Chat

host

Eva Kiedroňová

Jak se připravit na narození dítěte

Záznam chatu z pátku 7. listopadu 2014

Marie Nábělková: „Dobrý den, vím, že dotaz nesouvisí s tématem, přesto kdybyste měla chvilku na odpověď, budu ráda. Syn 5,5měsíce se nechce otáčet, jinak je vitální dítě, pěkně pásl koníčky, začíná se zvedat na natažených ručkách, snažím se dodržovat vaše zásady manipulace s kojenci, ale otočit se sám neumí (pouze dotočí, pokud pohyb inicijuji). Můžete ukázat nějaký cvik, který mohu doma provádět, aby se začal sám otáčet? Děkuji, Marie z Opavy.“

Eva Kiedroňová: „Milá Marie Při cvičení doporučuji syna svléknout z kalhot a plen. Nejdříve mu položte jednu ruku na oblast žaludku a hrudníčku a druhou rukou ho lákejte ke zvedání všech končetin. Poté se pomalu vychylujte svou hlavou i hračkou v ruce na jednu stranu a lákejte ho k obratu na bok, kde mu nedovolte se zaklonit. Poté ho lákejte hlavou i hračkou zpět na záda. Stejně ho lákejte také na druhou stranu. Po této stimulaci 3x vlevo a 3x vpravo ho teprve veďte k dokončení obratu na bříško. Podobně ho můžete k obratům motivovat po zvednutí nohou. Pokusím se to předvést ve vysílání :-). Na toto téma jsme pro Vás s týmem odborníků připravili velmi oblíbené internetové kurzy, které Vás povedou systematicky a přitom velmi citlivě a cíleně krok po kroku. Z reakce rodičů jsme přesvědčena, že Vám hodně pomohou. Vřele doporučuji. Podívejte se na stránky www.evakiedronova.cz“

Dana Pokorná: „Dobrý den, paní Kiedroňová, ráda bych se zeptala, zda je i v péřové peřince nutné polohovat hlavičku? Na kurzu Něžná náruč nám lektorka ukázala, jak miminko do ní správně položit, ale to je tedy stále na zádech. A do kdy je potřeba hlavičku polohovat? Naší holčičce je 8 týdnů. Děkuji a přeji pěkný den.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Pokud budete své děťátko pokládat pravidelně k odpočinku a ke spánku do postýlky i kočárku na péřovou peřinku a polštářek, tak se oploštění záhlaví nemusíte obávat. V době bdění pak stačí dítě svléknout z kalhotek a plen a poté ho lákat k obratům střídavě na pravý a levý bok, kde ho na chvíli ponecháme trénovat. Pevně věřím, že by Vám mohly být velkou oporou nejenom publikace, ale také internetové kurzy s praktickým vedením nácviku správné manipulace s dítětem (Něžná náruč rodičů) nebo stimulace jeho psychomotorického vývoje (Rozvíjej se, děťátko). Bližší informace najdete na stránkách www.evakiedronova.cz.“

Barbora Hrdá: „Dobrý den, čekám svoje první miminko a momentálně mám hlavu zabořenou v knížkách:). Chtěla jsem se zeptat na váš názor na nošení dětí v šátku? Děkuji za odpověď:)“

Eva Kiedroňová: „Jsem nadšená, že patříte k zodpovědným rodičům, kteří se připravují na narození svého dítěte ještě dříve, než se dítě narodí. Šátek považuji za velmi příjemnou pomůcku pro maminku i dítě, ale přesto je potřeba jej využívat velmi uvážlivě. Pro dítě je velmi důležité, abychom mu vytvořili kvalitní podmínky ke klidnému spánku bez závislosti na rodiče. Ve finále to velmi oceníte. V každé době bdění je pak pro ně důležité, aby dostalo šanci posilovat důležitou stabilitu, rovnováho, orientaci, koordinaci i posturální svaly, což může nejlépe v nahotě na pevné podložce a se správnou stimulací. Dítě se navíc velmi rádo a dobře učí. K tomu potřebuje dobré podmínky, motivaci, pozornost a čas rodičů. V šátku má nejenom omezené tyto možnosti, ale také se nemůže ve správném postavení rozhlížet po okolí, sledovat děje kolem sebe ani dostatečně pracovat s mluvidly. Co můžete nejlépe udělat pro své dítě, aby se Vám dobře rozvíjelo, najdete nejdříve v publikaci a internetovém kurzu "Něžná náruč rodičů" a "Rozvíjej se, děťátko". Teprve po nastudování těchto materiálů doporučuji vše doladit v prožitkovém kurzu s odborníkem.“

Markéta Petříková: „Dobrý den, jak důležité je používat právě péřovou peřinku? Lze nahradit jiným materiálem? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Péřové prostředí skutečně nenahradí žádný jiný materiál. Duté vlákno se má tendenci rychle sležet, klouže a pálí. Důležité je drané, vyčištěné, vyfoukané a pravidelně čechrané husí peří, do kterého se dítě může propadnout až na pevný rovný základ kvalitní matrace v postýlce či kočárků. Peří, které se nahrne do okrajů peřinky mu pak nabízí ideální hnízdečko. Více informací o peřince najdete v radách na stránkách www.kenny.cz.“

Žaneta: „Dobrý den, jsem ve 22týdnu, čekám první dítě... mám hrozné trauma z porodu, u lékaře mi nedávají žádné iformace, kam mám jít, jak se připravovat, kdybych neměla známé, tak nevím nic... Můžete mi poradit, kam se s obavami a problémy obrátit?? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Zcela Vás chápu. V první řadě si věřte, že když budete naslouchat pokyny sester a lékařů, tak vše zvládnete hezky. Důležité je připravit se na bolest, která je důsledkem přirozeného roztahování porodních cest. Při každé bolesti je nejlépe uvolnit pánev, jako kdybyste chtěla tancovat břišní tanec, volně dýchat a pořád dokola si opakovat. "Ano porodní cesty, jen se hezky roztáhněte, aby mé miminko mělo dost prostoru." Svou pozornost raději soustřeďte na přípravu na péči o dítě. Tím se nejenže nebudete zbytečně stresovat, ale naopak pochopíte, že porod je chvilková záležitost, kterou zvládnete, ale péče o dítě je na mnoho let. Jak nastartujete, tak se Vám bude dařit. Tady jde o hodně. Mimo jiné, v mnoha městech jsou organizovány semináře či kurzy pro těhotné se zaměřením na přípravu na porod :-). Věřím, že Vám pomůže své obavy sdílet nejenom s ostatními, ale hlavně se zkušenou dulou či instruktorkou těchto kurzů :-)“

ivana: „dobrý den chtela jsem se zeptat. Dcera má 8 mesicu, uz krasne sedi ale hlavičku pri manipulaci s hrackou naklani na stranu? spravi se to? mam mit nejake obavy? dekuji za odpoved“

Eva Kiedroňová: „Tento úklon hlavičky je s největší pravděpodobností následkem ne zcela ideálních podmínek k odpočinku a ke spánku či ne zcela vhodné (přestože jistě citlivé) manipulace s dítětem v nejrannějším věku. Toto vše často způsobí přetrvávající otáčení hlavičky a přenesení těžiště v poloze na zádech i bříšku stále na jednu stranu. Doporučuji Vám obrátit se na odborníka a co nejdříve tento problém odcvičit, jinak je Vaše dítě ohroženo skoliózou páteře. Skolióza bývá později příčinou nejenom bolestí hlavičky, bříška, nohou i páteře, ale také horší funkce orgánů na straně větší zátěže.“

Lucie Opatřilová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak pomoci synovi k lezení po čtyřech má 10m.a lést nechce.děkuji“

Eva Kiedroňová: „Velmi důležité je dítě neposazovat, nestavět na nožička a nenosit ve svislé poloze. Dítě noste zásadně v pozici klokánka , to je obličejem dolů - jednou rukou pod bříškem, zadeček dítěte opřete pod svá prsa a druhou ruku vložte pod stehna, které tlačte do pravého úhlu. Ideální je, když dítě drží neustále něco v rukou. Z podložky ho zvedejte zásadně z polohy na bříšku tak, že ho zachytíte širokým úchopem kolem pasu a nadzvednete nad podložku pouze tak vysoko, aby se mohlo o podložku opřít o dlaně natažených paží a kolínka. Teprve po chvíli ho zvedněte. Stejným způsobem ho také pokládejte - obličejem dolů. Nejdříve rukama a kolínky k podložce, vydržet, pohupovat a povzbuzovat - "opři se o kolínka". Způsobů stimulace je podstatně více. Jsou k dispozici v publikaci či internetových kurzech "Rozvíjej se, děťátko ...". Bližší informace najdete na stránkách www.evakiedronova.cz“

Jana: „Dobrý den, od kdy se mohou peřinky a polštáře používat?“

Eva Kiedroňová: „Největší význam mají ihned po narození :-), jako kompenzace prostředí dělohy.“

Iveta: „Dobrý den, prosím, mohla byste mi napsat názvy knih, které jste zmiňovala v posledním vstupu? A nebo mi doporučila něco podobného co by se dalo vyhledat na internetu? Mockrát děkuji“

Eva Kiedroňová: „Něžná náruč rodičů a Rozvíjej se, děťátko ... Publikace, internetové kurzy i prožitkové kurzy najdete na stránkách www.evakiedronova.cz nebo www.kenny.cz.“

Petra: „Dobrý den, syn má 4 měsíce a jako malý měl predilekci, kvůli které má na jedné straně zploštělou hlavičku. Motivováním a hraním nakonec obrací hlavičku na obě strany (doktro neviděl důvod pro rehabilitace). Chtěla bych se zeptat, zda si myslíte, že se zploštění samo upraví jakmile se bude přetáčet nebo jestli je možné pro to ještě něco udělat. Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Pokud se dítěti skutečně podařilo napětí v šíji uvolnit natolik, že již umí ležet v poloze na zádech i na bříšku a také otáčet hlavičku a pracovat s končetinami zcela symetricky, pak pevně věřím, že se může rozvíjet správně a tvar hlavičky se časem upraví.“

petra: „Dobrý den, jaké jsou to internetové stránky tich kurzů. Děkuji“

Eva Kiedroňová: „www.evakiedronova.cz nebo www.kenny.cz“

Pavlína: „Dobrý den,syn má čerstvě 7měs.a otočí se sám na obě strany na bříško,ale zpět mu to nejde.Jak pomoci otočit se zpět na bříško? Děkuji Pavlína“

Eva Kiedroňová: „Když Vaše dítě leží na bříšku, tak mu např. dlaní pravé ruky podložte bříško. Loket pravé ruky si opřete o podložku a vykloňte svou hlavu vpravo tak, aby se dítě na Vás mohlo podívat a přitom otočit hlavičku doprava. Na pravou stranu můžete také položit hračku. Poté levou rukou zatlačte levou paži a loket pod tělíčko dítěte a lákejte ho k obratu na bok. Na boku ho nechejte na chvíli ležet. Po chvíli ho hračkou lákejte do obratu na záda. Vše trénujte pravidelně a často na obě strany.“

hanka: „Dobrý den, kde se můžu podívat na kurzy manipulace s dětmi ?“

Eva Kiedroňová: „Internetové kurzy jsou na stránkách www.evakiedronova.cz“

Lucie: „Milá paní Evo, moc děkuji za to, co děláte! Díky vám jsem snad dala svým třem dětem dobrý základ do života co se zdraví týče. Díky :-)“

Eva Kiedroňová: „Dekuji :-)“