Chat

ředitel sítě domovů pro seniory

Mgr. Ivan Černovský

Záznam chatu z pátku 19. ledna 2018

STOP: „Je dostatečně známá Vaše síť mezi seniory?“

Mgr. Ivan Černovský: „Dobré odpoledne, děkuji Vám za dotaz. Domnívám se, že informace o našich centrech se v jednotlivých krajích, kde působíme postupně rozšiřuje. Dělám nám zejména radost, že mnoho našich klientů přichází na doporučení. Zdraví Ivan Černovský“

MArtina: „Dobrý den, chtěla bych se optat, kolik stojí měsíčně stojí pobyt seniora v domově důchodců Děkuji“

Mgr. Ivan Černovský: „Dobrý den Martino, cena za pobyt klienta v pobytovém zařízení sociálních služeb se odvíjí od vyhlášky č. 505/2006 Sb.. Úhrada je složena z částky za pobyt a stravu, max. měsíčně činní 11.560 Kč. Dále pobytovému zařízení náleží tzv. příspěvek na péči, pokud byl danému člověku přiznán. hezký den Ivan Černovský“

Anna: „Co považujete ve Vaší síti za největší klad a co za jistou rezervu, nedostatek?“

Mgr. Ivan Černovský: „Dobrý den Anno, děkuji Vám za dotaz. Mezi největší klady osobně zařazuji zkušenosti a znalosti, které můžeme čerpat ze zkušeností našich partnerských zařízení, které poskytují služby v mnoha evropských zemích.Ty zkušenosti se dotýkají mnoha důležitých oblastí pro fungování domova, ať už jsou stavebně-technické standardy, metody a formy aktivizace klientů s demencí, či audity v oblasti ošetřovatelské péče. Zdraví Ivan Černovský“

Jitka: „Dobrý den, pane magistře, Ráda bych chodila za starouškama, dokonce i se svou fenkou. Sice s ní nemám žádné zkoušky, ale je velmi hodná. Ale když přijdu do místního (Beroun) domova důchodců, tak na mě personál bude koukat jak na cvoka, že jdu potěšit nějakého osamělého seniora. Jak to zprocesovat? Děkuji a pěkný den Jitka“

Mgr. Ivan Černovský: „Dobrý den Jitko, děkuji Vám za Váš zájem o dobrovolnictví v oblasti sociálních služeb. Zkusím se odpovědět ve dvou částech. - První část Vašeho zájmu se dotýká tzv. canisterpaie. V tomto ohledu je potřebné, aby jste s Vaší fenkou složila zkoušky. Více informací najdete v běžně dostupných zdrojů na internetu. - Druhá část se týká kontaktu se seniory v rámci domovů. Můžete ho zařídit buď s domovem, který si vyberete, případně přes dobrovolnickou organizaci, která vysílá dobrovolníky přímo do domovů. Závěrem...nebojte se, v případě Vašeho zájmu se na Vás určitě nikdo nebude dívat skrze prsty. SeniorCentra jsou naopak otevřená. Hezký den Ivan Černovský“

SK: „Jaká má vaše síť pověst mezi seniory?“

Mgr. Ivan Černovský: „Dobrý den přeji, domnívám se, že pověst je u našich zájemců a jejich blízkých na vysoké úrovni. Snažíme se myslet na klienta v souvislostech, aby se život v seniorském věku nestal jen obdobím "dožití", ale obdobím navazování nových kontaktů a získávání nových zážitků. Samozřejmě je nutné podotknout, že někteří klienti SeniorCenter jsou díky diagnóze demence ve stavu, který je v běžných denních činnostech limituje. I tak je však nutné nabízet činnosti a aktivity, které udržují klienta v maximálně možném dobrém stavu, psychickém i fyzickém. Zdraví Ivan Černovský“

Majka: „Hezké odpoledne,zajímalo by mě,když nemám důchod ani 10 tis.kdo to doplatí? Hezký den.“

Mgr. Ivan Černovský: „Dobrý den Majko, děkuji Vám za otázku. Zákon o sociálních službách udává možnost tzv. přistoupení k závazku. Někdo z blízkých má možnost rozdíl do stanovené úhrady doplatit, není to však povinností. Ještě zmiňuji jednu důležitou věc. V případě, že máte vyměřen důchod ve výší 10.000 Kč, musí Vám zůstat alespoň 15%, tedy 1.500 Kč. Dále ještě doplňuji, že zmíněný zákon říká, že Vám nemůže být odmítnuto poskytování sociální služby z hlediska nedostatečných příjmů k úhradě služby. Hezký den Ivan Černovský“

Olga Brunclíková: „Ivánku moc zdravím a ráda jsem tě viděla aspoň v TV. Moc nám v Kolíně chybíš. Přeji hodně štěstí . Brunclíková členka sociální komise .“

Mgr. Ivan Černovský: „Děkuji za milou zprávu. Vše dobré Ivan Černovský“

Jana: „Slyšela jsem,že v domovech seniorů se musí odevzdat celý důchod a jen část zůstává seniorovi.To se jedná o jakýkoliv důchod,ač má někdo 10 000,nebo 12000,15000?Jak to vlastně je?Děkuji“

Mgr. Ivan Černovský: „Dobrý den Jano, neobávejte se, není tomu tak. V současnosti je max. úhrada za poskytování ubytování a stravy v domovech stanovena na 11.560 Kč/měsíc. Vždy Vám musí být ponecháno alespoň 15% z vyměřeného důchodu. Tedy, pokud bude důchod vyměřen na 10.000 Kč, zbude Vám 1.500 Kč. Pokud je důchod vyměřen ve vyšší částce, např. zmiňovaných 15.000 Kč, zbývá Vám celý rozdíl, určitě se neodvádí poskytovateli na úhradu poskytované sociální služby. Zdraví Ivan Černovský“

Šimon: „dobrý den, zajímá mě, jak lze pomoci seniorům ve věku kolem 60 let? Mám otce, který nemá sociální vazby s přáteli apod. a bohužel se tím pádem dostává do izolace. Můžete mi poradit, jak smyslu plně by mohl trávit volný čas a mít kontakt se společností, kde by mohl navazovat nová seznámení? Děkuji.“

Mgr. Ivan Černovský: „Dobrý den Šimone, děkuji Vám za dotaz. Neexistuje jednoduché řešení, či přesný návod na řešení sociální izolace seniorů, bohužel. Pokud má Váš otec zájem o nové sociální kontakty, pak je vhodné zkusit v místě bydliště vyhledat nějaké aktivní společenství seniorů. Pro mnoho seniorů, i když už jsou např. v penzi, může být zajímavé najít si nějakou brigádu, či práci. Dále doporučuji se vracet k aktivitám, které měl člověk v předchozím životě, třeba i v raném mládí, a nemohl je třeba z důvodu práce vykonávat. Zdraví Ivan Černovský“