Chat

Eva Kiedroňová
Záznam chatu z pátku 7. prosince 2012
Michal: „Máte děti ? Učila jste je plavat ? (pod svícnem je největší tma) :-D“
Eva Kiedroňová: „Mám tři děti a jednu vnučku. Se všemi jsem plavala od prvnho dne jejich života. Dnes jsou mé děti již dospělé. Společně vzpomínáme na společné chvíle ve vodě, jako na jedny z jejkrásnějších zážitků. Plavání jsme si všichni doslova užili. Mé osobní zkušenosti se pro mne staly největší motivací pro mou celoživotní zálibu - plavání s kojenci. Přeji každému dítěti i jeho rodičům, aby měli možnost tyto krásné chvíle zažít také.“
Michal: „Co dělíte, když dítě prohlásí: Proč mám umět plavat, když nikdo z mé rodiny neumí ?“
Eva Kiedroňová: „Protože pohyb ve vodě je nesmírně zdravý a když se s ní naučíš vycházet, tak i příjemný. Umět plavat je navíc velmi užitečná dovednost, a to nejenom z pohledu bezpečnosti, upevnění zdraví, posílení svalů, a odlehčení kloubů, ale také z hlediska rozvoje rovnováhy, orientačních dovedností i koordinace pohybů. Plavání je jediný sport, s kterým se dá začít ihned od narození a můžeš se mu věnovat až do úplného stáří. Plavání se tak stává základem pro všechny sporty.“
Martina Horynová: „Dobrý den, mám možnost svého 10-ti měsíčního synka naučit jak se "chovat" ve vodě, aby se neutopil? Již ve věku 5-ti měsíců jsme chodili do bazénu, ale nyní už z koupání nemá strach. Od narození preferuji koupání ve vaně, vaničku jsme vůbec nepoužívali. Nyní mám strach že se v nestřežené vteřince nadšením z vodních hrátek utopí. Děkuji“
Eva Kiedroňová: „Novorozené dítě je schopno přežít vše, co mu s láskou nabídneme. přesto je pro novorozence, který žil po dobu devíti měsíců v omezeném prostředí dělohy ideální začít plavat (koupat) v malé dětské vaničce. Až se lépe zorientuje v prostoru, pak teprve ve velké vaně, a to nejdříve s rodiči. Při hrách s dítětem ve vodě je nedříve učíme tzv.základní plavecké dovednosti, mezi které patří mít vodu rád, umět se v ní uvolnit, získat cit pro vodu, nebát se jí. Teprve poté se naučí vydechovat do vody, potápět se, splývat v poloze na zádech a na bříšku. Tyto dovednosti se je schopno naučit do jednoho roku svého života pouze při pravidelném nácviku každý den doma ve spojení s každodenním koupáním. Ve druhém a třetím roce,je schopno se naučit plavecké pohyby. Až kolem třetího roku první plavecký způsob Znak, kolem čtvrtého roku Kraul a kolem pátého Prsa. Přestože se dítě naučí takto plavat, ještě dlouho je bude nutno zodpovědně hlídat, protože neumí odhadnout své síly a snadno podcení nebezpečí.“
Lucie F: „Dobry den,je lepsi plavani v domacich podminkach nez v kolektivu?Neni vana doma mala na to aby se mimco naucilo plavat?Mate zkusenosti ze by deti ktere chodi plavat v kolektivu neco chytily treba z vody.Clovek nevi jestli ostatni zeny jsou gynekolog.v poradku.Jaky na to mate nazor?Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Lucie“
Eva Kiedroňová: „S novorozenci a dětmi do cca 5.měsíce věku je vhodné plavat nejdříve doma v domácích podmínkách. Většina bazénů pro kojence je uzpůsobena až od 6.měsíce věku a i tak je nutné se zajímat o kvalitu vody. V opravdu kvalitních klubech Vás budou doslova vést a dohlížet na zodpovědné umytí všech rodičů i dětí před vstupem do vody, a to v nahotě a mýdlem. Pak se nemusíte bát.“
Michaela: „Dobrý den! Mám tříměsíční holčičku. ,,Plaveme" doma v dětské vaničce i ve velké vaně a ve vodě se jí líbí. Nedávno jsme byli vyzkoušet i veřejný bazén a taky jsme se pěkně čvachtali. Ráda bych se zeptala, jestli máme navštěvovat kurzy plavání s kojenci, kde je činnost organizovaná a pod dohledem odborníka nebo stačí pro dobrý vývoj a pocit jen to naše ,,čvachtání" bez potápění? Děkuji za odpověď“
Eva Kiedroňová: „Odborné instruktorky Vám mohou nabídnout celou řadu s plaváním souvisejících cenných a zároveň zajímavých informací o výchově, péči, otužování, psychomotorickém vývoji a , o kterých možná maminky běžně nemají ani tušení. Také Vám poradí, jak přesně s dítětem postupovat, abyste využila všech vývojových možností, dítě ve vývoji zbytečně neomezovala či přetěžovala. Doporučuji alespoň začít plavat pod odborným vedením instruktorů. Považuji to za nejlépe vloženou časovou, energetickou i finanční investici do výchovy a vývoje dítěte.“
Jana Skálová: „Dobrý den paní Kiedroňová, zdravím Vás z Plzně se synem Kryštofem. Na začátku října jsme s manželem absolvovali kurz NNR v Praze a chtěla bych Vám poděkovat za cenné rady a hlavně nácviku manipulace, moc nám to pomohlo a stále pomáhá v péči o teď již měsíčního syna. Na novou knížku se těšíme, Kryštůfek ji dostane pod stromeček :-). Přeji Vám do nového roku mnoho čtenářů i absolventů kurzů a hlavně spokojených miminek. S pozdravem Jana Skálová“
Eva Kiedroňová: „Moc Vám děkuji za milou a pobzbuzující zprávu, která mne nesmírně potěšila a povzbudila do další práce :-).“
Iveta: „Milá Evičko, jsem ráda, že Tě vidím v Tv, moc ti děkuji za krásná léta, které jsme mohli s vámi z Kenny a hlavně s tebou strávit od narození až po školu. Škoda, že nemáte programy pro puběrťáky :) Moc a moc tě zdravím, fandím a přeji krásné svátky. Iveta a Kačenka Limburská ps: budeme rádi, když se ozveš, bydlíme pořád na kopečku“
Eva Kiedroňová: „Moc moc Vás zdravím a těším se na setkání s Vámi. S láskou na Vás vzpomínám :-). Mějte se moc hezky. Určitě se ozvu.“
Šárka Č.: „Dobrý den, chtěla bych Vás moc pozdravit. Mám doma od vás knihu Něžná náruč rodičů. Díky ní jsem se naučila správně zacházet se svými dětmi a všem známým co mají děti tuto knihu doporučuji. Když občas vídám, jak s dětmi některé maminky byť v dobré víře zachází jsem ráda, že já to tak nedělám. Abych řekla i něco k tématu. Plavat jsem chodila se synem (4 roky) a nyní chodím i s dcerou (5 měsíců). Moc se nám to líbí a všem plavání s miminky moc doporučuji.“
Eva Kiedroňová: „Blahopřeji hlavně Vašim dětem, že mají tak moudré a laskavé rodiče. Cítím se poctěna, jestli jsem mohla přispět alespoň trošičku k jejich výchově a krásnému dětství. Moc jim přeji, aby se společné zážitky s Vámi pro ně staly tou nejkrásnější vzpomínkou :-).“
Andrea: „Můj syn má alergii na chlor, ale vodu má rád. Chtěla bych s ním chodit plavat. Nevíte kam bych mohla zajít. Děkuji Andrea“
Eva Kiedroňová: „Doporučuji Vám vyzkoušet pravidelné plavání v bazénu se slanou vodou.“
Monika: „Dobrý den, je dítě doma "ochuzené" pokud máme pouze sprchový kout? Syn (10 měsíců) si vodu velmi oblíbil. Jinak chodíme na kurz plavání. Děkuji a hezký předvánoční čas:-)“
Eva Kiedroňová: „Využijte tedy sprchový kout, do kterého můžete položit malou dětskou vaničku. Zde Vám nebude tolik vadit, když Vaše dítě bude kolem sebe cákat. Také Vám doporučuji se s maličkým pravidelně sprchovat, a to nejenom rychle, kvůli hygieně, ale hrejte si s vodou. Naučte ho jemným sprchováním přijímat vodu přes vlásky, tváře, nos i oči, střídejte teploty vody, zpívejte si, hrejte si, smějte se. :-). Uvidíte, že takovýmto způsobem jste schopna dítě naučit vše potřebné pro plavání.“
Pavlína: „dobrý den, máme 7týdenní holčičku, do nynějška měla koupání ráda, vždy se smála a užívála si ho. teď podvakrát naposledy, ale při doteku s vodou začíná nabírat a pak začne plakat a pláče dokud ji z vody nevyndám. Čím to může být. Nijak jsem ji nezradila, nelokla si, nedostala se ji vodička do očíček, ani nic jiného co by ji mohlo připomínat špatné vzpomínky na koupání. Máme tvrdou vodu, takže nekoupeme každý den, ale ob den. Myslíte si, kdyby jsme koupali pravidelně mohl by tento problém zmizet? Děkuji za odpověď.“
Eva Kiedroňová: „Občas se stává, že děti z neznámých důvodů reagují na koupání plačtivě, ale při trošičce trpělivosti se to dá moudrým způsobem zvládnout. Doporučuji Vám nabídnout maličké pravidelnou společnou koupel s jedním z rodičů, který se však musí nejdříve důkladně osprchovat v nahotě a mýdlem. Teprve poté umyjte vanu a napusťte ji příjemně teplou vodou. Před vložením do vody ji můžete také zabalit do látkové pleny. Dnes si to ukážeme přímo v pořadu. Bližší informace, co vše lze s dítětem při společné koupeli dělat, jak postupovat, na co si dát pozor atd. se dočtete v nové publikaci "Jak se rodí vodníčci"“
Radka: „Dobrý den, kamarád - učitel plavání mi kojenecké plavání nedoporučil z důvodu, že jde hlavně o módu, navíc velmi předraženou. Většina dětí se prý pro budoucí správné plavání naučí spíše nešvary, které se následně musí odnaučovat, než správné základy. Můžete doporučit, jestli víte, že konkrétní kurz plavání pro děti má dobré výsledky z hlediska správného plavání? Děkuji. Radka“
Eva Kiedroňová: „Zcela s Vámi souhlasím, že je velmi těžké dopředu odhadnout, který plavecký klub nebo organizace organizující plavání kojenců postupuje správně. Plavání doporučuji s dětmi od narození. Do jednoho roku je vhodné se věnovat rozvoji základních plaveckých dovedností, a to nejlépe po vzoru rodičů. Cílem je, aby dítě mělo vodu rádo, umělo se v ní uvolnit, získalo cit pro vodu a nebálo se ji, aby se naučilo vydechovat do vody a potápět se, splývat uvolněně v poloze na zádech a na bříšku s potopenou hlavičkou či výdechem. Po prvním roce pokračujeme ve výuce plaveckých pohybů znakovýma nebo kraulovýma nohama, které nacvičujeme nejdříve na suchu, na okraji bazénu a v náručí rodiče a nakonec s plaveckou destičkou a páskem ve splývání a s výdechy do vody. Nedovolujeme dětem přesouvat se z místa na místo hrabavými pohyby. Dbáme na pravidelný a hlavně správný nácvik plaveckých pohybů, a to hravou formou a po vzoru rodičů. Cílem je, aby dítě spolupracovalo rádo. Poté je naučíme znakové ruce a kolem třetího roku je schopno naučit se celou techniku Znaka. Je však potřeba s dítětem plavat pravidelně - každý den večer doma a alepoň 2-3 x týdně v kurzech pod odborným vedením v bazénu. Je to proto, že dítě disponuje prozatím pouze s krátkodobou pamětí. Úspěchy máme skutečně vynikající. Nenechejte se odradit :-).“
Lada: „Dobrý den, máme 10 týdeního chlapečka a koupeme v malé vaničce s podložkou. Vodu si moc užívá a líbí se mu i polévání kelímkem. Chtěli bychom občas koupat ve velké vaně, aby si užil více vody (není to žádný drobeček, váží 6,4kg a v malé vaničce nemá moc prostoru). Jak postupovat při přechodu? Co říkáte na pomůcku Baby ring - kruh kolem krku, který je určen pro miminka k nadnášení hlavičky. Děkuji.“
Eva Kiedroňová: „Plavání ve velké vaně začněte nejdříve formou společné koupele. Více informací najdete v publikaci "Jak se rodí vodníčci".“