Chat

Vývoj řeči u dětí

Petra Kalichová a Gabriela Solná

Záznam chatu z pátku 27. dubna 2012

Klára Tvrdá: „Dobrý den, ráda bych věděla, zda to, že našemu 10 měsíčnímu synkovi již od narození čtu, zpívám a často si s ním regulerně povídám, bude mít kladný vliv na vývoj jeho řeči a v jakém směru? Přeji hezký den a děkuji. KT“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Ano, určitě, jakékoliv aktivity, které věnujete svému dítěti se Vám zúročí.Samozřejmě ale nelze vyloučit v případě nějaké genetické dispozice nebo jiného faktoru, že nebude mít žádnou řečovou vadu. Povzbudit vývoj řeči můžete i programy, které se týkají znakování.“

irbis: „Máme v ČR kvalitní dětské logopedy?“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Určitě, ale samozřejmě, že jsou lepší a horší odborníci, vždy je dobré se na logopeda informovat nebo si zjistit, na které diagnozy se více specializuje a nít si pro sebe toho nejlepšího odborníka.“

sk: „Nejčastější problém ve vývoji řeči u dítěte?“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Pravděpodobně opožděný vývoj řeči, který se dlouho podceňuje a rodiče si často říkají, že mají ještě čas a vše se srovná.“

sk: „Kdy je nejlepší navštívit logopeda a kdy by to bylo přehnané?“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Záleží vždy s čím chce maminka přijít. Pokud dítě nezačne komunikovat a např. do 2 let vůbec nemluví, už by bylo dobré začít zjišťovat, zda např. nemá poruchu sluchu nebo nesjou další potíže, obecně nejčastěji rodiče chodí s opžděným vývojem řeči kolem 3 roku a pokud má dítě nějaké potíže ve výslovnosti, stačí navštívit logopeda kolem 4 roku. Pokud dítě neumí jen 1-2 hlásky (R,Ř), postačí návštěva až kolem 5 let.“

Pavla: „Dobrý den, máme dceru (2roky,4měsíce), která ovládá češtinu téměř bezchybně-L a R od roku a půl, Ř při upozornění používá. Jsme rodina, kde tatínek mluví rusky jen občas (jako rituál před spaním nebo při hře a s knížkou) a já zase používám angličtinu (opět s konkrétními knížkami nebo činnostmi). Máte zkušenost s tím, jestli to, že se používá více jazyků (od narození či posléze), může mít nějaký negativní vliv na vývoj řeči nebo v jiné oblasti? Děkuji a pŘeji pŘíjemný den :)“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Pokud má dítě navázaný jazyk na jednotlivého rodiče, nebývá v tom problém, dítě se naučí přepínat jazykové kody podle toho, s kým mluví. Není dobré však jayzky míchat- např. maminka mluvící česky by neměla mluvit na malé dítě jazykem, který není jejím rodným.“

Hana Truplová: „Dobrý den, můj syn má 23 měsíců a mluví jen základní slova (mami,tati, mám, Dodo a tak dál) a poslední slabiky slov jako místo kočka řekne ka a takto je to u většiny slov, je to v pořádku nebo co mám dělat. děkuji Truplová“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Pokud má snahu komunikovat, určitě je to dobře a i pokud slova napoužívá celá, je dobré, že se o komunikaci snaží. Podpořte vývoj hodně rytmizací, čtením, hrou, hudeb. nástroji, zpíváním a pokud se do 3 let řeč výrazněji nepohne, zašla bych ke klinic. logopedovi.“

Eva: „Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o názor. Mám dceru 16 měsíců. Před jedním rokem jejího života uměla napodobit pár zvířátek. Kolem roku přestala tyto zvířátka napodobovat a začla znovu asi až zase za dva měsíce. Od té doby se naučila pár dalších (většinou je poznám já), pár znaků, ale mluvit né a né. Sem tam je slyšet jak zkusí po mně něco zopakovat a když jí to nejde, tak to nechá. Máma používá hrozně malinko a ostatní věci jenom ukazuje a kňourá. Jinak, když já po ní něco chci a něco jí vysvětluji, tak mi hodně věcí už rozumí, až někdy zírám. Jinak má strašně ráda knížky a denně si je čteme a umí ukazovat snad už všechno na obrázcích. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mám mít trpělivost a její řečí nebo už to může něco znamenat a nebo můžu něčím malé v té řeči pomoct. Děkuji a přeji hezký den.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „určitě bych doporučila vyzkoušet kurzy znakové řeči pro slyšící děti - nonverbální komunikace tohoto speciálního systému pro batolata vám pomůže řrč přirozeně rozvíjet hrou - znaky upravenými pro dětskou řeč tzv. babysigns.vliv má také kolektiv znakujících dětí a rodičů, pro děti je to hodně motivační.“

Holá Lucie: „Dobrý den, máme doma 3 letého kluka, který pozná předměty, rozumí slovům, ale neumí je vyslovit. Něco vyjádří citoslovci, ostatní slova vyjadřuje posunky ( jeho vytvořenou znakovou řečí). Chci se zeptat,jestli máme navštívit logopeda, nebo dát mu čas,aby se rozmluvil sám, jak mu pomoci v řeči, jakým cvičením. Děkuji za odpověd a přeji krásný slunečný den.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Já už bych logopeda navštívila, je dobré, že chlapec má snahu komunikovat, ale v tomto věku by měl již mluvit více, kvalifik. logoped Vám dá návody, jak podpořit rozvoj řeči, zjistí, v kterých oblastech má potíže apod.“

andrea: „Dobrý den, sedmiletý syn v první třídě stále neříká r a ř. od čtyř let navštěvuje logopeda(již jsme dva vystřídali), 6 dnů v týdnu cvičíme doma. ve škole při čtení nahrazuje r písmenem d.je šance, že se syn r naučí? nevíme, jak dál postupovat.Děkuji za rady.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Věřím, že je to velmi těžké, ale vytrvejte, někdy to opravdu vázne, jazýček syna může být méně obratný a hláska R vyžaduje jeho bezchybnou funkci. Nestává se zřídka, že to trvá déle.“

Denisa Polednikva: „Dobry den, manzeluv syn ma 6,5 roku a jiz skoro rok dochazi na logopedii.Posledniho pul roku se uci r a ř. Naskoci mu to nekdy samo? Rika je pouze kdyz ho opravime. Neni to spise jeho lenivost?“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Tady je důležité cvičit s ním uvědomění, kdy slovo řekne dobře a kdy ne, nahrajte ho, naučte ho slyšet chybu, dokud si hlásku, kterou se učí nebude uvědomovat, tak s ní bude mít potíže. Pak hodně opravovat v řeči a věřte, jednou to tam skočí. Lenivý asi není :-)“

Jana: „Dobrý den,syn 4,5 let mluví pěkně a hodně,slovní zásobu má dost velkou,umí čistě vyslovit všechna písmena už od 3 let,ale protože je povahou divoký a hrr tak i v řeči má problém se zadrháváním celých slov.Je vidět že se snaží říct něco rychle a pak není schopný to říci souvisle.Jak ho v řeči sklidnit aby se tohoto problému zbavil?Ještě dodám že kolem 2,5 let asi 4 měsíce zadrhával po písmenech a slabikách,ale pak to postupně přešlo.Děkuji“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Je důležité dát dítěti najevo, že ho posloucháte, věnovat mu čas pro jeho řeč, neopravovat, nezastavovat a neříkat, mluv pomalu apod. Celkově mu pomůže takový pocit, že je v láskyplném prostředí. Celkově je ale nutno situaci znát podrobnjěi, časo rodiče své chyby v komunikaci s dětmi nevidí. Toto není příliš jednoduchá problematika, proto, pokud budou potíže přetrvávat, také doporučím najít si dobrého logopeda.“

Sarka: „Dobrý den, Dobrý den, je ještě šance naučit syna správně vyslovovat Ř, pokud je mu jedenáct let? Vada není nijak výrazná, ale my ji vnímáme... pokoušeli jsme se před rokem na tom pracovat intenzivněji pod dohledem logopedky (ale těsně poté navazovaly prázdniny... a nebyl kdo by dohlížel)... Děkujeme za radu.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Určitě ano, zde se vyplatí vytrvat! Ř patří k nejjednodušším hláskám k nácviku, důležité je pak ale zautomatizovat ji do řeči.“

Alena: „Dobrý den,mám 2 dcery,prvorozená mluvila krásně už od1,5roku,ve dvou letech už uměla 20písniček.Druhá dcera má 23měsíců,říká základní slova mami,tati,babi,baf,čiči....,spojuje některá slova např.mami au,tati ahoj atd.Říká také řadu slov svým vlastním slovníkem,kterému rozumím jen já,ale domluví se se mnou.Chtěla jsem se zeptat jestli se nejedná o vadu řeči,když srovnám vývoj řeči u starší dcery.Moc děkuji za odpoveď a přeji hezký den.Krejčová“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Myslím,že z toho, co jste popsala, jde ještě o vývoj v rámci širší normy a nehledala bych v něm zatím problém, vím, že je těžké nesrovnávat, ale prosím, nesrovnávejte :-)“

Kateřina: „Mému synovi byly 3 roky v únoru a dodnes nemluví, používá posunky a zvládne tak 20 slov, týdně mu tak maximálně 5 přibývá. Začal mluvit už po jednom roce-normální vývoj- prožil ale traumatický šok, který se odrazil na tom, že přestal komunikovat a objevili se oční můry a záchvaty vzteku......které naštěstí už nejsou součástí našeho života. Dětský lékař mi oznámil, že to není nutné řešit do pěti let života.....je to v pořádku? Od jednoho roku s ním neustále komunikujeme a od dvou let čteme pohádky atd.....poraďte mi co s tím dál Děkuji“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Rozhodně nečekejte do 5 let, zde nemá pediatr pravdu. Vyhledala bych logopeda i možná psychologa co nejdříve.“

Simona Petruščáková: „Dobrý den, syn má 26 měsíců a povídá celkem hodně, řekla bych že pořád, ale bohužel mu rozumím jen já a někdy ani to ne. Základní slova umí stejně, jako před půl rokem-mama, tata, baba, deda, zvířátka stále jen haf, koko, béé a pod. Snaží se spojovat mama čau, baba pa, já ham.... ale jinak v tom nevidím žádný postup. Máme už něco řešit s pediatrem, nebo ještě počkat do 3leté prohlídky. Děkuji“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Pokud hodně povídá, dala bych mu ještě do 3 let čas, důležité zde je, zda Vám rozumí, zvládá jednoduché instrukce, sleduje Vás očima. Zapojte rytmizace, psíničky, čtení apod. Hodně štěstí.“

Olina: „Dobrý den, mám dceru, v lednu jí byly dva roky a nemluví,říká jen sem tam nějakou slabiku, ale ani se nesnaží mluvit, jen si tak drndá...když něco potřebuje, dovede nás tam, ukáže si..., rozumí všemu. naše mudr. se už snaží to řešit, od 1,5roku nás posílá na logopedii, byli jsme na foniatrii, kde mudr. nezjistil žádnou poruchu a řekl, že logopedie zatím ne, když dítě ještě nespolupracuje, že je ještě malá. já jsem přesvědčená, že se rozmluví i bez pomoci odborníků, ale naše dětská lékařka na nás tlačí s tou logopedií...co si o tom myslíte? děkuji“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Tady bych možná dala na pediatra a možná by zde právě byl prostor o podporu komunikace zatím neverbálním způsobem- gesty, znaky apod., které dceru pomohou rozkomunikovat. Více si můžete najít např. na babysigns.cz“

Martina Masarová: „Dobrý den, mám syna 20 měsíců, říká jen základní slova máma, táta, ham atd. čtu mu od malička, zpíváme, říkáme básničky, povídáme si, na obrázcích najde snad všechno ale mluvit se mu nechce. Co chce si ukáže. Nevím jak jinak ho mám k mluvení přimět, spíš si myslím že já jako maminka vše pochopím co chce a tak ho to nenutí aby mluvil. Mám tedy raději dělat že nevím co chce a třeba ho to donutí? Moc vám děkuji za odpověď.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „určitě hravou formou, v tomto věku už má význam i dětský kolektiv.pozvala bych vás na kurzy znakování pro rodiče s dětmi. zde je zastoupena nonverbální - znaková část, ale také písničky, hra a další motivační momentky k rozmluvení dítěte. vše je hravé, nenásilné, přirozené.třeba jen dítě potřebuje mít k dispozici i jiné složky komunikace, než "opravdická" slova...“

Radka Kočí: „Dobrý den,můj syn Toníček má 3,5 roku a stále nemluví....Od mala s ním povídáme,prohlíželi knížky,čteme pohádky a všemu rozumí,ale nekomunikuje s námi verbálně,dokonce ani moc neukazuje.Chce-li pití dá lahvičku na linkuJiž více než rok řešíme to řešíme.Docházíme každé 3 měsíce na foniatrii-nebylo zjištěno žádné onemocnění či vada sluchu.Na neurologii také nic nenašli-je prý nezralý.Chodíme na logopedii každý měsíc-pracujeme se 2 sadami obrzových kartiček.J eravda,že syn přidal několik slov-mimi-máme 4 měsíční mimčo,pepi-starší syn je Pepa...Prozpěvuje si va,vaAle věty stále netvoří,slova neříká,neřekne jak dělá třeba koza,auto...Prý je to expresivní porucha řeči.Bojím se jestli to není nějaká forma autismu? Děkuji Radka“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Autismus to z toho, jak to popisujete pravděpodobně není, ale toto Vám vyloučí nebo potvrdí jen kavlif. klinic. psycholog nebo dětský psychiatr. Vývojové poruchy řeči nejsou výjimečné a je důležité vytrvat a snažit se spolupracovat s odborníky, hodně štěstí.“

Sarka: „Dobrý den, ještě se vracím k nácviku Ř u 11-letého syna - doporučila byste nějakou konkrétní cvičebnici? Děkuji moc.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Kdyby na to stačily cvičebnice, už byste Ř uměli :-) vraťte se k logopedovi, každé dítě potřebuje individuální přístup.“

Iva: „Dobrý den, mému synovi je 19 měsíců. Na všechno říká "tata" nebo "toto". Čtu mu básničky, říkadla, ale do mluvení ostatních slov se mu moc nechce. Myslíte, že se rozmluví? Děkuji za odpověď.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „jednou to přijde určitě. ale děti mají myšlenky, pociti otázky mnohem dříve než umí kvalitně mluvit. vývoj dětské řeči je však složitý proces a navíc individuálně podmíněný. komunikace to jsou i gesta. speciální program dětských gest - program babysigns proto již léta pomáhá rodičům s dětmi rozvíjet řeč a komunikaci hravě. semináře jsou nabízeny také pouze pro dospělé - zejména pro ty, které tento problém trápí. nabídku kurzů najdete na www.gokids.cz nebo www.babysigns.cz.“

Iveta: „Dobrý den, máme syna který má dva ročky a měsíc a ještě příliš nemluví. V repertoáru má tati, mami, čiči, ham, haf haf, e e, mnam a aji (hají) Pak používá didije (co to je) Zrovna včera jsem se ptala naší dětské lékařky a ta říkala, že to chce čas, že kluci jsou pomalejší. od sestry syn začal mluvit až ve školce, do té doby říkal pouze táta a máma. To samé druhý synovec. Chci se zeptat, jestli může mít na vývoj řeči u malého i to, že my s manželem na něj mluvíme jenom polsky (já občas i česky) a v okolí slyší češtinu. Televize taky česky. Může i to mít vliv, a začne sám ve svém čase nebo začít plašit? Děkuji moc za odpověď. Iveta“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „U Vás je asi více faktorů, které řeč ovlivňují, jednak genet. dispozice a také více jazyků. bylo by dobré vybrat mu dominantní jazyk a zpočátku vývoje ho příliš nemást, popř. pro komunikaci v češtině využít příbuzného nebo chůvu, jinak platí to z přechozích odpovědí. Pokud se to do 3 let výrazně nezlpší, šla bych ke klin. logopedovi.“

Markéta: „Dobrý den, náš syn 21m. komunikuje způsobem vyslovení první slabiky např. bagr je ba, auto - au. Spojuje jen táta, máma, bába, děda. Jiné nepoužívá. když potřebuje na nočník nebo něco jiného, vezme mě za ruku a ukáže co potřebuje. Slyší dobře. Jeho sestry již v tomto věku s námi komunikovaly v jednoduchých větách. Je jeho vývoj řeči ještě v pořádku?“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „vývoj dětské řeči je velmi individuální, nelze srovnávat ani sourozence.to, že vás bere za ruku znamná, že mu na komunikaci záleží. vývoj kvalitní řeči ale může trvat ještě dlouho.určitě ho podpořte hravě - čtěte, povídejte, zpívejte. také vám můžu nabídnout dětský komunikační jazyk - babysigns. pokud se naučíte komunikovat takto, jistě to dítě velmi povzbudí, potěší a bude vás to vzájemně motivovat k dalšímu rozvoji komunikace. je to obousměrný proces - rodič dítě. gesta jsou v pořádku.“

Silvia Poláková: „Dobrý den, dcera má 3 roky, při skousnutí zubů má v předu mezeru. Při písmeně S dává jazyk do vzniklé díry a tím šišle. Kromě jiných, neumí písmenka K A G, které jiné děti v její věku dávno umí. Naskočí to samo nebo je zapotřebí cvičit s odborníkem a od kdy? Děkuji.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Samozřejmě, že K i G by naskočit ještě samy mohly, ale je to spíše z praxe málo časté, tady bych šla už k logopedovi. Co se týče mezery mezi zoubky, tady toho moc nezmůžeme, ale jazyk mezi zoubky se dá nacvičit schovávat- říkejte dítěti, že při syčení udělá takovou branku, aby jazyk neutekl ven apod., ale i zde Vám pomůže logoped, pokud to doma nepůjde.“

Alena Mašínová: „Dobrý den, mám dceru, 3,5roku, po odstranění nosní mandle má stále zlozvyk dýchat pusou - nemáte nějaký tip na trénink správného dýchání (brčko, bublifuk používáme denně). Děkuji Mašínová“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Tady je to složité, přes den stále napomínat, na noc se pak dají zapojit takové pomůcky podobné dudlíku, které udrží zoubky u sebe a stimulují dítě dýchat nosem. Toto Vám může doporučit např. zubař a také je nutné vyloučit recidivu nosní mandličky. Hodně zdaru!“

Petra Hilgerová: „Dobrý den, máme doma kluka, kterému budou 3 roky v srpnu, jeho vývoj je zcela normální někdy až příliš rychlý, chodit začal již v 9 měsících, ale s řečí nám to nějak vázne. Snaží se opakovat slova a to pouze někdy jen ty které se mu líbí. Tudíž naše slovní zásoba je - máma, táta, koleje, todle, tydle, tam ahoj a škvíra. Snažím se s ním si povídat nad knížkami a zřetelně mu slova vyslovovat, aby mohl opakovat, ale je mu to naprosto volné a mluví si svou řečí, neboť si pro mnoho věcí našel svá slova. Měli bychom nějak řešit nebo vyčkat až co náš pediatr. Když něco chce tak si ukáže či nás tam odvede. Citoslovce pro zvířátka a dopravní prostředky používá naprosto v pohodě. Moc děkuji za Vaši odpověď.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Vyčkala bych ještě chvíli- do toho 3 roku a pokud se více nerozmluví, už bych moc s návštěvou logopeda neotálela. Důležité je vyloučit narušení ve vývoji, často se ale děti např. v kolektivu- ve školce rozmluví. Hodně štěstí!“

Fišarová Kateřina: „Syn skoro 5 let nemá problémy s mluvením a komunikací, ale s výslovností. Sykavky, r, ř, občas mluví "tvrdě - nezměkčuje (deti...). Ve školce mi říkají, že má ještě čas. Nedá se něčím začít? Díky za odpověď.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „S měkčením by v 5 letech již potíže mít neměl, toto je už určitě na logopedii, navíc těch hlásek je více a správné vyvození a zautomatizování docela trvá.“

Petra: „Dobrý den,mám dvouletou dceru,která na roce a půl říkala pár základních slovíček...máma,táta,pak přestala a na určité věci si našla nějaké gesto,jinak je pro ní všechno aaaa,hodně čteme,ukazujeme,s dětmi se stýká často,nevím jestli má ještě čas,nebo jestli už to začít řešit,děkuji za odpověď.Hezký den Petra“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „určitě máte na "dospěláckou" řeč ještě čas.ale jinak vás velmi chválím za snahu komunikovat a řeč u dcerky povzbuzovat.můžete také zpívat, ohlížet s komentářwm knížky. také bych vás pozvala na kurzy znakové komunikace pro rodiče s dětmi, na webu najdete nabídku na www.gokids.cz. tam si děti hrají , zpívají, povídají pomocí znaků, které nahrazují slova. na druhé straně ale toto povzbuzuje děti ke komunikaci slovy, vlvi má také společnost druhých komunikujících znakujících dětí a rodičů“

Veronika: „Dobrý den, syn bude mít v květnu 4 roky. Asi před rokem syn zažil šok, kdy jeho mladší sestra spadla ze schodů (nic se jí naštěstí nestalo), a poté začal syn koktat. Nevím, jestli koktání může mít s tímto spojitost. Dle jeho dětské lékařky se řeč teprve vyvíjí a prý se to samo spraví. Zatím, by to prý neřešila. Jsou dny, kdy syn nekoktá a dny, kdy se zadrhne v každé 5. větě. Jinak vyslovuje hezky. Máme ještě počkat, nebo navštívit nějakého odborníka? Děkuji.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Pokud se stav nezlepší do nějaké dohledné doby 3-6 měs. asi bych nějakého dobrého logopeda navštívila, někdy není naškodu spojit se i s psychologem, protože tato porucha mívá někdy i potřebu poradit od tohoto odborníka. Stav se může zlepšit opravdu sám, zkuste vysledovat, kdy a po jkých událostech se řeč lepší, horší a podle toho se k tomu stavět. tato probelmatika je velice obtížná a moc Vám držím palce.“

tereza: „Dobrý den, máme 17 měsíčního syna se kterým hovořím česky, jeho otec francouzsky a my dva se společně bavíme anglicky. Syn začíná mluvit a většinu jeho slovní zásoby tvoří čeština, ale používá i pár slov francouzkých. Chtěla jsem se zeptat, zda existují nějaká doporučení jak s dítětem v bilingualních rodinách hovořit nebo jestli si na něco máme dát obzvlášť pozor. Doporučila byste například aby chodil ve školce na kurz angličtino nebo ho tím nemáme zbytečně přetěžovat? Všimla jsem si že má možná trochu probém s porozuměním významu slova... např. nás oba dva oslovuje táta i maman (francouzsky máma).“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Rozhodně je dobré zatím navázat každého rodiče s dítětem na svoji rodnou řeč a další jazyk zatím nemíchat- alepsoň ne aktivně. počkejte s tím než se dítě trochu rozmluví a také mu vyberte dominantní jazyk, ve kterém pak bude studovat.“

Jiřina: „Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, jestli je normální, když dítě v jednom roce krásně vysloví některá slova a v roce a půl tyto slova vyslovuje mnohem hůře. Děkuji za odpověď“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Asi je to normální, protože se to stává, dítě se učí svoje artikulační orgány ovládat a experimentuje s nimi. Také se vyvíjí jeho sluchová percepce a musí se orientovat ve více zvucích (řečových i jiných) než dříve, takže na něho pěkně mluvte, pomlu zřetelně, aby mělo opříležitost odezírat a uvdidíte, že se to časem zase (snad:-)) vrátí.“

Lenka Čánská: „Dobrý den přeji, ráda bych se zeptala na problém ohledně naší 2leté dcery. Zatím mluví jen asi 15 slov,vyslovuje je správně,ale žádné větičky netvoří. Jinak nám ve všem rozumí,splní i náročnější úkoly,zájem má o knížky,všechno v nich ukáže,ale s tím mluvením je to slabší. Od mala se jí věnujeme,čteme,ale nejsem si jistá,jestli už bychom s tím neměli něco dělat. Opakovaně jsem upozornila i pediatra,ale prý se zatím nic neděje. Prosila bych Vás o názor, zda už něco dělat nebo ještě počkat, popř. kam se obrátit. Děkuji moc. S pozdravem Lenka Čánská.“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Ještě bych asi vyčkala, ale pokud si opravdunejste jistá, zkusila bych nějakého klinického logopeda zkontaktovat a porosit alespoň o konzultaci, aby se Vám k holčičce vyjádřil.“

Tereza: „Dobrý den. Mé dceři budou za tři týdny dva roky. Její slovník obsahuje cca 60 slov, větní spojení zatím nijak netvoří. Řekla bych, že "rozumí všemu", co jí řeknu, o čem se bavíme, ale nová slova už asi tři měsíce nepřibývají. Mám pocit, že by občas chtěla nějaké nové slovo říct, ale stydí se, není si jistá, že ho řekne správně, tak radši odmítne a neřekne nic. Je to v pořádku? Neměla by nová slova postupně přibývat? Už jsme dlouho na stejné úrovni...“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „Ještě bych vyčkala, někdy jde vývoj ve skocích. Hodně štěstí!“

Hana Vaculínová: „Dobrý den, má 2-letá vnučka je opožděná ve vývoji- jak moc nevíme. Stále nemluví, slova co uměla (používala slabiky, doplňovala konce slov do písniček)už zapomněla. Komunikuje gesty-abychom činnosti které se jí nechtějí dělat, dělali my místo ní. Před nějakou dobou měla epileptické záchvaty. Málo udrží pozornost a nereaguje ani na jméno (předtím občas ano). Ráda bych radu, jak ji navnadit na komunikaci, nebo co můžeme udělat a očekávat v budoucnu. Děkuji“

Petra Kalichová a Gabriela Solná: „jistě navštivte dětské odborníky - neurologa např. pokud vše shledají bez vážných komplikací povzbuďte díte dále zpěvem, čtením a třeba i znakováním na kurzech babsyigns.nabídku najdete na webu“