Chat

Právní novinky v roce 2012

Mgr. Petr Kausta

Záznam chatu z pátku 6. ledna 2012

aa: „Myslíte si, že se v roce 2012 stihne "dát" do právního řádu rejstřík přestupků?“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, myslím že záměr ministerstva spravedlnosti je správný. S ohledem na skutečnost, že tento záměr je již nějakou dobu diskutován, věřím, že se to podaří.“

aa: „Jsou nějaké právní novinky v trestním právu v roce 2012 a v přestupkovém či správním?“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, v roce 2012 bude platit novelizace trestního zákoníku, trestního řádu (tako novelizace je docela významná a zásadní). Začne platit i nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.“

Ondrášková: „Pane doktore, prosím, poraďte, zda pokud instituce neodpoví do 30 dnů na žádost přes doporučený dopis, je žádost vyřízena kladně pro toho, kdo dopis poslal? Dále, pokud můžete, se ptám, zda nepmyslně nezaplacená faktura je promlčena v zákonné lhůtě dvou let. Moc děkuji za odpověď, i když není zcela na dané téma. Není jednoduché toto narychlo zjistit. Děkuji ještě jednou. Ondrášková“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, nevím jakou insituci máte na mysli. Pokud se jedná o státní orgány a instituce, pak tyto by měly podněty občanů vyřizovat ve 30 - ti denní lhůtě. Pokud se jedná o soukromý subjekt pak zde žádná povinnost takového subjektu v nějaké době odpovědět není stanovena. Pokud se jedná o nezaplacenou fakturu, pak v podle občanského zákoníku se pohledávka promylčuje ve lhůtě 3 let od splatnosti pohledávky. V obchodních věcech je promlčecí doba čtyřletá.“

Broňa: „dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy mi musí zaměstnavatel dát smlouvu na dobu neurčitou. Jsem zaměstnána a poprvé mi dal smlouvu na 1 rok , potom na půl roku , jak mi to dál může prodloužit.“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, nemusí Vám dát pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Novela ZP zavedla, že zaměstnavatel může pracovní poměr sjednaný na dobu určitou max. 3x, tj. 2x prodloužit na dobu určitou. Prodloužení smlouvy musí být vždy písemnou formou a dohodou obou smluvních stran.“

Jerman: „Dobrý den, prosím o radu. Zjistil jsem tento týden, že za mne někdo u pardubického soudu podal vylučovací žalobu. Našel si má data a za mne to tam podal. Co mám dělat? Prý mu na to akorát stačila má adresa (12let už tam nebydlím) a datum narození. Brání se tak exekuci na dům v hodnotě 8500000Kč. Vůbec ho neznám a nikdy jsem na pardubickém soudě nebyl. Děkuji za odpověď popřípadě na koho se mám obrátit. Jerman“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, ihned do předmětného soudního spisu učiňte písemné podání a sdělte soudu, že se nejedná o Vaše podání a součesně učiňte na nejbližším státním zastupitelství či policii trestní oznámení.“

Iva: „Dobrý den pane doktore,chtěla jsem se zeptat na novinku v zákoníku práce, která se týká výše odstupného při výpovědi,podle délky pracovního poměru. U zaměstnavatele jsem pracovala 8 měsíců, pak jsem šla kvůli rizikovému těhotenství na nemocenskou a nyní jsem už šestý rok doma na rodičovské dovolené. Můj pracovní poměr u tohoto zaměstnavatele zatím neskončil, pracovní smlouvu mám stále platnou. Zaměstnavatel však letos ukončuje činnost, ale odmítá mi dát výpověď z organizačních důvodů s odstupným, prý na něj nemám nárok. Jak v tomto případě postupovat? Započítává se do délky pracovního poměru i mateřská a rodičovská dovolená nebo pro odstupné platí pouze těch odpracovaných 8 měsíců? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Iva“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, podle mého názoru by se odstupné ve vašem případě počítalo z celkové doby pracovního poměru, tedy včetně rodičovské dovolené.“

Jana Chovancová: „Dobrý den. Mám dotaz k trestnímu řádu.V roce 2009 jsme poskytli nový rodinný dům synovi jako zástavu na úvěr.Syn úvěr neplatil,proto jsme museli dům v roce 2010 prodat a synův úvěr vyrovnat.Syn, snacha nebo vnuk s námi přestali komunikovat,neberou telefony ani neodpovídají na e-maily.Dodatečně jsme se dověděli,že v době,kdy jsme dům k zástavě poskytli měl již syn tolik dluhů,že věděl předem,že úvěr nebude platit.Tedy nás podvedl,když sliboval,že vše zaplatí.Co máme nyní dělat?Zůstali jsme bez prostředků.Děkuji“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, Váš problém bude určitě složitější a bude vyžadovat radu advokáta a proto se nejlépe obraťte na advokáta v místě svého bydliště. Problémů které budete muset řešit bude celá řada.“

Lenka S.: „Dobrý den! Chtěla bych se zeptat, jestli novela zákoníku umožňuje převádění zaměstnanců mezi firmami i bez souhlasu zaměstnance. Nebo co je potřeba k takovému převodu a jak je možné se mu bránit? Předem velmi děkuji!“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den. Dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli je nově řešen v § 43a a násl.ZP a dle mého názoru může tak zaměstnavatel učinit jen souhlasem zaměstnance.“

Monika Karbanová: „Dobrý den, musím dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu, pokud mám 5 leté dítě? Moc děkuji.“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, pokud jste se zaměstnavateli podala výpověď, pak tuto nemusíte zdůvodňovat a dvouměsíčníse výpodědní lhůtu musíte dodržet i v případě, že pečujete o 5 leté dítě. Doporučuji se se zaměstnavatelem dohodnout ukončit pracovní poměr dohodou s dřívějším datem, musí však dojít k písemné dohodě.“

Jana Ševčíková: „DObrý den, pane doktore, nový zákon prý umožňuje dát výpověď na hodinu ihned od zaměstnance, je to pravda? Mohu to využit i během neschopnosti? Předem děkuji za odpověď.“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, již zákoník práce před novelou umožňoval zaměstnanci ukončit pracovní poměr okamžitě. Tento institut zůstává zachovaný i po novele, kdy se zpřesňuje důvod okamžitého zrušení z důvodu nevyplacení mzdy či platu.“

Eva U.: „Dobrý den,prosila bych o radu. Vlastním kadeřnický salon a nabídla se mi slečna na brigádu která pracuje na ŽL. kadeřnice jinde. Je možné jí vzít na dohodu o provedení práce nebo je tam nějaký problém či možná lepší pracovní smlouva? Pracovala by pár dní v týdnu a já bych jí dávala peníze za odpracovaný den. Musím pak i něco odvádět ?“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, pokud by jste uvažovala zaměstnat slečnu na dobu do 300 hodin za rok, pak by pro Vás bylo asi výhodnější zaměstnat ji na dohodu o provedení práce. Jinat to potom asi řešit buď zaměstnaním na zkrácený úvazek nebo i na živnostenský list. Doporučuji předem ale věc projednat s daňovým poradcem, která forma je pro Vás výhodnější.“

Magda: „Dobrý den jak jak je to s odstupném je pravda když jsem zaměstnaná 2 roky a více u stejného yaměstnavatele mám nárok na trojnásobek průměrného měsíčního výdělku.Děkuji“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, ano je to pravda, pokud pracovní poměr je do jednoho roku, pak je to jednonásobek, pokud prac. poměr trvá od jednoho do dvou let pak je to jednonásobek a pokud Váš pracovní poměr trvá přes dva roky pak odstupné bude činit trojnásobek prům. měs. výdělku, samozřějmě v případě výpovědního důvodu ze strany zaměstnavatele dle § 52 písm. a) až c) ZP“

Lenka: „Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat, jak mám pochopit těch 150 hodin přesčas, které muže zaměstnavatel nařídit zdarma, platí to pro všechny zaměstnavatele? Děkuji za odpověd.“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, v žádném případě novela ZP nezavádí to, že by zaměstnanec měl konat práci přsčas pro zaměstnavatele zdarma nebo bez příplatku. Novela přináší možnost odměnu za práci přesčas promítnout do výše mzdy či platu.“

Ivana: „Dobrý den, co máme dělat - manžel pracoval na Dohodu o provedení práce v srpnu a září 2011 a nedostal za práci sjednanou odměnu, moc děkuji, Heřmanová“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, doporučuji se obrátit s žalobou na soud. Nejlépe je však obrátit se na advokáta, který by nejdříve k zaměstnavatele vyzval k zaplacení, většinou to zabírá a zaměstnavatel dobrovolně zaplatí, pokud to nevyjde nezbyde než podat žalobu k soudu.“

Věra: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na odstupné pokud jsem momentálně na mateřské dovolené a po dvouleté rodičovské dovolené naváži na další těhotenství . Děkuji za odpověď“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, domnívám se, že ano.“

Irena: „Dobrý den.Poprosila bych Vás ráda o odpověď na můj dotaz - jak prokazovat, že jste byl pod nátlakem zaměstnavatele nucen podat výpověď- bylo vám ústně doporučeno zaměstnavatelem za přítomnosti svého vedoucího podat výpověď z důvodu, že jste upozorňoval zaměstnavatele na chyby v chodu organizace, které byly ve vztahu k osobě onoho zaměstnance a jeho rodiny.Jedná se o organizaci statní správy, ve které byla ona osoba zaměstnána.Jednalo by se nejspíše o bossing. Děkuji.“

Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, je to velmi složité. Doporučuji se poradit s advokátem, zda to půjde vůbec prokázat. U soudu pak stojí tvrzení proti tvrzení.“