Chat

Kdy na nočník

Michaela Tilton

Záznam chatu z pátku 30. března 2012

Jana: „Dobrý den, souvisí zralost chození na nočník s vývojem řeči? Syn zatím moc nemluví a na nočník se mu také nechce (2 roky). Díky za odpověď“

Michaela Tilton: „Schopnost komunikace je důležitá v procesu učení na nočník, ale komunikovat se dá i pomocí alternativy jako je znaková řeč pro batolata, takže to, že dítě ještě nemluví neznamená, že by nebylo připraveno chodit na nočník.“

Jana J.: „Dobry den, velice prosim o radu. Mam syna,26 mesicu a jiz temer 3 mesice trenujeme na nocnik. Nyni jsme ve fazi, ze vzdy po spani se vycura do nocniku a v pravidelnych intervalech vysazuji a on se vycura- myslim, ze prvni krok v odplenkovani mame za sebou. Pokud to hlidam ja, jsme cely den v suchu. Problem je, ze si zatim sam nerekne o nocnik. Vidim, ze kdyz se mu chce curat, preslapuje nozkama a ja pribehnu s nocnikem a potom se vycura. pokud to nestihnu, pocura se. Na moje dotazy, zda chce curat a zrovna preslapuje, drzi se mezi nohama, odpovi ne. Zkousela jsem ho nevysazovat, nechat ho, at si rekne sam, ale bez uspechu (tyyden jsem jen utirala louzicky, ruzne ho motivovala, rikala mu, ze jsem smutna, ze se pocural, nechala ho jit si vyprat trenyrky atd., ale nezlepsovalo se to, tak jsem se vratila k vysazovani). Jak tedy dal? pokracovat ve vysazovani a trpelive cekat, ze si zacne sam rikat? Moc dekuji za odpoved, uz zacinam byt zoufala...snazim se to moc neresit, ale prijde mi, ze nevidim zadne pokroky.“

Michaela Tilton: „Myslím, že není na co čekat. Jedným důležitým tipem k učení je nikdy se dítěte neptat zda chce jít na nočník, ale oznámit, že je čas teď jít na nočník. Existuje mnoho možností, jak ho k tomu i po tomto oznámení láskyplně motivovat - takže nejde o nucení dítěte na nočník, jde jen o změnu fráze, která rodiči pomůže.“

Jana: „Dobrý den, je nutné dítě dávat na nočník již při prvních pokusech několikrát denně, tj. po jídle i po spánku nebo stačí např. jen jednou a po prvních úspěších zvyšovat pokusy. Děkuji.“

Michaela Tilton: „V začátcích se doporučuje dávat dítě na nočník-záchod pravidelně 2-3x denně. Většinou jde o dobu po jídle a po spaní.“

Monika: „Dobrý den,synovi je 2,5 roku, zatím má plenky. Nevím jak na to, moc nemluví, ale všemu dobře rozumí. Je trošku hyperaktivní, vzdorovitý, moje edukace ohledně redukce na WC či nočníku nezabírá, nevím si rady. Mám na něj tlačit nebo to nechat být a počkat na něj, až k tomu dospěje? děkuji Monika“

Michaela Tilton: „Dvouleté děti zpravidla procházejí tzv. obdobím vzdoru, takže vzdor není ničím neobvyklým. Už je ve věku, kdy není na co čekat. Ideální je zvolit metodu a důsledně ji aplikovat. Jedna z takových metod je např. spojená s programem Baby Signs a podrobné informace o této metodě získáte na webu.“

Ilona Pavlíčková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně učení na nočník. Dcerce bude za týden rok a půl a při pokusech na nočník, se hned vzepře, začne se vztekat, histerčit. Udržet ji byť sekundu na nočníku, je nemožné. Co máme dělat, abychom naopak v dcerce neudělali negativní zlom, kdy by se tzv. zasekla? Moc děkuji za radu“

Michaela Tilton: „Někdy je těžké najít vhodný způsob, jak z učení na nočník udělat zábavu, ale k úspěšnému učení je to velmi potřebné. Záleží na temperamentu a zájmech Vaší dcery ... můžete zkusit najít nočník, který hraje hudbu nebo vydává zvuk splachovacího záchodu. Najděte knihu nebo hračku, kterou má dcera ráda, a která se stane 'záchodovou aktivitou'. Některým rodičům také pomohlo video o nočníku, které je součástí programu Hurá na nočník s programem Baby Signs. V knize k tomuto programu jsou popsány i další tipy jak učení trochu 'oživit'.“

Simona: „Dobrý den, reaguji, kdy na nočník. Mám 3 děti a každé je jiné. První dítě jsem začala vysazovat v 1 roku - 2 měsíce krásně volal, poté opět pleny a ještě dlouho jsem to řešili. Druhé dítě jsem zčala vysazovat 26 měsíci - během 3 dnů to krásně zvládl a bez problémů i nadále. Teď mě čeká ještě třetí dítě - má 2 roky, o Vánocích krásně sám od sebe začal volat a po 3 týdnech opět pleny, teď nočník ani nechce vidět, řve a vzteká se. Zkoušeli jsme i vysazovat na záchod. Zatím bez úspěchu. S pozdravem Vaše Simona“

Michaela Tilton: „Tohle je krásný příklad toho, jak jsou děti (i sourozenci) každé jiné. K učení je potřeba metoda, která je dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobila jak temperamentu dítěte, tak i názoru rodiče na výchovu dětí.“

Jana R.: „Dobrý den, mám dva a půl roku starou dceru a zhruba před měsícem a půl si sama řekla, že už plenku nechce, tak jsme ji přes den přestali dávat a asi za týden začala sama chodit na nočník aniž by se počůrala, ale posledních pár dnů se zase počůrává a na nočník to nikdy nestihne. Můžete mi poradit jak ji přimět, aby zase chodila na nočník včas? A ještě jeden dotaz, máme plenku odstranit i na noc již teď, nebo až bude zvládat čůrání na nočník přes den? Moc děkuji za odpověď.“

Michaela Tilton: „Podle statistik asi 80% dvouletych a 50% triletych deti potrebuji plenky pres noc. Dokonce i 25% ctyrletych a 20% petiletych deti jeste obcas maji nocni nehody. Pokud dite plenku na noc potrebuje, neni duvodu, proc mu ji nedat. Dite, ktere se probudi v pomocene postylce zbytecne stresuje sebe i rodice a nema to vliv na to, zda bude nebo nebude ve dne chodit na nocnik. Stejne jako dite v noci nosi pyzamo a ve dne ne, muze v noci mit plenku a ve dne ne.“

Barbora: „Dobry den pani Tilton, nestihla jsem Vas uvod v Tv,jen jsem zaslechla,ze jste zminovala "vyvojovy meznik" pro zacatky uceni ditete na Wc. Slysela jsem,ze zacit davat dite na Wc se ma,jak samo rozpozna,ze ma "neco" v plence. Mame 13 mesicni dceru,ktera je velmi vnimava a uz vi,tedy na muj popud,ze ma napr.plnou plenku nebo "bobek". Tak mame-li uz zkouset davat na Wc nebo je to jeste bezpredmetne? Dekuji moc! Pekny den!“

Michaela Tilton: „Ted je prave idealni cas zacit. Dite je pripraveno a pokud zvolite spravnou metodu a budete dusledni, urcite se to podari. Hledate-li metodu, muzete zvazit, zda by Vam vyhovovala metoda Hura na nocnik s programem Baby Signs - najdete ji na www.babysigns.cz kliknutim na programy "Rozvijim se". V e-shopu jsou i materialy k teto metode k zakoupeni. Preji mnoho uspechu a radosti s Vasi dcerkou.“

Lenka: „Dobrý den, chci se zeptat, jestli hraje nějakou roli i jaký nočník zvolíme? zda napomáhá i hrající nočník nebo stačí uplně obyčejný. Děkuji za odpověď.“

Michaela Tilton: „Tohle je velmi individualni zalezitost. U nekterych deti na nocniku nezalezi a u nekterych deti se to zda jakoby to byl jediny zpusob jak vzbudit zajem ditete o nocnik. Muzete ale experimentovat i s jinymi "lakadly" pokud z nejakeho duvodu hrajici nocnik doma nechcete :)“

Kolářová: „V 70.letech jsem se ridila odbornym nazorem,ze dite se bud reflexivne nauci obejit bez plenek do 12 mesicu a pokud se nezdari,tak az cca ve 2 letech a pozdeji,kdy to diteti zacne samotnemu vadit.Jak tento nazor posuzuji odbornici dnes? Pozn. Podarilo se nam u vsech trech deti "zbavit" se plenek vzdy mezi 12 - 15 mesicem.“

Michaela Tilton: „Tenhle nazor stale mezi odborniky prevlada - program Hura na nocnik je v tomto novinkou, ktera ukazuje, ze i kdyz maminky dite do roka na nocnik nenauci, tak stale maji moznost zacit v roce a dokonce vysvetluji proc to z psychologickeho duvodu je lepsi nez zacinat blize k druhym narozeninam a tedy s blizicim se obdobim vzdoru.“

Marta: „Dobrý den, jak motivovat syna (19 měsíců), aby si o nočník řekl sám? Už pár měsíců "trénujeme", ale přijde mi, že by se bez nočníku klidně i obešel. Děkuji“

Michaela Tilton: „Neni realisticke ocekavat, ze si o to rekne samo. Pokud chcete s chozenim na nocnik zacit, zvolte metodu a budte laskyplne dusledni. Pokud je cas jit na nocnik, neptejte se ditete zda chce, ale (s laskou a treba i humorem) mu oznamte, ze je cas jit.“

Barča: „Dobrý den, chtěa bych se zeptat, kdy nejpozději je třeba začít s učením na nočník? Děkuji za odpověď.“

Michaela Tilton: „Takova hranice neni urcena. Pokud dite ma jeste pleny je mozne zacit hned. Zalezi na rodicich, jaky vek zvoli - metody, ktere zacinaji velmi brzo (po narozeni) maji sve vyhody i nevyhody a stejne je to s metodami, ktere jsou urceny pro starsi deti (od dvou let).“

Martina: „Dobrý den, kde je možné dozvědět se více o této metodě? Je nějaká literatura? Děkuji“

Michaela Tilton: „Na strankach www.babysigns.cz kliknete na program "Rozvijim se", kde se dozvite vice o metode Hura na nocnik s programem Baby Signs. V eshopu http://shop.gokids.cz lze zakoupit sadu materialu, ktera obsahuje knihu, video pro deti a vlakovou pistalku.“

Petra: „Dobrý den, mám 14 měsíčního syna, který chodí pouze s oporu, manžel má spojené vysazování na nočník až v době, kdy dítě chodí samostatně. Je vhodné vysazovat syna na nočník již nyní, když ještě samostatně nechodí? Děkuji za odpověď.“

Michaela Tilton: „Pokud dite samostatne sedi, je mozne, aby sedelo na nocniku. Vzdy je dulezite s ditetem kdyz sedi na nocniku byt a pomoci mu, aby cas straveny na nocniku byl pro nej prijemny a zabavny ... pujde pak cele uceni snadneji.“

Lenka: „Dobry den, doporucujete v jeden okamzik prestat s plenami uplne, jak doma, tak i kdyz jdeme ven. Je mozne nechat dite behat doma v kalhotkach a na ven/do auta dat plenu. Dekuji Vam. Lenka P.“

Michaela Tilton: „Doporucujeme postupne uceni na nocnik, metoda ma jednotlive faze, ktere v kazde rodinne situaci budou trvat ruzne dlouho, nicmene je treba postupovat postupne a take snazit se minimalizovat stres na dite i na rodice coz dite bez plenky v aute nebo venku muze takovy stres zbytecne vyvolat.“

Anna Hadrbolcová: „Dobrý den, dceři je nyní 19 měsíců, začínám jí zkoušet dávat na nočník, zatím z něj utíká, mám pokračovat nebo jí dát ještě chvilku času? nechci ji nutit násilím. děkuji za radu“

Michaela Tilton: „Pripravenost ditete se neposuzuje tim, zda dite ma zajem spolupracovat .. je treba najit zpusob, jak to pro ni udelat vitanou aktivitou. Odkladani Vam muze prinest vetsi potize, protoze prijde obdobi vzdoru (ktere uz mozna pomalu zacina) a jeji resistence se muze jeste zvysit.“

Lucie: „Dobrý den, "mluvíte" zatím velmi obecně, čekám na nějaký příklad motivace nebo zkrátka něco konkrétnějšího. Asi nejsem tak nápaditá matka. Snad se dočkám... Má 16měsíční dcera při každém pokusu o vysazení na nočník hlasitě a důrazně volá jasné zřetelné NÉ. Při slovu hačí a přistrkování nočníku má v očích hrůzu. Jeden konkrétní příklad té metody prosím. Děkuji.“

Michaela Tilton: „K motivovani ditete je mozne pouzit mnoho ruznych zpusobu od vlastniho prikladu - muzete si dat nocnik do koupelny a kdyz vy sedite na zachode, nechte dite sednou na nocnik - deti rady opakuji to, co delaji rodice. Po oznameni, ze je cas jit na nocnik muzete na nocnik jet jako masinka, letet jako letadlo, cupitat jako kachnicka atd. Na nocniku muze na dite cekat nejake prekvapeni - hracka, knizka, samolepka atd. Nechte dite, aby si nocnik samo "vyzdobilo" napr. samolepkama. Postupujte postupne, nechte ji, aby si na nocnik nejprve sedla oblecena, nechte ji tam posadit panenku nebo medvidka nebo dokonce poridte maly nocnik pro panenku nebo medvidka, ktery muze pak sedet na nocniku s Vasim ditetem. Nakonec i video pro deti o chozeni na nocnik muze byt velkou motivaci - k dostani na shop.gokids.cz v kategorii Baby Signs.“

Petra: „Dobrý den, syna (15m) posazuji na nocnik,hraje si s knizkou, ale nejak nechape, co ma na nocniku delat. Jak mu to vysvetlit?Dekuji.“

Michaela Tilton: „Vysazujte ho v dobe, kdy mate nejvetsi sanci na uspech - po probuzeni. Jakmile se mu to podari nalezite mu ukazte radost z toho, ze udelal presne to, co mel. Cim vice uspechu zazije, tim jasnejsi mu to bude a tim vice motivace do dalsiho uceni bude mit.“