Chat

host

Eva Kiedroňová

Téma: jak správně chovat dítě

Záznam chatu z pátku 13. března 2015

Petra: „Dobrý den, jaký máte názor - doktorka na rehabilitacích pro kojence mi řekla, že ve 4 měsících už mohu dítě nosit ve svislé poloze, bříškem k sobě.“

Eva Kiedroňová: „Na svislou polohu se musí dítě nejdříve připravit v jednodušších polohách, ve kterých si posílí důležité posturální svaly, které budou zodpovídat za správné postavení páteře. Nejdříve musí posílit šíjové, mezilopatkové, břišní a hýžďové svaly, rozvinout koordinaci pohybů, rovnováhu a orientační dovednosti a naučit se lézt po čtyřech. Až se dokáže z lezení postavit u nějaké překážky samo, teprve pak může být ve svislé poloze také nošeno. Způsob správné manipulace s dítětem je názorně ukázán a vysvětlen v internetovém kurzu "Něžná náruč rodičů", který je možno shlédnout na stránkách www.evakiedronova.cz“

Pavlína Veselá: „Dobrý den, mám 8. měsíčního syna a právě se začal stavět. Jak mu mám pomoci zpět na zem, abych mu nenarušila správný vývoj. Syn se ještě sám neposadí. Děkuji Pavlína Veselá (spickovapavlina@seznam.cz)“

Eva Kiedroňová: „Ideální je, když mu umožníte stavět se nejdříve u nízkých překážek - u schůdku, u naplněné tašky, kufru, bedýnky, u které zůstane i po postavení v předklonu. Tím, že nebude najednou tak vysoko, nebude mít strach ohnout nohu v kolínku a kleknout si na něho zpět.“

posluchačka z HK: „Dobrý den, chtěla jsem se Vás zaptat, jaký je Váš názor na nošení miminek od narození venku v tzv.šátku, kdy je vidět, jak mimonko má právě hlavičku velmi zakloněnou dozadu, nebo usne na prsou maminky, dále bych se ráda zeptala, jaký máte názor na zabalovačky, do kterých jsou miminka zavazované a s ručičkami po narození a ono se nemůže ani hnout, děkuji za Vaší odpověď s přáním hezkého dne nejen Vám, ale i celému týmu Sama doma a velmi milým redaktorkám. Lenka“

Eva Kiedroňová: „Pokud dítě vložíme do šátku správným způsobem, na nezbytně dlouhou chvíli a po uspokojení aktivním pohybem v nahotě, pak je vše v pořádku. Dlouhé nošení v šátku ve svislé poloze se záklonem hlavičky mu škodí. Takto nemůže posilovat důležité svaly, sledovat okolní děje ani s ním komunikovat. I s ručkama je vhodné balit dítě do peřinky pouze několik dnů a týdnů po narození. Po usnutí je však důležité pevné zavinutí uvolnit, aby si na to nezvyklo. I v době spánku se musí mít dítě možnost pohnout, protáhnout či změnit polohu, aby si tak prokrvily jeho důležité svaly i mozek. Již kolem 2.měsíce věku je důležité, aby dítě dokázalo usnout uvolněné.“

Klara: „Dobrý den, proč se můj 2 měsíční syn začal prohybat do luku při chování?? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Všichni novorozenci jsou nejdříve přirozeně lehce prohnutí do záklonu. Na přístupu rodičů k dětem záleží, zda dokážou svou péči toto napětí u dítěte uvolnit nebo ho ještě zvýšit. Uvolnit se dokáže jedině v případě, že bude moci odpočívat a spát na péřové peřince a polštářku a když s ním budete v průběhu dne manipulovat velmi pomalu, klidně a v polohách, které ho nepřetěžují a nevedou k záklonu hlavičky, tělíčka či zapažování, jako např. chování v leže na předloktí nebo ve svislé poloze. Ideální jsou polohy - boční klubíčko s hlavičkou výše než pánev, klokánek a koníček. Vše je možno se naučit prostřednictvím internetových kurzů "Něžná náruč rodičů" na mých stránkách.“

Marta Dostálová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, za 2týdny nám bude rok a stále náš chlapeček nesedí, neleze. V plazení je mistr, jinka je moc šikovný - je ná motorika, mluvení... Prosím o radu, zda mu může nějak pomoc, nebo mu dát jen čas. Snažím se aby přelézal různé překážky, to mu jde krásně a má z toho i radost, děkuji za odpověď. Hezký den“

Eva Kiedroňová: „je zcela možné, že Váš chlapeček se narodil s lehce nižším svalovým napětím. Tyto děti mívají slabší bříško, proto jim je lépe bříškem na podložce. Tím, že jste nevěděla, jak ho přirozeně včas stimulovat k lezení, tak si na plazení již tak zvyklo, že se mu tento způsob přesunu ještě nechce měnit. Pokud byste byla ochotna přijet do poradny za našimi specialisty na rozvoj psychomotorického vývoje dítěte do Baby clubu Kenny do Třince, Frýdku Místku, Nového Jičína, Valašského Meziříčí nebo Prahy, tak kontakty najdete na mých stránkách.“

Karel: „Dobrý den, kdy se dítě postaví samo v prostoru? Před chůzí nebo až když ťape?“

Eva Kiedroňová: „Stoj v prostoru vyžaduje zkušenost s rovnováhou, koordinačními i orientačními schopnostmi, které si nejlépe rozvine při lezení, poté stoupání a klesání u nábytku i při jeho obcházení.“

Zuzana Vcelakova: „Dobry den.Chtela jsem se zeptat prosim na polohu klokanka-casto tak dceru nosim a nevim jestli ji delam spravne- zadecek ma sice podsazeny,ale hlavicku ma pritisknutou na moji hrud.V televizi jste ukazovala,ze ma byt dite predklonene dopredu v uhlu cca 45stupnu.to kdyz ale udelam,tak dcera sice drzi hlavicku ale ma tendenci ji stejne zaklanet dozadu-smerem k me hrudi.tak proto ji nosim takto oprenou o me.dceri jsou ted dva mesice.dekuji moc za odpoved.Preji hezky den.“

Eva Kiedroňová: „Dceruška je na způsob, jakým ji nosíte, již tak zvyklá, že ji vyžaduje přesně tak, jak ji zná. Zrovna jsem Vám ve vstupu na tento dotaz odpověděla:-) Přeji Vám hezké dny.“

Lucie: „Do jakeho mesice by melo spat dite v zavinovacce? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Zavinuté v zavinovačce necháme dítě spát především v prvním měsíci věku. Přesto ho po usnutí vždy lehce uvolníme, aby si postupně zvykalo na spánek v uvolněné poloze na zádech s rozloženým těžištěm. Položené na péřové peřince a pevné, rovné a kvalitní matraci ho však můžeme nechat spát až do 5.měsíce věku. Pak mu již bude stačit dětský péřový polštářek. Ideální velikost i naplnění je možno sehnat na www.kennyshop.cz.“

Zuzana: „Dobrý den, paní Kiedroňová, mininko spí většinu času na pravé straně, i když mu hlavičku přepočítat, po chvíli ji zas dá napravo. Co mohu dělat, aby ležel i s hlavičkou nalevo?“

Eva Kiedroňová: „Ideální je dítě pokládat na péřovou peřinku a polštářek tak, aby hlavička propadla na pevný základ, ale peřinka ji držela ze stran v ose. Po usnutí, v době nejhlubšího spánku, je potřeba položit jednu ruku na hrudníček a druhou srovnat hlavičku.“

Alena Matyjášová: „Dobrý den, prosím jak 8mi měsíčního syma stimulovat k plazení a následné lezení?“

Eva Kiedroňová: „Plazení ani není tak důležité, jako lezení. K lezení ho nejlépe nastimulujete pokládáním na podložku přes polohu koníčka, kdy s dítětem zůstanete lehce nad podložkou tak, aby se mohlo před položením na bříško opřít o kolínka a dlaně natažených končetin.“