Chat

Mgr. Petr Kausta
Záznam chatu z pátku 28. listopadu 2008
Robert: „dobrý den mám dotaz ohledně výživného mého zletilého syna, který mě žádal o zvýšení v červnu, rozsudek nabyl právní moci on se neodvolal, ale v září podal novou žalobu znovu na zvýšení, prý k vůli větším výdajům na VŠ. Ptám se: jak často může moje zletilé dítě požadovat zvýšení soudní cestou? sám mám další 2 nezletilé děti z 2.manželství. děkuji za odpvěď“
Mgr. Petr Kausta, právník: „žádat může kdykoliv kdy se změní poměry, a to ať již na straně dít+te nebo na straně rodičů,zejména povinného rodiče. je však třeba upozornit, že dítě má dvo rodiče a i druhý rodič má vyživovací povinnost.“
paní Pavla: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda po pěti letech mohu žádat o zvýšení výživného, otec peníze má, pouze u soudu dokládá že je v mínusu a nemá z čeho platit. Děti ve věku 14 a 10 let, syn navíc diabetik. Výživné činí dohromady 3000,-Kč. Děkuji“
Mgr. Petr Kausta, právník: „ano můžete, soud vždy posoudí zda došlo ke změně poměrů a zda je možno výživné zvýšit“
Alena: „Dobrý den,mám 18-ti měsíční dceru,její otec odešel 2 měsíce před porodem.O dceru se nezajímá,výživnépaltí velice nepravidelně.Nyní již 4 měsíce nezaplatil vůbec.Výživné má určené soudem.Mohu požádat o exekuci na plat,jak by to probíhalo?Musela bych k soudu?Není s ím žádná domluva.Děkuji.“
Mgr. Petr Kausta, právník: „ano, doporučujise obrátit na soud či soudního exekutora a vést výkon rozhodnutí či exekuci“
Lenka: „Dobrý den,máme s přítelem dítě-nejsme manželé,pouze spolu žijeme.Přítel je uvedený v rodném listě jako otec.Zajímalo by mě ,zda by přítel měl na dítě nárok, při případném rozchodu.Předem děkuji za odpověď“
Mgr. Petr Kausta, právník: „ano měl, každý rodič se může domáhat toho aby dítě vychovával, soud však bude zkoumat výchovné prostředí každého z rodičů zda je pro výchovu vhodné“
zuzana š.: „dobrý den, soud mému muži určil alimenty, které jsou pro nás velmi vysoké - máme hodně velkou hypotéku a spoustu dluhů - je možné, že to soud nezajímá? A k tomu máme ještě jedno dítě. Neplatime v plné výši alimenty matce. Soud nám je určil na 2800Kč a my dáváme matce dítěte 2000Kč s tím, že malému ještě každý měsíc spoříme po200Kč. děkuji“
Mgr. Petr Kausta, právník: „soud vždy dbá přednostně na zájmy nezl. dítěte, a proto nemusí zohlednit vaší hypotéku“
Jitka J.: „Dobrý den,muže výživné ze zákona požadovat i manželka? A pokud ano, jak se vypočítává jeho výše a muže dle příjmu partnera do budoucna menit? Žiji 5 let ve společné domácnosti nerozvedeným partnerem, který chce zažádat o rozvod. Dekuji“
Mgr. Petr Kausta, právník: „ano, manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost“
Alena Kotoulová: „Dobrý den, chtěla bych prosím poradit, protože už jsem bezradná jak dále postupovat. Otec dítěte od roku 2000 neplatí výživné na dceru. Již dvakrát jsem ho udala na policii. Dlouhou dobu se nic nedělo až po mém tel. rozhovoru jsem se dozvěděla, že proběhl samosoud. Nerozumím tomu, protože otec je pořád na svobodě a alimenty stále neplatí. Proběhl jen soud o snížení z 1500 na 450 (dcera má 15 let). Otec nikde nepracuje. Mám vůbec nějakou šanci dostat dlužné alimenty. Má cenu ho opět udat pro neplacení.“
Mgr. Petr Kausta, právník: „podstatné je, zda má otec nějaký majetek, či příjem. To proto, že se lze hojit v exekuci. Samořřejmě má smysl jej oznámit na policii, jelikož může vést i k nepodmíněnému trestu otce“
Karadžosová Jana: „Dobrý den, kolik si může zažádat žena o zvýšení alimentu.Na 1 dítě.Pokud bývalý přítel vydělává cca 13.000 kč. Osobně se dohodnout nechce a vše to jde přes soud.A chci se zeptat přihlíží soud k tomu, že má i nějaké jiné dluhy?Že nemůže splácet alimenty. A musí zaplatit alimenty zpětně na jednou, když mi už 10 měs.dluží přes nebo se určuje splátkový kalendář.“
Mgr. Petr Kausta, právník: „dítě má přednost před ostatními věřiteli, výživné b mohl soud stanovit ve výši kolem 2-3 tisíci, záleží i na věku a potřebách dítěte“
Edita: „Sousedka řeší neskonalý problém. Má syna, který dluží na výživném 170.000 Kč. Sousedce zemřel manžel a jejich družstevní byt podlehá dědictví. Syn se dědictví vzdal ve prospěch matky. Bývalá manželka syna se dozvěděla, že syn mohl dědit a vymáhá na něm dlužné výživné. Je v právu?“
Mgr. Petr Kausta, právník: „ano pohledávka na dlužném výživném lze uplatnit v dědickém řízení, pokud dědic dědí,pak za dluhy odpovídá do výše nabytého dědického podílu“
katka: „Dobrý den, je možné, aby bývalá manželka mého muže každý měsíc nějakým způsobem dokládala soudu, jak s penězi, které jsou určené dítěti nakládá?“
Mgr. Petr Kausta, právník: „ne, zákon žádnou povinnost rodiči, kterému je dítě svěřeno neukládá“
Ivana: „Dobrý den doktore,je nejaká vymoci dlužné výživné o kterém rozhodl krajský soud, pokus o exekuci finančních prostředků na účtu otce dětí selhal, otec dětí nekomunikuje?“
Mgr. Petr Kausta, právník: „ano obraťte se na soukroného exekutora s návrhem na exekuci, ten prověří všechen majetek otce v rámci jednoho návrhu, a nikoliv toliko na plat“
Alena: „Dobrý den pane doktore,jsem na mateřské dovolené z roční dcerou a z prvého manželství mám 17tiletého syna.Manžel je podnikatel.Já mu musím z materské přispívat na svého syna,kterého mám v péči 5000,-Kč na nájem a stravu.Manžel platí výdaje na bydlení a velké nákupy.Já s ostaní potřeby pro syna ( dráha,školné,ošacení,pomůcky do školy) platím sama.Manžel mi zakazuje platit úver,který mám z doby před manželstvím.Mám nárok na určení výživného na nerozvedenou manželku?Manžel mi nedává žádné peníze.Děkuji“
Mgr. Petr Kausta, právník: „zákon stanoví vzživovací povinnost mezi manžely, a proto nárok máte, doporučuji se obrátit na advokáta“
Alena: „Dobrý den.Můj bývalý přítel je ve výkonu tretu,kde zažádal o zrušení výživného.Je to ze zákona možné:Proběhlo soudní jednání,kde výživné zrušily s tím že ze zákona je to možné.Živím 14ti letého syna a 19ti letou dceru.Děkuji.“
Mgr. Petr Kausta, právník: „možné to je, a to tehdy pokud bez vlastní viny nemůže povinný rodič výživné platit, ve vašem případě tedy pokud otec nemůže ve vězení pracovat bez vlastní viny“
Jitka: „Vážený pane magistře, potřebovala bych poradit, jsem rozvedená, děti mám ve své péči, soudem je určeno, že otec dětí má předat alimenty k rukou matky k 20. dni v měsíci, ale za poslední dva měsíce mi alimenty dal pozdě a né celou částku, co mám dělat a na koho se mám obrátit? Je rozdíl, když mi dá část alimentů, a když žádné? Moc děkuji za odpověď.“
Mgr. Petr Kausta, právník: „obraťte se na exekutora a před tím ještě na advokáta, exekutor bude zyjišťovat vymožení výživného pravidelně a včas“