Chat

mentor

Jaroslav Procházka, Ph.D.

Téma: jak začít podnikat

Záznam chatu z pátku 10. října 2014

DAYD: „Co znamená přesně, že jste mentor?“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Mentor je zkušený člověk, který zná buď postupy nebo oblasti a je schopný nezkušeného člověka rychleji provést. Mentor neradí, koučuje, podporuje, sdílí příběhy, ukazuje možnosti, rozhodnutí je ale na člověku samotném.“

DAYD: „Co je důležitější podle Vás know how nebo finance - když se začíná podnikat?“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Know how je asi důležitější, ale nejdůležitější je zkusit to, začít. Nedávat třeba hned výpověď, ale při práci si nápad ověřit, abych pak nebyl bez práce i nápadu. Peníze také nejsou hned nutné, protože mnohdy jde začít s málem.“

Monika: „Dobry den, kde vas najdeme,treba weba stranka?dekuji“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Dobrý den, něco o mě najdete na webu Vivy, tj.: www.vivaostrava.cz/inklubator nebo na webu differ.cz“

Kateřina: „Dobrý den,začala jsem vyrábět různé pomůcky pro děti, které se v ČR nevyrábějí,inspirovala jsem se v USA. Nechala jsem si nápad zapsat mezi užitné vzory. A moje otázka zní: Chtěla bych výrobky začít prodávat,musím se zaregistrovat jako OSVČ nebo mohu do konce roku bez registrace výrobky prodávat,abych si zkusila,zda bude odbyt a zájem o to? Jsem zároveň na rodičovské dovolené. Děkuji a hezký den.“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Dobrý den, vodítkem pro vás bude živnostenský zákon a také náležitosti kolem toho výrobku. Záleží kolik toho prodáte měsíčně, zda budete mít eshop i jinam než jen v ČR, jestli se na výrobek nevztahují nějaké předpisy apod. Pro základní ověření a nízké prodeje však nemusíte být ani OSVC, samozřejmě vše podle platných zákonů. Doporučuji se o tomto pobavit se zkušenou účetní.“

Barbora Voráčová: „Dobrý den, chtěla bych si otevřít e-shop ( s vlastními výrobky i přeprodávanými )a chtěla bych se zeptat, jak je to s názvem e-shopu. Rezervovala jsem si doménu, ale nevím, zda ten "svůj" název musím registrovat také na úřadu průmyslového vlastnictví? Hrozí mi nějaký postih když to neudělám a budu název používat? Děkuji za odpoveď.“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Název eshopu závisí jen a pouze na tom, zda je ta daná doména volná. Pokud je, můžete si ji registrovat a hned rozjet eshop. Pokud není, musíte hledat volnou doménu.“

Marcela: „dobrý den, podnikám již pár let, ale stále nejsem spokojená :-), mám kamenný obchod, ale mimo centrum města, kam lidé tolik nazajdou, stávající zákaznice sice nakupují, uživí mně to tak, že náklady pokryji, bokem mi též něco zbyde, ale pořád to není to co bych si přála........ asi to není otázka, jen konstatování :-) hezký den“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Ano, to je častý komentář. Ověřování by pomohlo tomuto předejít, ale zákazníky lze přitáhnout i tak: v čem je váš obchod jiný? co poskytujete navíc, abych jel zrovna k vám? Ale důležité je si také říct, zda tento obchod máte pro peníze, nebo pro radost a seberealizaci.“

Kristýna Pistovčáková: „Dobrý den, mám plán začít podnikat ve sféře soukromého zdravotnictví, konkrétně založit soukromou léčebnu dětských očních vad. Nejsem ale doktorka a nemám specializaci, je to problém? Dále to bude velmi finančně náročné (cena přístrojů je vysoká), jak se v takovém případě shání peníze? Vím o podnikatelských úvěrech, mám i jiné možnosti?“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Dříve, než začnete shánět úvěry na váš nápad a pokusíte se jej rozjet, doporučuji se setkat s několika odborníky v oboru, nápad jim prezentovat a zjistit, zda je realizovatelný, jaké certifikace a specializace, garanty apod potřebujete, zda je dostatečná poptávka, prostor na trhu... Pak teprve má smysl začít řešit finance.“

Horáková I.: „Co všechno udělat pro to, aby se o novém projektu v podnikání dozvěděla ta daná cílová skupina? (například maminky..)“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Toto vše se děje už ve fázi ověřování. S nápadem jdete za potenciálními zákazníky, za tímto segmentem, což budou nejdříve vaše známé maminky a ty pak poprosíte o další doporučení. V dalších krocích jde o klasický marketing, můžete využít i facebook a další kanály“

MONIKA: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde konkrétně v Ostravě sídlíte a kdy bych mohla přijít osobně na nějakou Vaši hodinu?“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Viva sídlí v Hrabůvce kousek od Finančního úřadu, adresu a odkazy na workshopy najdete na webu vivy: vivaostrava.cz/inklubator“

Tamara: „Dobrý den. Chci začít podnikat na vedlejší činnost. Živnost bude volná. Můžete prosím v jednoduchých bodech popsat kam se vydat a k čemu se přihlásit, tak abych nic nezmeškala. Děkuji, moc zdravím.“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Potrebujete´vyrídit ZL, registrovat se na finančním urade, oznámit to zdravotni pojistovne a na socialnim. Kde presne a co najdete na mnoha webech.“

Babina: „Jak podnikáte Vy?“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „V mnoha oborech, v některých úspěšně, v mnoha v minulosti i neúspěšně. V současnosti jsou to hlavně konzultace a workshopy pro technologické firmy a podnikatele (oblast IT a práce s týmy). To co mi nefungovalo je na delší seznam :)“

Halina: „Dobrý den, chci začít podnikat a pro svůj předmět podnikání bych chtěla dovážet vstupní materiály ze zahraničí (EU). Pro začátek bych však nechtěla být plátce DPH, tudíž budu odvádět DPH za tyto produkty přimo v zahraničí. Budu muset pak doplatit DPH ještě i v ČR? Děkuji, Halina“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Dobrý den, jelikož nejsem účetní, tak doporučuji aby vám na tuto problematiku s DPH odpověděla účetní.“

Jana: „Kolik korun bych měla mít, na začátek, kdybych chtěla podnikat?díky“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Pro klid a pocit jistoty je dobré mít na start naspořeno několik měsíčních platů. Na vlastní start většinou nepotřebujete mnoho, dá se začít i s málem, záleží samozřejmě vždy na oboru. V IT to bude minimum, ve výrobě můžete outsourcovat, v kamenném prodeji však už potřebujete prodejnu atd.“

Karolína: „Dobry den, zajimalo by me, jak probiha pracovni setkani s vami. Zda koucujete vice osob najednou, jak dlouho se konkretnimu cloveku venujete? A take jak je mozne se s Vami spojit? Dekuji za odpoved“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Kontakty viz odpovědi níže. V Inklubátoru je nás mentorů 7, já sám bych se nemohl kvalitně věnovat 15ti lidem. Osobní konzultace jsou vždy 1:1, na workshopech pracujeme ve skupinkách, takže se každý mentor plně věnuje jedné z nich.“

Lenka: „Dobrý den, jak dlouho trvá než si člověk zařídí a vyřídí papíry kolem podnikání? díky“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Viz odpovědi níže, ale v principu OSVC několik dní u firem je to delší čas. V Inklubátoru na to máme specialistu Reného Procházku (shoda jmen čistě náhodná :)). Papírování může být ale rychlejší, než vlastní ověření a realizace podnikatelského záměru.“

Jarmila Hánová: „Dobrý den, jak si udělat předběžný průzkum mezi lidmi, zda bude o moje služby zájem ? Děkuji Jarka“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Jednoduchým dotazováním. Vyberte svoje známé, kteří odpovídají cílovce, představte jim problém a nechejte je mluvit. Zkuste to s alespoň 20 lidmi a uvidíte, že na základě jejich odpovědí se vaše služba změní. Nechte si také doporučit další známé z cílovky od těchto známých.“

Petra Hottmarová: „Dobry den. Televizi jsem zapla az ted, tak poradne nevim co jste již říkali. Jsem na rodičovske a vyrábím domaci bylinkove sirupy. Prodavam je jen prostřednictvím bazarku, většinou ostatním maminkam. Důležite je, že jdou na odbyt, ale ja nemam dostatek bylinek ani dost velke vybaveni, abych uspokojila poptavku. V domacich podmínkách vyrobim jen 5 l sirupu z jedné bylinky. Napadlo me to trosku rozjet, ale gvůbec nevím kde zacit. Můžete mi poradit? Jsem z HK. Pozice na RD mi vyhovuje-udelam si kdy chci co chci a uprimne návrat do zamestnani me desi.. Dekujk“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Ideální by bylo mít více detailů. Ale nejdříve bych se ptal, zda chcete trávit více času přípravou sirupů, zda se vám to vyplatí časem, penězi... Je rozdíl dělat pár věcí jen tak pro radost a velké objemy komerčně. Doporučil bych vám zkusit najít rozhovory s paní Muhlfeitovou, která byla velmi úspěšná s výrobou domácí marmelády, ale stopla to.“

Michaela: „Dobrý den chtěla by jsem začít podnikat otevřít jsi kavárničku. Zatím jsem na MD ale brzo končí a tak jsem přemýšlela co dál. Chci se vás zeptat jelikož nemám školu ani moc zkušenosti v tomhle oboru kde začít, jaký kurz popřípadě škola je vhodná pro můj záměr,můžete mi prosím něco doporučit? Děkuji a přeji krásný den :-)“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Kavárnu by si chtělo otevřít hodně lidí :) doporučil bych vám pokecat si s vlastníky kaváren, oni vám řeknou :) V Praze je člověk, co rozjíždí kavárnu na zkoušku, každý kdo si ji chce otevřít, si to tam může zkusit (na týden nebo i měsíc) a uvidí.“

Jarka: „Co musím mít k tomu abych mohla podnikat? Nějaký kurz, nebo stačí mít peníze a nápad?díky“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Stačí vám ověřený(!) nápad, možná tým, který vás doplní, kuráž začít. Každý to máme jinak. Jestli cítíte kurz, pak má také místo.“

Zdena Novotná: „Dobrý den,pane Procházka, 4 roky jsme čekali,až si syn 24 let najde práci. Nyní konečně půl roku pracuje ve státním sektoru,má pěkné peníze,ale začal přemýšlet o podnikání (zřejmě se mu zajídá pravidelná prac.doba).Je vyučený,ale řemeslo nikdy nedělal.Očekává ode mne,že ho budu podporovat,ale nejsem z toho příliš nadšená.Nevím,co mám dělat, zda ho podpořit nebo ne, on sám nemá ani představu, v čem by podnikal,mám obavu, aby v práci nedal výpověď. Chtěla bych moc poprosit o váš názor.Mnohokrát děkuji.S pozdravem Novotná“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Zdravím vás paní Novotná, zkuste mu doporučit, ať si to podnikání nejdříve zkusí při práci. At zjistí, co to obnáší. Je jiz dospělý a pracuje, tak proč by ho měla maminka podporovat v jeho startu života? To uz je jeho život. Jestli má zkrachovat a jít zpátky do zaměstnání, možná je to pro něj nutná životní zkušenost.“

Renata B.: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli máte nějakou pobočku "jak začít podnikat" i mimo Ostravu.“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Pobočku nemáme, ale zkuste nám napsat a pošleme vám aspoň průvodní text, může vás navést.“

Iveta Miklíkova - Procházková: „Ahoj Jarku, posílám Ti pozdrav z Myslejovic. Vidím, že se ti daří dobře. Měj se hezky.“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „:) Ahoj taky zdravím všechny do Myslejovic!“

Michaela: „Dobrý den, píší ještě jednou protože jsem nenašla svůj dotaz v chatu. Chtěla by jsem začít podnikat, otevřít jsi kavárničku no v tomhle oboru nemám téměř žádné zkušenosti ani školu. Mohl by jste mi poradit jaky kurz a zda li je nějaký takový kurz aby jsem si mohla otevřít živnost a provozovat kavárničku? Děkuji za odpověď“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Podobné otázky na kavárnu již byly níže, podívejte se prosím do odpovědí.“

Petra Hottmarová: „Dobry den ještě jednou. Výroba sirupu obnáší mit lahve, sterilizovat je, mit dostatek bylin, nechat louhovat, svařit s cukrem, nalít do lahví a zavařit. I když bych to zkusila delat komercne, da se najít nějaký zpusob jak to zkusit aniž bych musela resit technické vybavení? Např . domluvit se s jinou výrobnou sirupu? Děkuji“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Ano nejběžnější je domluvit se s externími firmami (tzv. outsourcing), problém tam je, že ztrácíte kontrolu nad postupem, kvalitou, někdy i složením. Je to ale běžný postup. Můžete klidně najít podobně naladěného člověka a výše zmíněné nemusí být problém. Jestli to cítíte, zkuste do toho jít.“

Vladimíra Šajtarová: „Dobrý den. Ráda bych podnikala, ale zatím nemám odvahu. Cítím, že mám jako zaměstnanec jakous takous jistotu. Nejsem sama a musím platit složenky. A kde vzít jistotu, že bych byla v podnikání úspěšná?“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Ten první krok vykročit je velmi těžký pro každého z nás, i já jsem otálel. Osobně mi pomohlo si ujasnit, co opravdu v životě chci, co cítím že mám dělat? Uplatňuji své talenty? Nepopírám sám sebe? Vhodné naplnění můžete nalézt v zaměstnání, v podnikání, v práci pro neziskovku. Každý to máme různé. Jistotu pravidelné výplaty v podnikání nemáte asi nikdy, ale vhodnými postupy můžete tuto jistotu výrazně zvýšit.“

Michaela: „Děkuji pane Jaroslave za vaší radu a mohl by jste mi dát nějaký kontakt na toho pána v Praze co rozjíždí kavárnu. Moc by mi to pomohlo. Případně by jste mi mohl poslat jeho kontakt na můj email: michaela.mednanska@seznam.cz ? Děkuji,děkuji“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Z hlavy kontakt neznám, dohledám po vysílání v tomto chatu a poslu vám.“

Jara: „Dobrý den , musím říci že jsem se trošku na Vás nahněvala.Prosím můžete mi dát návod na to , jak se vykašlat na praci a jít někam jinam? Jiná práce se těžko hledá a existenční problémy má drtivá většina z nás. Dál bych se chtěla zeptat : pokud bydlím v městě , z inv.důchodu ....jak se mám bez peněz zrelaxovat , nebo odjet na dovolenou ( byť v ČR) ? Dnes se bez peněz ani nenadechneme... Řekl jste, že jste jednoho dne neřišel do práce..ano věřím , za léta ve vysokém postu, asi i za velmi slušné peníze si to můžete dovolit.My kdož nemáme ani na jídlo... co snámi? Buď jeste to nezažil , nebo již zapoměl.... asi proště žijete v viném světě... Krásný den přeji .S pozdravem Jara C.“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Asi reagujete na pana Urbiše... ale z mé zkušenosti, já také odešel ze dne na den z práce s jedním měsíčním platem na účtu. Dělal jsem co jsem cítil...“

tereza: „dobrý den, ted jsem si vsimla poradu. Je moznost v Brne se nekde dozvedet více o inkubátoru? snazim se rozjet odevni znacku a potrebovala bych "nakopnout" :-), díky Tereza M.“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „V Brně máte skvělý JIC a jejich StarCube, i když jsou orientovaní více na technologie, určitě vám dají podporu, konzultace.“

Renáta: „k těm kavárnám :-).....ne že bych do toho někdy šla, ale slýchávám hodně kavárna pro matky s dětmi :-),-tak to je podle mně to nejhorší-když takhle pozoruji "tuto skupinu" tak maminky si dají jedno kafe a minerálku a sedí tam celé dopoledne........... :-) to asi k uživení kavárničk nebude..........“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Proč ne, když se odlišíte a dáte do toho sebe: zkuste si rozšířit kontext. Co kreativní dílny, hlídání dětí, apod? Když se z nevýhody udělá výhoda, tak je to vždy poznat ;)“

Jana: „Dobrý den. Podnikala jsem 15 let - úspěšně, pak jsem onemocněla, a nyní chci opět podnikat. Mám sen -plán, o kterém vím, že bude úspěšný. Co nemám, jsou peníze na jeho uskutečnění. Hypotéku kvůli svému věku nedostanu. Mám nějakou naději? Děkuji.“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Dobrý den, jak víte že bude úspěšný? Máte ho ověřený? Zkuste to rozjet v malém a růst jak budete prodávat. To může být jedna z cest.“

Petra: „Dobrý den, právě pracuji na tom, abych byla na mateřské stylistou. baví mě to a naplňuje. chci to aspon zkusit. v Brně. bohužel nevím, čím se odlišit od konkurence. Poradíte?“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Buďte sama sebou, zeptejte se přátel a známých pro které jste dělala stylistiku, v čem jste jiná, proč šli za vámi. V Brně máte velký potenciál, zkuste i konzultace v JIC (Jihomoravské inovační centrum).“

Iva Kvasničková: „Dobrý den, nechci Vás otravovat, ale chtěla jsem se Vás zeptat. Už 5 rokem pracuji jako osobní asistentka v Domově pro seniory. Paradoxně čím dál tím víc bych ráda pracovala u zvířat. Psala jsem do záchranných stanic pro zvířata, do zoologických zahrad. Ale jedna moje známá mi poradila založit nějakou svou organizaci,pokud prý mám takový zájem, tak se dá vše. Dokázal byste mi prosím poradit jak na to?“

Jaroslav Procházka, Ph.D.: „Já bych nedoporučoval odcházet, nejdřív bych to zkusil v malém, dobrovolně, nabídnout pomoc existujícím útulkům... Nespoléhal bych na to, že to půjde samo. Ale každý jsme jedinečný, když to tak cítíte, běžte do toho. Radám naslouchejte, ale rozhodnout se a přebrat odpovědnost za sebe musíte vy sama.“