Chat

Příčiny pláče, bolesti bříška

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 16. března 2012

Alena: „Dobrý den, syn má 8,5 měsíce. Krásně leze po čtyřech, kleká si a začíná si sám sedat (z boku). Velice rád klečí v postýlce, ale poslední týden se pokouší vstávat na nožičky. Drží se okraje postýlky a stojí na "prstíčkách". Myslím, že je ještě brzo, aby se začal stavět, mám mu "bránit"? Většinou ho vezmu a položím. Děkuji za odpověď. Alena“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Alenko Doporučuji nedávat syna k aktivitám do postýlky, ale nechávat ho co nejvíce v prostoru, který ho bude motivovat k aktivnímu pohybu a kde nebude mít tak jednoduché se přitáhnout do stoje a stát, což je pro něj skutečně brzy. Aktivním lezením se teprve na správný stoj a chůzi kvalitně připraví. Mějte se moc hezky a přeji vám pěkné a pohodové dny. Eva K“

Lenka Klusová: „Dobrý den paní Kiedroňová, velmi si Vás vážím, mám skoro 10 měsíčního chlapečka a vaše dvě knihy jsou pro mě téměř biblí. Moje otázka : Jak se zachovat k pláči dítěte, kterému očividně nic není, je buď rozmrzené, nudí se, něco si vynucuje a podobné rozmary, včetně nočního pofňukávání ať už ze spánku, na čaj, na dudlíka nebo nevím proč???. Ráda bych nastvila režim spánku celou noc a pátrám jak na to. Děkuji za odpověď. A ještě jednou velký pozdrav.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Vaše otázka je tak rozsáhlá a častá, že si zaslouží zvýšenou pozornost. Věřím, že poté, co si dnes popovídáme o nastevní denního režimu, o způsobech uspokojování dětí v průběhu dne, najdete hned několik možností ke změnám, které mohou uklidnit nejen průběh dne, ale i noci. Přeji Vám pěkné dny Eva Kiedroňová“

Jana: „Dobrý den, mám dcerku starou 4,5 týdne a velmi často jí trápí bolesti bříška. Při nošení ,,na tygříka" se jí uleví, ale bohužel nemůže takhle být dlouho, protože pak zvrací, to samé i když ,,cvičíme" nožičkami a položit jí na zádíčka chvíli po kojení vůbec nepřichází v úvahu, protože pak vyblinká i polovinu toho, co snědla. Prosím poradťe, jak jinak bych jí ještě mohla ulevit bez toho, aniž by hrozilo, že se poblinká. Předem děkuji a přeji příjemný den“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Jani Je otázka, jak blinká a zda přibývá na váze. Stává se, že děti tak hltavě a hodně pijí, že se až přepijí, poté je to tlačí v bříšku a doslova si potřebují nejen odříhnout, při čemž si přebytek i odblinknou. Pokusím se v průběhu povídání odpovědět na Váš dotaz více. Přeji Vám pěkné a pohodové dny. Eva K“

Aneta: „Dobrý den,mám dceru.které bude v neděli 1 měsíc asi od středy má bolesti bříška a snaží se tlačit(s pláčem) ale nic z ní nevyjde když kaká a nebo prdí tak skoro nikdy nebrečí,včera jsem s ní byla u paní doktorky dala nám na 4 dny Laktobacily,které ji rozpouštím v mlíčku,chtěla jsem se zeptat co mám ještě udělat aby se jí ulevilo a kdy jí ty Laktobacily zaberu?děkuji mockrát Aneta“

Eva Kiedroňová: „Milá Anetko Na bolesti bříška není možno aplikovat pouze jedno opatření. V průběhu pořadu se pokusím nabídnout celou řadu opatření. Ideální je myslet hned na několik věcí najednou: - ve stravě kojící maminky se vyvarovat nadýmavým potravinám - dítě kojit v peřince, aby mohlo pít klidně - nechat dítě odříhnout ve vyvýšeném klubíčku nebo v tygříku - ukládat dítě ke spánku v péřové peřince do vyvýšené polohy ve vyvětrané místnosti - v době bdění svlékat z plen, později do naha - umožnit dítěti aktivní pohyb dolních končetin - nosit nahé dítě chvíli střídavě v klokánkovi, koníčkovi, tygříkovi,klubíčku - po každé stolici mýt zadeček denně koupat ve vaničce a umožnit volný pohyb DK Při dodržování těchto opatření je velká šance, že nebudete muset používat žádnou rektální rourku, Laktobacily, ... Těmito aktivitami se upraví nejen odcházení střevních plynů, ale také celková spokojenost dítěte i jeho noční spánek. Mějte se moc hezky Eva K“

Julka zo Slovenska: „Ja vam chcem podakovat za knizku "Rozvijej se detatko". Velmi mi pomaha s mojou 9 tyzdnovou dcerkou Leou. Chcem sa ale opytat, balim ju nasiroko do postoliek, teda musi vzdy lezat s vyvysenou hlavickou, rada by som ju ale nechavala na hracej deke. Mate nejake tipy, ako si pomoct?“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Julko Maličkou svlékejte několikrát během dne k aktivnímu pohybu alespoň z dupaček. V poloze na zádech vyvýšená pánev nevadí, protože ji to alespoň motivuje ke zvedání nohou nad bříško, čímž posiluje důležité posturální svaly. Vždy při přebalování (opět několikrát během dne)využijte nahoty k nácviku polohy na bříšku. Mějte se moc hezky Eva K“

Tereza: „Dobrý den paní Kiedroňová, kurz správné manipulaci s miminkem jsem navštěvovala již v těhotenství a jsem opravu ráda. Jen je škoda, že moc maminek tyto kurzy nenavštěvuje. Má otázka je trošku na jiné téma. Mám dcerku 3 měsíce, ráda se nosí v klubíčku, hodně ji to také uklidňuje. Má ale již 4,5 kg. Chci se proto zeptat na nošení v šátku. Ve Vaší knížce jsem se dočetla, že nošení v šátku moc nedoporučujete, ale pokud budu mít dobrý úvaz? Nošení by jsem využívala tak na 1 hod.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Terezko Nošení v pomůckách nedoporučuji z toho důvodu, že dítěti doslova nejlépe prospívá Spánek v klidu na měkké, ale rovné podložce a bdění s aktivním pohybem, který je ideální v nahotě, který se děje v laskavé spolupráci s rodičem. Nošení v jakémkoliv nosítku dítě uspokojuje psychicky, ale pak je neuspokojené vlastní aktivitou a pohybem, který mu schází. Pokud však potřebujete nosítko z důvodu řešení např. přenesení dítěte a tašek z 3.patra do přízemí ke kočárku, tak to pochopiteně na tuto nezbytně dlouhou dobu je v kvalitním a přiměřeném úvazu věku dítěte vhodné. Mějte se moc hezky Eva K“

Iva Nováková: „Dobrý den, mám dotaz na spinkání na péřovém polštáři. Do jakého věku to doporučujete? Synovi jsou nyní 3 měsíce a stále se mu to líbí. Mám ale obavy, zda je to dobré na vývoj páteře. Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Ivo Nejmenší děti (do cca 4.měsíce věku) mohou spát na kvalitní matraci v péřové peřince, která dítěti zajistí pocit jistoty, bezpečí a tepla a zároveň polohu na rovném základě. Po 4.měsíci věku navždy dětem stačí péřový polštářek, který jim opět zajistí pocit pohodlí a tepla a přitom nenaruší rovný základ kvalitní matrace. Důležité je, aby děti spaly na správném polštářku, který by měl být s takovým množstvím peří, že polštářek po načechrání vypadá vysoký, ale po položení dítěte na polštářek ho dítě svou váhou sleží na výšku max.1 cm. Přeji Vám pěkné jarní dny. Eva K“

Andrea: „Dobry den, zaujalo mne Vase vypraveni, mam mesicniho syna a u prebalovani vzdy hodne place. Vy jste v poradu hovorila o tom, ze je dobre miminko zklidnit- hrat si s nim, pomale pohyby, zklidneny hlas, vzit si hracku- zaujmout pozornost... rika se ovsem, ze miminka jeste nevidi, kdy se tedy toto cviceni s hrackou da provozovat- kdy detatko zacina videt? Dekuji mnohokrat za odpoved a preji Vam nadherny slunecny den!“

Eva Kiedroňová: „Milá Andrejko Zdravé dítě vidí. Pouze se musí naučit s okohybnými svaly pracovat aby mohlo díky nim zrak zaostřit. To se mu bude dařit stále lépe při častém naklánění a sociálním kontaktu rodiče nad jeho obličejem. Čím více budete zrakový kontakt vyhledávat, čím více si s ním budete povídat (polohlasem, artikulovaně, v jednoduchých větách), o to lépe bude umět v budoucnu komunikovat. Přeji Vám spoustu krásných a pohodových chvil s Vašim dítětem i hezké sluníčkové dny. Eva K“

Jindra Rumlová: „Dobrý den, můj chlapeček má už 15 měsíců, nebylo to knížkové miminko a manipulace s ním byla velice obtížná, hodně se kroutil, neustále se vzpínal do oblouku se zakloněnou hlavičkou, což dělá dodnes. Pochovat si ho v klidové poloze do klubíčka bylo téměř nemožné, to bych ho musela násilím přemoci. Naše paní doktorka na toto nijak nereagovala, ačkoliv jsem na to zdravotní sestřičku několikrát upozorňovala. Chlapečkovi dlouho trvalo, než šel do sedu, až téměř na desátém měsíci, kdy začal lézt. Přitahovat za ruce z lehu do polosedu nechtěl, ihned zaklonil hlavu a vzepnul se. Dodnes sám nechodí, při chůzi za ruce vystrkuje zadeček a pořád zaklání hlavičku, nejvíce do světel. Nevím, jak to změnit. Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Jindřiško Doporučuji Vám, vyhledat poradnu o psychomotorickém vývoji dítěte (viz stránky - www.kenny.cz), kde Vám poradí a prakticky Vás naučí, jak nejlépe maličkého stimulovat, aby dosáhl potřebných důležitých dovedností.Přeji Vám hezký den. Eva K“

Pavla: „Dobrý den, máme 6 nedělního chlapečka, který furt pláče. Nepláče pouze v náručí nebo při kojení. Uspáváme v náručí, kde ihned usne,ale jakmile ho přendáme do postýlky je do 5 minut vzhůru a zase pláče.Sám v postýlce zatím nikdy nuesnul. Máte nějakou radu, jak si s tím poradit? Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Pavlo Je celá řada opatření, co udělat proto, aby dítě bylo spokojené. Zrovna dnes si o tom v pořadu Sama doma povídáme, tak se podívejte. Přeji Vám hezký den Eva K“

Jana Znojmo: „Co jde využít místo péřové peřinky v případě alergiích na peří, aby to mělo stejnou funkci? děkuji“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Jano Peří je proti všem ostatním dostupným materiálům (duté vlákno, drcený molitan, vatelín, polystyrénové kuličky ,...) jako jediný přírodní a pro dítě naprosto ideální. Alergií na peří je naštěstí prokázáno minimum. Daleko častější je alergie na roztoče, kterým se nejlépe daří v neopečovávaném peří - udusané, pravidelně nenačechrávané a nevětrané, upocené atd., což v peřinkách pro novorozence a malé kojence nehrozí. Proto doporučujeme peřinku pravidelně načechrávat, větrat v létě na sluníčku a v zimě v největších mrazech. Pokud se peřinka dědí, tak vyprat v pračve na 30° a vysušit v sušičce i s tenisovými míčky. Peří jako jediné umí nabídnout symetrické rozložení těžiště, zahnízdění nabízející pocit pohodlí i tepla a zároveň pevný základ. Typy vhodných peřinek pro novorozence a malé kojence je možno shlédnout v e-shopu na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám pěkné a pohodové dny. Eva K Přeji Vám pěkné a pohodové dny. Eva K“

Monika: „Dobrý den, ráda bych se zeptala zda doporučíte kde koupit péřovou zavinovačku, případně jakou. V odchodech pro děti není bohužel snadné ji sehnat, většina jich nabízí jen tzv. rychlozavinovačky. Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Moniko Peřinky i publikace doporučující správnou manipulaci s dítětem (Něžná náruč rodičů) i stimulaci k jeho ideálnímu psychomotorickému vývoji (Rozvíjej se, děťátko, ...), je možno koupit v e-shopu nebo ve všech centrech Baby clubu Kenny (www.kenny.cz). Přeji Vám hezké jarní dny. Eva K“

Helena Beranová: „Dobrý den, mám 14 denní holčičku, první dítě, také často pláče, i když je nakrmená, přebalená, pohrávám si s ní, myslím, že bříško jí nebolí, jakmile jí uložím, začne plakat, není to tedy pravidlem. Chci se zeptat, čím to může být a jestli k ní mám hned jít a začít utěšovat nebo jí nechat chvíli vyplakat? děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Helenko Možná, že Vaší maličké chybí pouze více aktivního pohybu a zaměstnání. Než ji uložíte, tak si s ní nejdříve zacvičte a chvíli s ní manipulujte - klokánek, koníček, tygřík, klubíčko, ... (viz. publikace: Rozvíjej se, děťátko, ...). Mějte se moc hezky. Eva K“