Chat

primář Kardiovaskulárního oddělení, FN Ostrava

MUDr. Miroslav Homza

Záznam chatu z pátku 18. února 2011

Jirka: „Dobrý den. Při rychlé chůzi mě začne bolet na hrudníku.Když zvolním, po chvíli bolest odezní.Údajně vénčitá tepna špatné vyživuje srdeční sval. Jak je to vážný, co s tím.Děkuji“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den. Tak jak tyto potíže líčíte, tak by mohlo jít o stabilní anginu pectoris, t.j. o nedokrevnost srdečního svalu při zátěži. V takovém případě bych doporučil vyšetření odborníkem, který stanoví další postup včetně návrhu vyšetření a léčby. S pozdravem M. Homza“

Kateřina Trnková: „Dobrý den, matka podstoupila na podzim "odstranění" křečových žil na obou nohách. Na pravé se jí teď (poslední dny) přes kotník v místě jizvy dělá tuhá boule. Je to hodno návštěvy doktora nebo ji to nijak neohrožuje? Co to myslíte může způsobovat?“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, pokud se vytváří tuhá boule, která je i bolestivá, mohlo by jít o trombosu povrchové křečové žíly, která zůstala na místě po operaci. Je to poměrně běžná záležitosit, pacienta by neměla ohrožovat, nicméně kontrola u lékaře je vhodná. S pozdravem M. Homza“

Radka: „Dobrý den,chci se Vás zeptat. Můj přítel jezdí jako řidiř TIR,po návratu /6-8týdnů/ si vždycky stěžuje,že ho bolí lýtka.Může se jenat o trombozu? Děkuji“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, je to nepravděpodobné, pravděpodobněji jde o o projev takzvané žilní nedostatčnosti, která se vyskytuje například u pacientů s křečovými žilami. Řešením jsou přestávky a cvičení během jízdy, kompresivní punčochy a některé léky. S pozdravem M. Homza“

Valerie: „Vážený pane doktore, mám dotaz ohledně vyšetření svého manžela. Je mu 33 let a jeho otec zemřel na trombozu, maminka má cevní problémy. Chtěla bych se zeptat, jestli by měl jít na nějaké preventivní vyšetření? Jaké? Je zde možná dědičná dispozice? Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, je možná, ale nejistá dědičná dispozice pro cévní trombosu. Pokud ale manžel dosud neměl žádné cévní problémy, tak preventivní vyšetření ani genetické není nenindikováno. Pacient, pokud má zájem, tak si může takové genetické vyšetření nechat udělat v některé z genetických laboratoří jako samoplátce. S pozdravem M. Homza“

Eva: „Dobrý den pane primáři, přítelkyně se cca 1 rok léčí s žilní trombózou, prý není sraženina odstraněna ještě z 20%. Smí v tomto případě podstoupit jemnou relaxační masáž? Děkuji a přeji hezký den“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, po 1 roce již pravděpodobně nedojte k úplnému rozpuštění trombosy, respektive to co v cévě zůstává je již vazivově změněná tkáň. Důležitá otázka je, zda přítelkyně ještě užívá léky proti srážení krve. Pokud ne, může masáž podstoupit bez většího rizika, pokud takové léky užívá, měla by se nejdříve poradit s lékařem. S pozdravem M. Homza“

Lenka Mayerová: „Dobrý den ráda bych se zeptala na problém tatínka. Zjistili mu, že jeho síně nepracují synchronicky. byl na zákroku pomocí defibrilátoru, na chvíli byl klid,ale problém se vrátil. Nyní bere léky jako betaloc a na ředění krve...bude už neustále na lécích nebo je i jiná možnost, než zákrok, který prodělal???“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, otec má pravděpodobně chronickou fibrilací síní a je léčen tak, aby byla kontrolována srdeční frekvence, t.j. aby neměl velmi rychlou srdeční frekvenci. Pokud pacient nemá výrazné potíže, tak užívá betaloc na zpomalení srdeční frekvence a léky na ředění krve, aby nedošlo ke vzniku sraženin v srdci. Existují invazivní metody, kterou mohou léčit fibrilaci síní a navodit normální rytmus, jsou ale vyhrazeny pro pacienty, kteří mají zásadní potíže. S pozdravem. M. Homza“

Eva: „Dobrý den pane primáři, ráda bych se zeptala, zda je mžné cca po roční léčbě žilní trombózy absolvovat relaxační masáž. Dle lékařů není sraženina cca z 20% rozpuštěna. Děkuji a přeji hezký den, Eva“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, ano je to možné šelesty mohou být značně měnlivé a různě slyšitelné v závislosti na tom, jak organismus roste. S pozdravem M. Homza“

jana stejskalová: „je dědičná angina pectoris? pokud ano, jak se chovat?“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, angina pectoris je příznak zůžení srdečních cév a není dědičná. Dědičná je dispozice pro některé rizikové faktory (vysoký tlak, obesita, vysoký cholesterol,...), které mohou vést k onemocnění srdečních cév. S pozdravem M. omza“

Michaela: „Dobrý den pane doktore, na 8.měsíční prohlídce paní doktorka zjistila u dcerky šelest na srdíčku. Chci se zeptat zda je možné že si toho dětská doktorka všimla až nyní? Za 14.dní nás čeká podrobné vyšetření srdička. Děkuji“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, ano je to možné, srdeční šelesty mohou značně měnlivé v souvislosti s tím, jak organismus roste. S pozdravem M. Homza“

Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká vyšetření se dělají na zjištění křečových žil? Popř. trombů? Děkuji za odpověď“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, zcela zásadní je vyšetření ultrazvukem, které je schopno posudit stav žil a také má velký význam pro léčbu, například pokud se navrhuje chirurgická léčba. S pozdravem M. Homza“

Mirka: „Vážený pane doktore, je mi 26 let, aktivní sportovkyně, ale poslední roky se mi stane, že když si lehnu, začne mi srdce velmi nepravidelně tlouct, v krku mám pocit jako by se mi to tam celé rozšířilo min. 3x a začne mě to nutit ke kašli. Tep mám v klidu kolem 80, ale po zátěži se mi poměrně ryche uklidní. Měla bych navštívit lékaře a nebo je to normální? Tlak mám ideální 120/60, netrpím nadváhou ani cukrovkou. Děkuji za odpověď. PS: moje matka je po infarktu (dostala ho ve stresu) a v mládí jí diagnostikovali "jinou polohu" srdce, než má být.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, pokud vnímáte nepravidelný tep, tak může jít o extrasystoly (stah v jiné době, než je daný rytmus) nebo i jinou poruchu rytmu. V takovém případě doporučuji zvážit vyšetření u lékaře. S pozdravem. M. Homza“

Kateřina Niklfeld: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak poskytnout první pomoc při infarktu v případě, že odborná pomoc není v dosahu....“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, pokud pacient není ohrožen na životě a selhání životně důležitých orgánů, tak je vhodné podat 500 mg Acylpyrinu. Zásadní je le co nejdříve zajistit odbornou pomoc. S pozdravem M. Homza“

Mirka Špačková: „Dobrý den, velice mne zarazilo, že užívání antikoncepce u mladých dívek patří k faktorům, které mohou způsobit trombózu. Nepamatuji si, že by mě na toto riziko někdy gynekoložka upozornila, nebo to bylo zmíněno v příbalovém letáku. Proč odborní lékaři neupozorňují na všechna možná rizika. Je to tak, že řeší pouze problém ve svém oboru a ostatní je nezajímá? Děkuji a přeji krásný den“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, odpověď je velmi složitá. Obecně riziko trombosy při užívání moderních preparátů v rámci antikoncepce je velmi nízké. Nicména souhra rizikových faktorů, například: dědičný sklon k vyšší srážlivosti + kouření + věk nad 35 let zvšuje riziko trombosy více než 40x. Před nasazením antikoncepce by měla být odebrána anamnesa, t.j. vědět zda klienta má v rodině výskyt tromboz, kouří atd. a dle toho zvažovat další postup. S pozdravem M. Homza“

Alena P.: „Dobrý den, je vhodné u starších lidí brát jako prevenci proti infarktu 1/4 acylpirinu denně?“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, každý pacient po infarktu myokardu by měl užívat 100 mg Acylpyrinu denně. Užívání tohoto léku snižuje riziko opakování infarku, úmrtí, atd. o 20-25%. S pozdravem M. Homza“

Slaninová Bohuslava: „Dobrý den,pane primáři mému manželovi před 14 dni právě ohalili díky veliké bolesti v lýtku trombózu.Denně si píchá Zibor do břicha a užívá Warfarin.Ráda bych věděla jestli hrozí nebezpečí a jestli je nutný klid na lůžku a nebo jestli se může běžně pohybovat přes den jak je běžné.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, pokud je 5 dnů po začátku trombosy, tak již klidový režim není nutný a může se nermálně pohybovat, samozřejmě by měl vyloučit extrémní aktivity. S pozdravem M. Homza“

Iv.: „Vážený pane doktore, před nedávnem mi byla diagnostikována při genetickém vyšetření zvýšená srážlivost krve (konkr. gen F2) a v souvislosti s tím zvýšená pravděpodobnost výskytu žilní trombózy. A navíc maminka a další příbuzné z její strany trpí rozsáhlými varixy DK (i hloubkový žilní systém). Aterosklerózu a další podobné věci v RA mám také. Jak vysoká je pravděpodobnost, že varixy a příp. trombózou onemocním?“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, ano Vaše riziko může být zvýšené pro všechny Vámi uvedené nemoci. Nicméně dědičnost je vázána na mnoho genů a jednoznačně stanovit výši rizika je velmi těžké. Pokud dojde k rozvoji varixů, tak toto nejde ovlivnit. Aterosklerosu lze ovlivnit životním režimem, nekouřením, fyzickou zátěži, přiměřenou hmotností, správnými stravovacími návyky. S pozdravem M. Homza“

Martina Houšková: „Dobrý den, pane doktore na kolik je nebezpečné užívání antibiotik v dětství pro srdce do budoucna?Můj syn měl ve třech letech 4 antibiotika za rok, nyní již užívá též.Děkuji za odpověď.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, samotné užívání antibiotik by nemělo mít vliv na srdeční onemocní. Nicméně například neléčený zánět srdečních chlopní může mít nedozírné následky. S pozdravem M. Homza“

Ema Kamanová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda může kojící maminka užívat nějaký lék jako prevenci proti žilní tromboze při cestování letadlem a pokud ano, tak jaký.Děkuji Vám.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, u zdravých lidí je důležité zejména cvičení během letu. U pacientů se zvýšeným rizikem trombosy (např. po překonání žilní trombosy atd.) je to prevence v jednorázové aplikaci nízkomolekulárního heparinu. Toto může aplikovat i kojící matka bez obav. S pozdravem M. Homza“

Zuzana N.: „Vážený pane primáři! Je mi 34 let a před třemi lety se mi objevila srdeční arytmie. Byla jsem vyšetřena u kardiologa, který diagnostikoval komorové extrasystoly. Postupně se moje potíže zhoršovaly, mívala jsem běhy bigeminicky vázaných extrasystol, které trvaly i několik hodin v kuse. Tyto stavy byly provázené hypotenzí, bolestmi na hrudi, dušností. Byla indikována katetrizační ablace, při které bylo zkoagulováno arytmogenní ložisko v pravé komoře. Nyní jsem dva roky po výkonu. Při každé viróze nebo po zátěži se mi arytmie vrací, spolu s dalšími průvodními příznaky. Stačí když lehce nastydnu a mám problém se pohybovat po bytě, i to je pro mě neskutečná námaha. Stav dle kardiologa není k opakované katetrizaci. Lze toto nějak řešit? Mnohokrát děkuji za odpověď, jsem z toho již zoufalá.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, pokud jste po katetrizační ablaci arytmogenního substrátu, tak předpokládám, že jste tuto léčbu absolvovala v některém kardiocentru. Pokud kardiocenturm neindikuje další léčbu ablací, tak určitě na základě pečlivého zvážení přínosu a rizika výkonu. Další postup je třeba konzultovat zejména s kardiology tohoto kardiocentra. S pozdravem M. Homza“

Jůlie: „Dobrý den, vážený pane doktore,je mi 43 let, obvodní lékař mi při náhodném vyšetření EKG sdělil, že to vypadá v pořádku ale opakovaně mi bylo naměřeno 112 tep srdce. Na opakovanou kontrolu mám teprve jít. Krev na štítnou žlázu mám naprosto v pořádku. Co může způsobovat vysoký tep srdce a co mám udělat pro jeho snížení? Musí to být známka nějaké vážné srdeční vady? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, může jít o vysokou srdeční frekvenci v rámci stresu, pokud ne, je třeba stav dovyšetřit, příčin může být více. S pozdravem M. Homza“

Lenka H.: „Dobrý den, jaký máte názor na lymfodrenáže? Pomohou při otoku nohou? Děkuji.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, u lymfatických otoků je to v podatatě jediný účinný způsob léčby. S pozdravem M. Homza“

Radka: „Dobrý den vážený pane doktore, je mi 20 let a od 15 let se léčím s hypertenzí (Tarka 180/2 mg). Před 2 lety jsem byla hospitalizovaná pro dekompenzaci a k nastavení terapie. Je možnost,že by se tlak upravil a já nemusela brát léky?A jaká je příčina,že byla u mě objevena hypertenze už v tak mladém věku?A měla bych podstupovat nějaká pravidelná vyš. a jaká? Moc děkuji za odpovědi a přeji hezký dem, s pozdravem Radka“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, pokud máte hypertenzi od 15 let, jde pak takzvaně u juvenilní hypertezi. Měla by jste být vyšetřena pro možné příčiny takzvané sekundární hypertenze (hypertenze způsobená např. zůženou ledvinnou tepnou, některými hormonálními poruchami atd.). S pozdravem M. Homza“

Petra Š.: „Dobrý den, užívám Detralex a přesto mám nohy neustále nateklé. Mohou otoky nohou souviset i s případnou embolií? Děkuji.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, embolie bez průvodné dušnosti nebo jiných příznaku je nepravděpodobná. Symetrické otoky dolních končetin budou jen sporně souviset s žilní trombosou. S pozdravem M. Homza“

Zogatová Dominika: „užívám hormonál. antikoncepci ( minisiston), poslední měsíc cítím bolest v lýtkách, může to znamenat zánět žil?je třeba antikoncepci vysadit?“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, zánět žil by to nemělo znamenat, při hormonální antikoncepci mohou být takovéto potíže přítomné. S pozdravem M. Homza“

anonym: „Dobrý den, dělají se mi křečový žíli, už jednou jsem měla krevní sraženinu, která se dostala do mozku a prodělala jsem CMP, jsem riziková a beru prášky na ředění. Je nutná operace křečových žil? Je mi 23 let“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, i kdyby byla provedena operace křečových žil, tak nejspíše bude nutné nadále užívat i léky na ředění srdce. Operace křečových žil je nezávislá na stavu po prodělané CMP. S pozdravem M. Homza“

Eva: „Dobrý den, právě včera diagnostikovali mému otci v nem. U sv. Anny v Brně kde jej hospitalizovali plicní embolii 2. stupně. Má bohužel vysoký stupeň obezity, má dietu, ale boužel ji stále dost ignoruje - raději nejí vůbec než dietně. Jaká je pravděpodobnost jeho uzdravení? Měl velikou zádušnost.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, co se týče embolie, bude určitě užívat léky na ředění krve a toto onemocnění by mělo být zvládnuto. Obesitu by měl pacient řešit jako riziko dalších možných komplikací jak kardiovaskulárních, tak i jiných. S pozdravem. M. Homza“

Klára: „Dobrý den pane doktore, jsem v 5. týdnu těhotenství po IVF a vzhledem k žilním problémům (proteiny C,S aq antitrombin jsou v pořádku, mám Leydenská mutace v heterozygotní formě) a musím si píchat Clexan na ředění krve. Myslíte, že je potřeba to provádět v průběhu celého těhotenství, abych zabránila tromboze? Moc děkuji za odpověď Klára z Praha“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, určitě ano, nejméně první 3 měsíce těhotenství, ale většíně případů po celou dobu těhotenství. Zde záleží také na názoru hematologa. S pozdravem M. Homza“

Veronika: „Dobrý den, je mi 18 let a má obvodní lékařka mi zjístila lehkou tachykardii, může to mít nějaký větší dopad na můj celkový zdravotní stav?“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, s největší pravdepodobností ne. V případě nutnosti by Vás vaše lékařka odeslala k dalšímu vyšetření. S pozdravem M. Homza“

Jitka Šípková: „Dobry den pane doktore, na Holteru mi byly namonitorovany extrasystoly. Jsou pro me nebezpecne? Dekuji za odpoved.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, extrasystoly jsou síňové nebo komorové. Pokud jsou izolované, t.j. není jich více za sebou, tak jde ve velké většině případů o nález, který neohrožuje pacienta. S pozdravem. M. Homza“

Marcela Matějková: „Kardiologie, cévy Dobrý den pane primáři, před rokem a půl mi lékaři při vyšetření genetickém sdělili diagnozu - leidenská mutace. Jsem sportovně založená, hraji florbal, volejbal, trénuji děcka, mám zápasy, učím lyžovat. Poslední dobou zjišťuji po námaze otoky na holeni dolních knčetin. Mohu se obávat žilní trombozy? Nebo co je třeba dělat, aby k ní nedošlo? Nebo mám vynechat sport? Děkuji za odpověď v případě losování prosím neuvádět jméno, děkuji pěkně“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, ano, vaše riziko pro vznik žilní trombosy je zvýšené. Nicméně to pro Vás neznamená to, že nemůžete dělat fyzické aktivity. Fyzická aktivita je naopak vhodná. Dáležitá jsou obecná režimová opatření - dostatek tekutin, dostatek pohybu, vyvarovat se dlouhému stání, sezení (cestovní trombosy). Eventuálně při zátěži vyvolávající otoky použít během této zátěže stahovací punčochy. Důležitá je prevence trombosy např. při provádění operačních zákroků léky na ředění krve. Měla by jse mít průkazku s uvedením vašich trombofilních diagnoz. M.Homza“

Lenhart: „Vážený pane doktore, byl mi proveden head up tilt test a byla mi diagnostikována vasovagální synkopa. Velice to znepříjemňuje život, nevydržím moc dlouho stát, i sezení mi dělá problém, nejlepší se cítím vleže. Můžete mi prosím poradit co lze dělat abych ty stavy max. omezil?Děkuji Lenhart“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, vasovagální synkopa se může špatně ovlivňovat, dop. konzultaci s vaším kardiologem, zda nezkusí nějakou medikamentosní léčbu. S pozdravem M. Homza“

Jílková Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je dnes již možné podstoupit MR vyšetření s kardiostimultorem, resp. jestli jsou takové stimulátory. děkuji“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, ano v současné době již se vyrábí kardiostimulátory a kardiverter, které mohou být v magnetickém poli. Pokud ale takový kardiostimulátor není naimplatován, tak není možné vyšetření v magnetickém poli. S pozdravem M. HOmza“

Jana M.: „Dobrý den, tatínek zemřel na embolii po zlomenině nohy - asi po týdnu hospitalizace v nemocnici. Kde se stala chyba? Jak se může takové situaci předejít? Děkuji.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, žilní trombosa je běžnou komplikací po úrazech. V takovém případě se již standardně podívají léky proti srážení krve, zejména nízkomolekulární heparin. Nicméně i při této léčbě v malém procentu k trombose může dojít včetně následné embolie s fatálními následky. S pozdravem M. Homza“

Jana Š.: „Dobry den pane doktore. Lecim se na hypertenzi a klidove tachykardie, vidite nejake riziko v pripade tehotenstvi? Dekuji.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, v současné době již je péče o těhotné pacientky s hypertenzní dobře zvládnuta, během těhotenství je nutná těsná kontrola a léčba tlaku. V případě nutnosti je pak léčba vedena kardiologiem. S pozdravem M. Homza“

Jaroslava Ondráková: „Dobrý den, zjistili mi, že mám gen, který způsobuje embolii, řekli mi, že je to genetické. Chtěla bych se zeptat jestli je to možné nějak léčit? Po případě jestli mi hrozí například větší riziko trombózy? Nebo nějaké jiné závažné nemoci? Děkuji Ondráková“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, pravděpodobně máte takzvaný trombofilní stav. Léčení není možné, jde o genetickou predispozici. Možná jsou jen preventivní opatření. Vaše riziko trombosy je v tomto případě vyšší. S pozdravem M. Homza“

jana stejskalová: „je vhodné u osoby ve věku 89 let operovat zůžené cévy v oblasti krku? jinak předejít jejich úplnému ucpání.“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, pokud je to muž a je po cévní mozkové trombose do 6 msíců, zůžení je přes 50%, tak při celkově dobrém stavu pacienta z toho pacient má užitek. Pokud jde o zůžení větší než 80%, bez ohledu na to zda mrtvice proběhla nebo ne (když tak před více než 6 měs.),tak záleží na rozhodnutí neurologa. Muži mohou z této operace profitovat, ženy spíše ne. S pozdravem M. Homza“

Eva: „p.primaři,jaký je Váš názor prosím na denní užívání statimu (tulip)u zvýšeného cholesterolu a nedostatečnosti žilní.Děkuji“

MUDr. Miroslav Homza: „Dobrý den, užívání statinu má svá přesně daná kriteria. Tzn. užívá se při poruchách lipidového metabilismu,pokud to znamená zvýšené riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění nebo již přítomného kardiovaskulárního onemocnění. Na žilní systém tato léčba nemá žádný vliv. S pozdravem M. Homza“