Chat

učitelka

Mgr. Bc. Jana Chamrádová

Téma: poprvé ve škole

Záznam chatu z pátku 9. září 2016

ANTICYKLON: „Jaký je první den ve škole pro dvojčata - žáky, žačky, kteří tedy mají ve třídě dvojče sourozence?“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, problém v tom není, dvojčátka jsem učila několikrát. Většinou si každé ze sourozenců najde své kamarády a nijak se navzájem v té třídě neruší. Je určitě lepší dát oba sourozence do stejné třídy než každého jinam. Je to jednodušší i pro rodiče na domácí přípravu.“

GF: „Jaký byl Váš první den ve škole?“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, děkuji za otázku, já mám práci s dětmi moc ráda, takže jsem se do školy a na žáčky moc těšila. Takže první den byl velmi pěkný.“

Lucka z Ostravy: „Dobrý den, jak nejlépe motivovat dítě do školy pokud se do školy netěší? Děkuji Lucka z Ostravy“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, je to opravdu problém. Musíte zjistit, co způsobilo, že se dítě netěší do školy, zjistit, jaká je příčina (např. nevhodná poznámka od prarodičů, od starších kamarádů apod.) Zkuste dítě povzbuzovat v tom, že ve škole se naučí číst a bude si moci vše samo přečíst, bude vám číst pohádky, může si ve škole o přestávce i hrát... Při domácí přípravě dítě povzbuzujte a snažte se spíš chválit než kritizovat. Je taky dobré, pokud dítě nastoupí do školy s nějakým kamarádem.To je vždy velmi pozitivní prvek.“

Lea: „dobrý den je dobré přinést poprvé učitelce kytku?? Není to jako podlézání??děkuji“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, květina první den je moc milá, já sama jsem ráda, když děti nejen poslední den školy, ale i první den květinu přinesou. V žádném případě to není podlézání a Vaše dítě určitě nebude jediné, které květinu přinese.“

GFF: „Jaký je první den ve škole pro ty, co nechodil do školky a pro ty co do školky chodili?“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, problém to není, pokud je dítě zvyklé na kontakty s jinými lidmi a není velmi ostýchavé nebo bojácné. Co se týče další přípravy na vyučování, je samozřejmě mateřská školka výborná, protože paní učitelky přesně vědí, co mají s dětmi procvičovat a jak nejlépe dítě na vstup do školy připravit tak, aby bylo to přípravné období výuky ve škole pohodové a bezproblémové.“

Dotaz: „Co ti prvňáčci, prvňačky, co první den z důvodu nemoci apod. nepřijdou - jaký je pro ně první odložený den ve škole?“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, pokud to jen trochu jde, přimlouvám se, aby dítě mohlo přijít do školy alespoň na 10 minut ve třídě.“

Jana: „Dobrý den, jak poznat, že je dítě připraveno do školy, pokud se dítě netěší do školy, oponuje tím, že si nebude moci ve škole hrát..., může to být známka toho, že dítě není ještě připraveno pro nástup do školy? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, na většině školách si děti mohou hrát o přestávce, nezapomeňte zdůraznit i tělocviky, které jsou u dětí velmi oblíbené, nehledě na to, že na většině školách už jsou interaktivní tabule. Také výuka už není to co dříve, ale i paní učitelky se přizpůsobují a dělají výuku hravě a zajímavě, alespoň na tom 1. stupni.“

Anonym: „dobry den :) mela bych dotaz ohledne uceni ne prvniho dne ve skole a ani prvnacka snad to tedy nevadi :) mame druhaka a taky mame sileny problem s ukoly. Je teprve zacatek zari ukolu tedy neni mnoho ale uz ted je to problem. Chodi do druziny kde je spokojeny, hraje si. Kdyz tedy prijde domu jsou na rade ukoly. Vzteka se, breci ma nekdy uplne hystericke zachvaty. Ja jako sestra ktera ho vcera hlidala jsem mu rikala ze musi trenovat to psani aby byl dobry a aby to pani ucitelce natrel :) porad jen brecel a rikal ze to nikdy nebude umet opet jsem mu tedy rikala ze to umet bude ale musi chtit a trenovat. Nez ve skolce skoncil doporucili s nim zajit do poradny proto, ze je chytry ale stydi se pred deckama tak meli strach ze kdyz bude neco ve skole vedet neprojevi se. Jejich zaver je ADHD. Kdyz vam treba i hodinu breci a dela sceny tak vam potom taky rupnou nervy takze se po nem zarve coz situaci jen zhorsi ale i kdyz se snazite se ovladat nekdy to uz vazne nejde. Ja mu treba potom reknu ze tak se uklidni a za 10 minut zacnem, odejdu, za 10 minut prijdu a zase sceny jenom se objevim ve dverich od pokoje. Snazim se mu zase nejak pekne domluvit v klidu ale on ma uplne odpor kdybych to rekla zjednodusene :) taky nosi poznamky ze v hodinach nepracuje hraje si bavi se. Nekolikrat jsne to s nim probirali ze to ve skole delat nesmi. A kdyz tedy je den kdy prinesl poznamku a zeptate se co ve skole tak on hned zacne brecet. Pokud by jste mela nejake tipy pro tuto situaci byli by jsme moc radi :)“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, v tomto případě doporučuji opět navštívit poradnu, tentokrát už ve spolupráci s třídní učitelkou Vašeho dítěte. Takový problém je opravdu nutné řešit co nejrychleji. V poradně Vám buď doporučí postup při domácí přípravě přímo šitý na míru dítěte, nebo doporučí další vyšetření.“

Dana Navrátilová: „Prtosím, kde na internetu mohu nalézt dnes Vámi zmiňovaný "e-book" PRVŇÁČKOVO ZÁŘÍ?“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, děkuji za dotaz. Vše najdete na stránkách: www.skolazvesela.cz.“

ANTIMONY: „Co znamená pro prvňáčka podle Vás první den ve škole?“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, většinou je velmi náročný a stresující, plný očekávání a obav. Ale jsou i děti, které jsou v pohodě a suverénně nástup zvládnou. Opravdu je to individuální.“

Kristýna: „Dobrý den, myslím si, že pro rodiče liaky (nepedagogy), může být velmi zavádějící, když se zdůrazňuje jen aby děti měly ze školy radost. Rodiče potom bývají zaskočeni, když se dítě třeba ve třetí třídě už nadšeně nevrhá k domácím úkolům. Přitom jedním z důležitých dovedností, které by se měly děti ve škole naučit je i skutečnost, že občas se musíme trošku překonat a pustit se do něčeho, do čeho se nám příliš nechce. V životě se přeci nemůžeme jen bavit. Rodiče tak po nás učitelích často chtějí, abychom z prvního stupně ZŠ udělali lunapark, kde se budou děti jen bavit a vědomosti i dovednosti do nich nalijeme nějakým zázračným kouzlem, které nevyžaduje od dětí ani rodičů žádné přičinění. Nemyslíte, že by stálo za to spíše rodičům přiblížit jak zvládat přirozenou nechuť do práce a zdůraznit důležitost vedení k takovému překonání sebe sama? A dodatečně pocítit radost z toho, že jsem to dokázal?“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, zajisté máte pravdu. Je rozdíl mezi zábavou a lunaparkem. Ale není pravda, že děti mají přirozenou nechuť do práce. Děti mají chuť se učit a dozvídat se nové informace, tuto chuť jim kazíme jen my dospělí neustálou kritikou a nadměrným očekáváním.“

Jana Jirovská: „Dobrý den,mám synovce kteří žijí na vesnici, rodina je socialně slabá,tak nemají internet. Ve škole se dětí informují o pomůckách atd.přes e-skolu. Chtěla bych vědět jestli není možné děti informovat také ústně nebo písemně? Děkuji za odpověď. Přejí krásný den. Jirovská Jana“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, ano, je to možné. Je nutné informovat třídní učitelku, případně vedení školy, že není možný přístup k internetu. Škola by měla vyjít rodičům v tomto případě vstříc v tom, že dítě by mělo dostat běžnou žákovskou knížku, kde si bude vše zapisovat, případně, pokud je to prvňák, tak určitě není problém mu to vytisknout a do žákovské knížky nalepit.“

STOP: „Jaký byl Váš první den ve škole - jako žačky...“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, děkuji za dotaz. Já jsem se do školy vždycky těšila a můj první den jako prvňačky byl velmi sváteční.“

Kateřina Kadlecová: „Dobrý den. S dcerou chodím na logo od 3 let, nechtěla začít mluvit, horší výslovnost...dnes mluví pěkně, jen neumí tyto písmena Z,CH,Ř. Naopak třeba R začala nyní sama od sebe říkat. Jen podotknu, že jí chybí jedničky nahoře. Doporučila byste nám odklad do první třídy? Letos jí bylo 5 let, je narozená 20.července. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, pokud si nejste jistá nástupem do školy, doporučuji vyšetření na pedagogicko-psychologické poradně. Výslovnost není ve škole problém, pokud ji řešíte a vy máte ještě rok na to, než Vaše dítko nastoupí. Nejsem zastáncem zbytečných odkladů a pokud tu výslovnost řešíte, nástupu bych se nebála. Také červencové datum narození nemusí být pro školní zralost problém.“

Blanka: „Dobrý den, paní učitelko, osobně si myslím, že děti se do školy těší a chtějí se vzdělávat, poznávat nové věci... Moje dcera chodí do druhé třídy. První třídu zvládla v pohodě. Máme skvělou učitelku, kterou děti milují. Nejvíc děti štvou úkoly. Je mi jasné, že je mít musí, ale někdy mám pocit, že jich mají opravdu hodně. I v první třídě nebylo výjimkou, že měla dcera úkol z M a měla třeba vypočítat 60 příkladů, z ČJ třeba A4 písmenek... A je potřeba ještě číst. Nad úkoly seděla i 2 hodiny. Po vyučování šla do družiny, přišli jsme domů kolem 16. hodiny a třeba do 18 ti hodin psala úkol. Pak nachystat aktovku a už nezbýval čas na nic jiného. Chtěla chodit na kroužek keramiky a to už fakt nevím, jak to zvládnout. Chodí tedy jen do ZUŠ. Myslíte si, že je nutné mít tolik úkolů... Paní učitelka říkala, že nestíhají, a tak musí pracovat i doma. Vloni byly asi dva dny, kdy nebyl úkol. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, je mi opravdu líto, co slyším. To, že děti něco ve škole nezvládly, neznamená, že to mají dodělávat doma. Psát úkoly hodinu (neřkuli dvě, jak píšete) je opravdu nemyslitelné. Zkuste - možná jste to už udělala - pohovořit si o tom s paní učitelkou a s ostatními rodiči - jestli mají podobné problémy. Měla jsem kamarádku, která měla stejný problém jako vy, a s paní učitelkou se nakonec všichni domluvili na třídních schůzkách. Takto stresovat dítě i rodiče je prostě nemyslitelné.“

Marta Hasserová (Macháčová): „Ahoj Jani! Zdraví Tě Tvoje kolegyňka ze školky B. Martinů. Moc Ti to sluší a ráda na Tebe vzpomínám. Já teď učím ve speciální škole v Kopřivnici. Posílám Ti svoji e-mailovou adresu: martahasserova@seznam.cz. Až budeš mít čas, ozvi se a napiš, jak se máš. Marta“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Ahoj, Marti, děkuji! Nedávno jsem byla se Zdenkou, myslely jsme na tebe. Napíšu ti. Kdybych zapomněla tvoji adresu, tak mi napiš na náš web. papa“

Pavlína: „Dobrý den, dcera chodí do 3. třídy a zarazilo mě, že už v první třídě měly děti v ŽK trojky, čtyřky a některé děti i pětku. Myslím si, že to děti také odradí.“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den,je mi to líto, opravdu to nerada slyším. Máte pravdu v tom, že to děti určitě odradí. Nemělo by to být, ale bohužel. V takovém případě rodičům doporučujeme změnu školy nebo dát dítě do vedlejší třídy, pokud to jde.“

Daniela: „Dobrý den. Nestihla jsem Vás od začátku. Mohla bych poprosit o webové stránky ohledně jak naučit dítě hrou malou násobilku apod. Dcera mi chodí do druhé třídy, takže se nám to bude určitě hodit.Děkuji moc za odpověď.“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, děkuji za dotaz: www.skolazvesela.cz“

Petra Kunešová: „Dobrý den, prosím o info o zmiňovaný web s pomůckami pro školáky. Děkuji P.Kunešova“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, děkuji za dotaz: www.skolazvesela.cz“

Anonymní: „Syn je ve 3 třídě, je dislektik a digrafik, jak dlouho se s ním mám doma učit - dělat úkoly , případně po jaké době dělat přestávky, aby učivo pochytil?“

Mgr. Bc. Jana Chamrádová : „Dobrý den, ve 3. třídě nemá příprava překročit 45 minut bez přestávek. To znamená - 20 minut, přestávka - nejlépe svačina, pití, protažení a po 10 minutách dalších 20 minut. Pak chystání pomůcek. A pevně se na čase domluvte s dítětem, aby vědělo vše předem a zamezilo se tak diskutování o tom, že nechce apod.“