behem dne tedy prijde do kontaktu s dost lidmi. Tatínek je uz v duchodu, ale ma velmi snizenou kapacitu plic. Oba dva tedy dost rizikova skupina.Jak povzbudit rodice, aby nemeli strach z nakazy? Neboji se o sebe, ale o toho druheho. Volame si kazdy den, i videohovory, ale i presto na ne dnesni deni doleha. I pres soustu cinnosti, ktere maji doma? Dekuji za tipy, jak povzbudit a preji Vam hezky den.“

PhDr. Sylvie Navarová: „Dobrý den, Váš dotaz na mne působí tak, že všichni k situaci přistupujete adekvátně a vhodně - každý dělá co má (práce, důchod), vzájemná láska a zájem o druhého, videohovory. Můžete své rodiče jen podpořit, ocenit, že je obdivuhodné, jak to zvládají! Sylvie Navarová“