Chat

Vývoj dítěte, 9-12 měsíců

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 15. dubna 2011

Petra: „Dobrý den, ze zdravotních důvodů přikládám dceru ke kojení pouze k jednomu prsu (teď má 4 měsíce). Může dojít k deformaci hlavičky či ovlivnění PMV? V případě že ano, jak se tomu dá předejít nebo zmenšit následky? Děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Petro Klidně můžete kojit jednou v klubíčku, jindy pod paží, kdy budete mít dítě tělíčkem pod svou paží. Tím bude Vaše dcerka vytáčet hlavičku k prsu jednou vlevo a podruhé vpravo. Když ji pak v průběhu dne budete stimulovat na pevné rovné podložce k otáčení hlavičky na obě strany, manipulovat s ní v náručí střídavě na obě strany a ke spánku ji budete ukládat do péřové peřinky, tak by mělo být vše v pořádku. Přeji Vám hezké dny. Eva Kiedroňová“

michaela: „dobry den za mesic ma dcera rok co je pro ni ted predevsim nejvice dulezite?dekuji“

Eva Kiedroňová: „V jednom roce je ideální, když se z hlediska hrubé motoriky umí samostatně postavit v prostoru, z hlediska jemné motoriky uchopit drobné předměty klešťovým úchopem mezi palec a ukazovák a postavit dvě kostky na sebe a z hlediska řeči umí říci dvě smysluplná slova, jako je bum, dej, bác, ham atd. Pro téměř roční dítě je stále důležité, aby raději méně sedělo, ale naopak mělo stále dostatek prostoru k aktivnímu pohybu - lezení, stoupání a chůzi. V knize "Rozvíjej se děťátko" najdete celou řadu zajímavých stimulací k celkovému rozvoji dítěte. Knihu je možno sehnat v e-shopu na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám hodně hezkých chvil při výchově vaši dcerušky. Eva K Přeji Vám pohodové dny“

Marta: „Dobrý den chtěla jsem se zeptat dcera ma 8 měsíců a moc se jí nechce lézt a nechce sedět je to problém a jak jí to naučit děkuji za odpověď syn i dcera už v té době lozili ona my přijde lenivá :-)“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Marto Svou osmiměsíční dcerušku můžete motivovat k lezení hned několika způsoby. Nejlépe je, když ji budete zásadně zvedat z podložky a opět pokládat přes polohu na bříško tak, že jednu ruku vložíte pod oblast žaludku a druhou pod zadeček tak, abyste zadeček podsazovala do sedu. Také ji můžete uchopit zezadu širokým úchopem kolem pasu až pánve a poměrně svižně ji přibližovat obličejem dolů směrem k podložce, čímž docílíte vybavení tzv.střemhlavé reakce, při které se naučí po rychlém přiblížení k podložce přadpažit rukama i nohama směrem dolů. Také si s ní často lehejte a sedejte na zem, položte ji napříč přes své tělo či stehna a tlačte ji kolínka k podložce a ke svému tělu nebo stehnům současně. Můžete nacvičovat trakárka a můžete si s ní hrát nejrůznějšími dalšími způsoby, kterými ji budete stimulovat k lezení, Všechny jsou popsány v publikaci "Rozvíjej se děťátko", kterou je možno zakoupit kdekoliv v knihkupectví nebo v e-shopu na stránkác www.kenny.cz. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Petra: „Dobrý den,syn měl včera 9měsíců a stále nezačal lézt.Jen se točí dokola po bříšku a couve po bříšku dozadu,když ho dám na čtyři,tak teda péruje.jinak už dělá paci,paci.hlavičkou kroutí ne ne ne.říká baba,mama,tata.Chci se zeptat,zda bychom neměli začít cvičit,aby začal konečně lézt.starší dcera i já jsme vůbec nelezly.začaly jsme obě chodit až v 16měsících.děkuji přeji pěkný den“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro Je fajn, že máte zájem udělat vše proto, aby se Váš syn naučil lézt, přestože vy sama jste to jako dítě neuměla. Lezení je pro děti jedna z nejdůležitějších dovedností, při které si posílí všechny důležité posturální svaly. Ty budou celý život zodpovědné za správné vzpřímení, které pak ovlivní celkové prospívání i zdraví vašeho dítěte. Kvalitním a dlouhodobým lezením (alespoň tři měsíce) dochází k propojení hemisfér, což je důležitou prevencí možné budoucí dyslexie, dysgrafie, dysortografie, ... Co nejvíce se se synem pohybujte na zemi, Pokládejte ho napříč, přes svá stehna či tělo a tlačte mu kolínka ke svému tělu a současně k podložce. Zvedejte ho z podložky a pokládejte zpět na zem přes polohu na bříško. Nacvičujte trakárka, střemhlavou reakci a naklekávání s dopomocí, jak je vše vysvětleno a fotografiemi znázorněno v publikaci "Rozvíjej se děťátko", ve které najdete celou řadu činností rad a doporučení ke správnému vývoji dítěte od narození především do 15.měsíce věku. Přeji hezké dny Eva K“

Anna: „Dobrý den, mám holčičku 10 měsíců. Podle Vaší rady v minulém díle jsme koupili kousek koberce a ihned začala krásně lézt po čtyrech, teď už jí to jde i na plovoučce:-) Mám ale dotaz. Pokud ji chytím za ruce, aby chodila, nechce dělat kroky. Je to mé 4. dítě a všechny v 10 - 11 měsících chodily. Je nějaká metoda, jak ji přimět? Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Milá Aničko Děkuji za všechny maminky za tento dotaz. S ohledem na vaši páteř i na zdravý vývoj vaší holčičky vám vřele doporučuji nechat Aničku co nejvíce lézt a vůbec ji neučte chodit. Vy se nadřete a ji to spíše uškodí. Motivujte svou maličkou k co nejhojnějšímu lezení přes překážky, do schodů, po trávě, atd. Dále ji motivujte a učte správně stoupat přes rytíře u válendy, stěny či nábytku a chodit bokem kolem nábytku. Těmito pohybovými aktivitami si nejlépe posílí posturální svaly celého těla, které bude celý život ovlivňovat jeho správné vzpřímení. Ideální bude, když se bude co nejvíce učit stoupat, udržovat rovnováhu, rozvíjet orientační dovednosti a posilovat potřebné svaly vlastními zkušenostmi a aktivním pohybem. Přeji Vám hezké jarní dny. Eva K“

Petra Liberec: „Krásné poledne, mám 10 měsíčního chlapečka a ještě stále si neumí sám sednout, nepostaví se na čtyři a plazení je takové sporadické, spíše zvedne zadeček a dokolíbe se pro to, co má zájem. Ne přes ruce. Co s tím? Děkuji moc.“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro Dovednosti vašeho chlapečka skutečně nedodpovídají dovednostem desetiměsíčního dítěte. Příčin může být hned několik. Mnohdy se jedná o nedostatek příležitostí Vašeho chlapečka k aktivnímu pohybu. Vřele Vám doporučuji svlékat syna co nejvíce do naha a dávat mu co nejvíce příležitostí pohybovat se aktivně na zemi v prostoru. Noste ho v "klokánkovi" či pod paží - obličejem dolů. Co nejvíce ho motivujte k pohybu na podlaze v poloze na bříšku. Cvičte s ním na gymballu či overballu, nacvičujte střemhlavou reakci a trakárka. Veškerou inspiraci najdete v knize "Rozvíjej se děťátko" a pomoc v kurzech cvičení a plavání s kojenci a batolaty. Pro jistotu Vám doporučuji prodiskutovat vývoj vašeho dítěte s pediatrem. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

jitka: „Dobrý den,moje dcera začíná 9 měsíc ráda sedí a vyhazuje kolem sebe hračky aby si je mohla podat ale na čtyřech být nechce.Když jí zkouším postavit na nohy tak na nich nepéruje tak jsme jí zavěsili hopsadlo aby trochu nožky používala a to se jí líbí a nožky používá.Má otázka na Vás některé děti ani lést nemusí a můžou začít chodit?a druhá otázka myslíte si že hopsadlo jí nemůže nijak uškodit?děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Milá Jitko Je pochopitelné, že pokud maličká neumí lézt, tak se ji bude líbit sedět, rozhlížet se a vyvíjet aktivitu z této polohy. Přesto Vám vřele doporučuji ji k lezení stimulovat co nejvíce. Jedině díky tomuto aktivnímu pohybu se připraví do budoucna ke správnému zapojení všech důležitých posturálních svalů, které budou po celý život zodpovědné za jejich správné vzpřímení. Pohybujte se s ní co nejvíce na zemi, svlékejte ji do pleny nebo až do nahoty a nechejte ji co nejvíce pohybovat se aktivně z polohy na čtyřech. Pokud se ji prozatím do této polohy nechce, tak ji zvedejte a pokládejte zpět na podložku přes polohu na bříšku, pokládejte ji napříč přes svá kolena a stehna, nacvičujte trakárka, posilujte paže cvičením na gymballu a overballu. Vše najdete v publikaci "Rozvíjej se děťátko". Celou řadu inspirací pak získáte v kolektivu dalších rodičů s dětmi v kurzech cvičení a plavání. V květnu připravujeme s obč.sdružením Přístav dětství turné po všech větších městech Moravskoslezského kraje s besedami pro nastávající rodiče a rodiče s malými dětmi na téma správná manipulace a stimulace psychomotorického vývoje dítěte do jednoho roku. Více informací se objeví již příští týden na stránkách www.pristav detstvi.cz. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Leona: „Dobry den. Velice rada posloucham vase rady. Mam dcerku,ktere je rok a pul. Je to me druhe dite,tak jsem si chtela poradne uzit miminkovskeho veku. nechavala jsem jeji vyvoj tak jak doporucujete, nic jsem neuspechavala,do niceho nenutila, netlacila. A ona sama se v 8,5 mesicich sama rozhodla chodit. Proste si stoupla u linky a sla.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Leono. Děkuji Vám za všechny rodiče za vaši dobrou zkušenost s aktivním pohybem. Přeji hezký den Eva K“

Jana Kofroňová: „Dobrý den,chtěla bych se vás zeptat,jaký máte názor na nošení dětí v krosničkách. Mám sice zatím 5.měsíční holčiku, ale přemýšlím o pořízení krosny na záda, když bysme chtěli vyrazit někam na výlet nebo na túru.Mockrát děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Milá Jano Krosnička pro vaše dítě bude vhodná až po prvním roce. Přesto i v této době, o to více ve věku mladším, doporučuji vybírat pro své výlety takovou trasu, při které si to užijete vy i dítě. Pro dítě je ideální, když se chvíli může vést v kočárku a rozhlížet se po okolí, chvíli může být neseno v náručí v pozici klokánka, chvíli se může pohybovat aktivně na dece či louce a dle potřeby si může odpočinout a vyspat se v klidu kočárku na pohodlném polštářku. Pokud chceme používat krosničku, tak raději až po prvním roce a pouze na chvíli, nejlépe v kombinaci s aktivním pohybem i odpočinkem. Eva K“

Romana Parmová: „Dobrý den, máme 6 měsíční slečnu a již dva týdny nám zvesela leze bo čtyřech. Chtěla bych se zeptat, zda to není příliž brzy z hlediska pozdějších komplikací psychomotorického vývoje.Dělá vlastně všechno brzy - od narození pase koníčky, v 6 týdnech se vzpírala na ručičky aniž by se opírala o lokty. Nemá to souvislost s tím, že při narození vážila 4300gr?? Říkáme si že, když toto dělá sama od sebe tak je asi na to zralá. Děkuji a přeji krásný den.“

Eva Kiedroňová: „Milá Romano Máte pravdu, že pokud jde do těchto aktivit sama, tak ji nemusíme bránit. Doporučuji pouze sledovat způsob provedení, symetrii zapojení celého těla a neustále zajišťovat její bezpečnost. Jakmile se dostane do stádia, že se posadí a bude si chtít v sedu hrát, tak v tuto chvíli bych ji omezovala v délce sezení. Pro dítě je vždy daleko důležitější aktivní pohyb, než pasivní sezení, mnohdy s ohnutou páteří v hrudní i bederní oblasti do kyfózy. Přeji hezký den. Eva K“

michaela: „dobry den jak casto a na jak dlouho by melo chodit spat 11 detatko?mala mi vstava uz v 5 rano jde zase spat v 8 pak si zvykla v 1é zase a pak az treba ve 14:00 nespi mi za ten den moc?a jak ji to upravyt?“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Míšo Vaše holčička spí tak akorát. Ráno se spíše dospává, protože brzy vstává. Poté spí v podstatě dvakrát denně, což je pro tuto věkovou kategorii ideální. Teprve kolem prvního roku, nebo spíš po prvním roce začne spávat pouze 1x denně. Pak bude potřebovat kolem 11,30 obědvat a ihned po obědě jít spát. Délka spánku je záležitostí individuálních potřeb. Vzhledem k tomu, že pořad končí, tak se velmi omlouvám všem dalším divákům, že jsem nestihla odpovědět. V případě zájmu nabízíme poradnu o psychnomotorickém vývoji dítěte. Bližší informace jsou na stránkách www.kenny.cz Všem rodičům s dětmi přeji hezké a pohodové jarní dny. S přátelským pozdravem Eva Kiedroňová“