Chat

Simona Patelisová
Záznam chatu z pátku 29. září 2023
Nechci uvádět: „Zůstávají jako samoživitelé více otcové nebo matky?“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den, statisticky zůstávají více ženy jako samoživitelky na péči o děti, je to cca 66 % aktuálně. Ale čím dál tím více se začíná v rodinách vyskytovat střídavá péče a společná péče. Děkuji za dotaz, zdraví Simona Patelisová“
Radka: „Dobrý den, potřebovala bych poradit na jaké všechny finanční podpory mám nárok? Zůstala jsem se dvěma dětmi sama. Děkuji.“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den Radko, moc mě těší. Záleží, jestli můžete být samostatně výdělečně činná, nebo aktuálně pobíráte rodičovský příspěvek. Určitě můžete využít hlubší konzultace u nás, stačí mi napsat na e-mail, simona.patelisova@nfpomoci.cz Ale obecně můžete žádat o DÁVKY ZE SYSTÉMU STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY – příspěvek rodiče na dítě (PRD), rodičovský příspěvek (RP), příspěvek na bydlení (PNB), případně i pomoci hmotné nouzi (lidé v evidenci ÚP, nebo samoživitelky, které pobírají jen rodičovský příspěvek, hodně záleží, jestli se druhý partner podílí na výživném, pokud ne, můžete požádat o náhradní výživné), trestní oznámení pro neplnění vyživovací povinnosti – mohou následně podat návrh na výkon rozhodnutí – ZDE JE DOBRÉ ZAČÍT NA OSPOD v místě trvalého bydliště dítěte. Rozhodně bychom vám doporučovali zařídit si spolupráci s nějakou sociální službou ve vašem okolí, podpoří vás psychicky, pomohou vyřídit všechny potřebné dávky a mohou vás významně podpořit na cestě za postavením se na vlastní nohy. Určitě se takovou spolupráci nebojte navázat, je klíčová pro zdraví růst dětí obzvlášť v tomto období, kdy se určitě potýkáte s pocity, že je to všechno na vás samotné. A to je pochopitelně tíživé. Děkuji vám a držím vám palce, Simona Patelisová“
Simona Bolková: „Zdravím vás, můžu se zeptat, na který úřad musím jít vyřídit všechno papírování? Díky, Simona“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den Simono, záleží, které chcete vyřídit dávky. Z pravidla naleznete vše potřebné v iRegistru a na stránkách MPSV. Pravděpodobně nejvíce žádostí budete vyřizovat na ÚŘADU PRÁCE. Žádosti můžete také vyplnit on-line. Nebojte se nám ozvat pro podrobnější konzultaci, nebo navázat spolupráci se sociální službou ve vašem okolí. Určitě vám papírování pomohou vyřešit. Například i v případě rozvodového řízení atp. záleží, co zrovna řešíte. Držte se, Simona Patelisová“
Hanka: „Dobre odpoledne paní Simono. Od kdy můžu přepsat chození výživného na dceru? Pořád to chodí mě a musíme to vyzvedávat na poště, dcera už chce to řešit sama.“
Simona Patelisová: „Dobrý den Hanko, pokud dcera studuje a je zletilá, může výživné pobírat sama a hospodařit. Pokud pobírá přídavek na dítě sama, určitě není problém. Pokud s matkou žije ve společné domácnosti, bude se výživné počítat do jejího příjmu v rámci okruhu společně posuzovaných osob. Děkujeme vám za dotaz. Zdravím, Simona“
Anonym: „Má sociální pracovnice právo navštívit klienta doma? V jakých případech?“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den, ano, má. Často diskutovaná otázka. Sociální pracovník OSPOD může v rámci výkonu provést sociální šetření, někdy provádí přímo a žádost soudu, sociálně právní ochrany, pokud klient nespolupracuje, může jej vyzvat a řešit ve spolupráci se soudem. V rámci vyplácení dávek (již při rozhodnutí o přiznání dávky) je sociální šetření v domácnosti vůbec součástí přiznání dávky (hmotná nouze), pokud klient neumožní, vystavuje se tomu, že bude žádost o dávku úřadem práce zamítnuta nebo zastavena. Dnes navíc může být provedeno šetření i v rámci dávek státní sociální podpory, kdy není tak časté, ale může proběhnout, konkrétně u vyplácení příspěvku na bydlení. V rámci poskytování sociální služby na základě dohody mezi klientem a poskytovatelem může dojít k ukončení poskytování služby. Děkuji za dotaz, zdraví, Simona“
Šárka Pr.: „Hezký den. Bojím se že zůstanu sama bez manžela, můžu už teď něco udělat aby to pak nebylo tak těžké? Mám z toho hrozny strach :(“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den Šárko, moc mě mrzí, že máte takové trápení. Určitě můžete využít manželkou poradnu a zkusit o problému mluvit a řešit ho společně. Dále můžete sama vyhledat podporu sociální služby, například nějakou SAS. Můžete se na to připravit se sociální pracovnicí dopředu, mít různé varianty. Pokud k tomu budete mít více konkrétní dotazy, napište mi prosím na simona.patelisova@nfpomoci.cz, rádi se s vámi spojíme blíže a poradíme třeba konkrétní sociální službu ve vašem okolí, na kterou se obrátit. Držte se, Simona“
Miluška: „Dobrý den, jaké vzdělání potřebuji abych se mohla stát poradkyní pro samoživitele? Téma mě moc zajímá a ráda bych těmto lidem pomohla. Velké díky.“
Simona Patelisová: „Krásný den Miluško, to mě moc těší, že máte o oblast pomáhání lidem a sociální práce zájem. Výkon funkce a vzdělání sociálního pracovníka a pracovníka v sociálních službách, přímo stanoví zákon o sociálních službách č. 108/2006 Sb. v platném znění, konkrétně část 8. Termín poradce stanoví odstavec e). Záleží na tom, na jaké pozici a v jaké službě bude poradenství prováděno. Základní sociální poradenství musí poskytovat každá služba dle zákona o SS, odborné potom v rámci odborných poraden. Předpokládá se minimálně odborné vzdělání v oboru na úrovni DiS. Odborný poradce musí mít vzdělání vysokoškolské. Držím palce a ať se vám daří! Simona“
Anna: „Mám jen dotaz jak jste se k vaší práci dostala? Co vás na tom baví? Přijde mi to hrozně nápomocné, sama jsem těchto služeb využila, je to záslužné. Přeji vám hezký den.“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den Anno, děkuji za milý dotaz. Byla to vlastně náhoda, k pomáhání jsem inklinovala vždy, ale hledala jsem také to, jak propojit nová média s pomocí, jak pomoc ve společnosti posunout dál a zefektivnit. Dnes je velkým fenoménem dárcovství, pomoc crowdfundingem a sbírkami, a to se mi podařilo propojit právě na dárcovské platformě, kde zakládáme sbírky lidem v nesnázi a pomáháme zlepšit situaci každého klienta, který se na nás obrátí. Příběhy jsou to občas velmi vážné, ale když se pak pomoc podaří uskutečnit, je to pocit k nezaplacení. Děkuji za dotaz a přeji krásný zbytek odpoledne, Simona“
Anna Borková: „Existuje nějaký manuál co dělat když se stanu samoživitelkou? Mám toho plnou hlavu a nevím co dřív, bojím se že něco prošvihnu. Děkuji.“
Simona Patelisová: „Krásný den Anno, nevím o něm, ale samotné samoživitelství ještě neznamená problém, byť je rizikem jeho vzniku. Záleží na okolnostech, finanční situaci rodiče, zda povinný rodič se podílí na výchově a výživě. Spíše by bylo vhodné položit konkrétní otázku. Určitě je možné vyhledávat informace na MPSV a ÚŘADU PRÁCE, ale nemusíte se bát, že máte nějakou konkrétní povinnost. Pokud svou situaci zvládáte, pak se není čeho obávat. Pokud máte pocit, že vám situace protéká mezi prsty, doporučujeme obrátit se na sociálního pracovníka v místě bydliště dítěte, on pro vás bude takovým rozcestníkem, co ve vaší situaci dělat a ohlídá, abyste nic neprošvihla a v situaci se zorientovala. Držím vám palce, Simona P.“
Anna: „Dobrý den, milá paní Simono, Působíme na mě velmi mile. Přeji hodně mentální síly k odpovědím na divácké otázky a díky, že děláte to, co děláte!“
Simona Patelisová: „Dobrý den Anno, je mi velkým potěšením, že tu dnes mohu být v brněnském studiu, reagovat na vaše dotazy a interagovat s vámi. Děkuji za moc milý podnět. Ať se daří! Simona“
Sara: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda otec "musí" zaplatit alimenty i za září, jestliže syn nedokončil vysokou školu a ukončil docházku během prvního ročníku. - potvrzení ze školy je až do 30. září - docházku do školy ukončil do 30. června - dle kolegyně jsem se dozvěděla, že prázdniny (7+8 měsíc) platí ještě jako status studenta Ještě mám druhou otázku o jaký náklad (školní, zdravotní či ostatní) má syn možnost otce požádat neboť mimo alimentů otec na nic nepřispívá. A jak dlouho zpětně a kde zažádat o úhradu nákladů, neboť se obávám, že bez zákonné opory nic syn od otce neobrží. předem děkuji za pomoc i odpověď“
Simona Patelisová: „Dobrý den Sáro, tady je to otázka především na právníka, nebo právnickou poradnu. Obecně, pokud je posuzovaný jako nezaopatřené dítě do 26 let věku, které se řádně a soustavně připravuje na budoucí povolání dle zákona o státní sociální podpoře, pokud pobírá přídavek na dítě i během prázdnin, přikláním se, že ano. Dítě je však zletilé, pokud ukončilo studium, musí si hledat zaměstnání a pokud ukončil studium, soud již výživné neupraví, pokud znovu nezačne studovat. Výživné může potom znovu upravit na návrh soud, jedná se o tzv. elasticitu neboli obnovení vyživovací povinnosti. U stanovení nebo zvýšení výživného se potom zohledňují i další okolnosti, které stanoví občanský zákoník, výživné lze zvýšit nebo stanovit až 3 roky zpětně od podání návrhu. Doufám, že jsem na váš dotaz odpověděla, jak jste potřebovala a přeji vám hodně štěstí. Simona“
Jan Lenkek: „Zdravím, poradíte, jak to říct dítěti, že se budeme rozvádět a že budeme spolu sami? Je na ženu hodně fixovany (syn) a nevím aby to vzal dobře.“
Simona Patelisová: „Dobrý den Jane, jsem ráda, že si tuto otázku kladete, a je to moc dobře. Určitě bych se obrátila na dětského psychologa v Poradně pro manželství rodinu a mezilidské vztahy, která je bezplatná, nebo na psychologa se soukromou praxí. Je potřeba situaci probrat s odborníkem podrobněji, abyste našli nejvhodnější způsob pro syna. Budu vám držet palce, držte se! Simona“
Eva.: „Dobrý den paní Simono, musí mít jeden rodič souhlas druhého pro lékařské úkony? Anebo stačí jeden? Děkuji, na shledanou.“
Simona Patelisová: „Moc mě těší Evo, děkuji za dotaz. Dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., je stanoveno, že vykonává: Sociální pracovník vykonává sociální šetření, zabezpečuje sociální agendy včetně řešení sociálně právních problémů v zařízeních poskytujících služby sociální péče, sociálně právní poradenství, analytickou, metodickou a koncepční činnost v sociální oblasti, odborné činnosti v zařízeních poskytujících služby sociální prevence, depistážní činnost, poskytování krizové pomoci, sociální poradenství a sociální rehabilitace, zjišťuje potřeby obyvatel obce a kraje a koordinuje poskytování sociálních služeb. Samozřejmě záleží na tom, v jaké organizaci pracuje, co je dalším obsahem pracovní náplně dle pracovní smlouvy. Přeji krásný zbytek dne, Simona“
Martin: „Dobrý den mladá paní, nezlobte se na mě to co jste tam říkala ohledně samoživitelů je pěkný nesmysl, jak se sociální pracovníci chovají ke klientům. 11 let jsem samoživitel a v životě jsem se s ničím takovým nesetkal. Aby sociální pracovník nabízel takovéto varianty pomoci klientům, ve veřejných médiích lidem ležete do očí.“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den Martine, děkuji za příspěvek do diskuze, je velmi podnětný, samozřejmě každý nemusí mít svou zkušenost pozitivní. Pokud nejste spokojený se svou sociální službou, je dobré se zaměřit na její změnu. Samozřejmě můžete požádat o pomoc nějakou nevládní neziskovou organizaci, třeba nás, dárcovskou platformu. Je to velmi individuální a neříkám, že každá situace se dá posuzovat sama. V dnešním vysílání jde především o to nasměrovat samoživitele, kteří ještě neví ve své situaci kudy kam, nebo je nějaká otázka hodně pálí. Mrzí mě, že máte takovou zkušenost. Někteří sociální pracovníci samozřejmě ke spolupráci přistupují tak, jak je aktivní klient. To je také velmi důležité říct. Sociální pracovník za vás všechno neudělá, je pouze podporou a navigátorem. Pokud ale nejste z nějakého důvodu spokojený, můžete vyhledat jinou formu sociální služby ve vašem okolí dle registru sociálních služeb. Krásný den a ať se vám jen a jen daří. Simona“
Sylva Macková: „Dobrý den milá paní Patelisová, děkuji za útěšná slova pro samoživitelky. Je to opravdu nelehká role, obzvlášť neplatí li ote dítěte výživné. Musíme mít se synem podrobný rozpočet, do nějž nesmí zasáhnout nenadálý platební požadavek. Ten nám bohužel tyto dny nastal :-( Mylně jsem hradila zálohu na plyn na jiné, neznámé číslo příjemce. Už jsem reagovala na upomínky dodavatele plynu a prosila o trpělivost, tedy odložení termínu splatnosti, ale stále dostávám pouze upomínky. Další zálohu na správný účet nemám z čeho zaplatit. Mylnou platbu řeším s bankou v rámci reklamace, ale potrvá několik dnů, možná týdnů, než záležitost vyřeší. Bojím se hrozby odpojení plynu, s penálem atp. Může nám někdo nějak pomoct?? Děkuji“
Simona Patelisová: „Dobrý den Sylvo, děkuji za kontaktování. Určitě mi můžete napsat pro hlubší konzultaci na simona.patelisova@nfpomoci.cz, rádi to s vámi probereme podrobněji. Jestli máte spolupráci se sociální službou - pracovnicí, může s vámi probrat podrobnosti rozpočtu a nějaký splátkový kalendář, atp. Pokud se ukáže, že jste vyčerpala všechny možnosti a stále se potýkáte s nepříznivou životní situací, sociální pracovnice vás může doporučit na sbírku. Např. s účelem pomoci s nedoplatky, nenadálými výdaji atp. Děkuji za váš dotaz a bude vám držet palce. Nebojte se ozvat, Simona“
B. Levová: „Co má v popisu práce sociální pracovnice? Mám zmatek co může vlastně dělat. Děkuji.“
Simona Patelisová: „Dobrý den, dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., je stanoveno, že vykonává: sociální pracovník vykonává sociální šetření, zabezpečuje sociální agendy včetně řešení sociálně právních problémů v zařízeních poskytujících služby sociální péče, sociálně právní poradenství, analytickou, metodickou a koncepční činnost v sociální oblasti, odborné činnosti v zařízeních poskytujících služby sociální prevence, depistážní činnost, poskytování krizové pomoci, sociální poradenství a sociální rehabilitace, zjišťuje potřeby obyvatel obce a kraje a koordinuje poskytování sociálních služeb. Samozřejmě záleží na tom, v jaké organizaci pracuje, co je dalším obsahem pracovní náplně dle pracovní smlouvy atp. Děkujeme za dotaz! Simona“
Tomáš: „Dobrý den, je možné v případě složité finanční situace získat peníze i jinak, než skrze úřady? Slyšel jsem, že lze založit někde sbírku, ale bojím se, že přijdu o podporu, aby to nebylo bráno jako příjem. Děkuji“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den Tomáši, sbírka není brána jako příjem, ani se nedaní. Nemusíte se bát, nijak se tedy s vašimi příspěvky a dávkami nevylučuje. Určitě můžete vyplnit žádost i u nás. Můžete zažádat o konzultaci na simona.patelisova@nfpomoci.cz. Držím vám palce, abyste všechno zvládnul. Simona“
Patricie: „Dobrý den, jak a kde se může samoživitelka hlásit o pomoc a jak se posuzuje, jestli je opravdu samoživitelka? Některé ženy tohle zneužívají a pak berou peníze lidem, kteří to skutečně potřebují. Děkuji.“
Simona Patelisová: „Dobrý den Patricie, maminka samoživitelka se přihlásí na Úřad práce a OSPOD, čím více dávek a finanční pomoci bude chtít čerpat, tím častější bude pro ni otázka, jestli má sociální spolupráci. Lidé, kteří mají již tolik problémů, že musí zažádat o co nejvíce dávek, obvykle spolupráci mít budou. Ta je poté motivuje a kontroluje, aby finance byly využívány efektivně, měli finanční gramotnost a plnou podporu svou situaci zlepšit. Zde vždy záleží, o jaké situaci konkrétně hovoříme. Děkuji, Simona“
Kateřina: „Dobrý den, paní Patelisová, mohla by jste mi prosím poradit kam se obrátit na sociálního pracovníka v Mladé Boleslavi? Ohledně řešení styku děti s otcem mi na Ospodu bohužel nevychází vstříc. Otec je neplatič, je již zahájeno exekuční řízení a poddané trestní oznámení. Děti si otec vyzvedava na víkend jednou za 14 dní. Bohužel nemají vhodný dozor atd. Již jsem z celé situace velmi vyčerpaná. Sociální pracovník by mi moznamohl pomocí, podle vaší informace z TV. Předem děkuji a přeji hezký den Kateřina“
Simona Patelisová: „Dobrý den Kateřino, dobrou spolupráci máme s organizací LUMA: https://luma-mb.cz/, která má také sociálně aktivizační službu, kontaktovat můžete také Linku důvěry a Centrum psychoterapie Mladá Boleslav: https://www.linka-duvery-mb.cz/. Poradnu pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Mladá Boleslav: Kateřiny Militké 55, 293 01 Mladá Boleslav I, tel: 326 322 915. Děkuji za dotaz a držím palce, Simona“
Alenna: „Dobrý den, můžu si o nějaké dávky apod. vyřídit ještě před porodem? Jsem sama a bojím se abych to všechno pak s miminkem zvládla. Jde to? Děkuji mnohokrát. Alenw.“
Simona Patelisová: „Dobrý den Aleno, pokud se jedná o dávky, které souvisí s porodem a mateřstvím, tak bohužel je lze vyřídit až po porodu a vystavení rodného listu dítěte. Vyřídit však můžete on-line datovou schránkou, jde většinou o rodičovský příspěvek, přídavek na dítě nebo porodné, u posledních dvou dávek závisí na rozhodném příjmu rodiny. Držím vám palce! Simona“
Monika Žemličková: „Dobry den, rada bych se zeptala, zda se mohu něčeho domoci. Jsem samoživitelka, se dvěma dětmi 9 a 11. Bývalý má vyměřené alimenty před 8 lety 5000,- Alimenty mi však platí dost nepravidelně po 2 měs., po 1 měs polovinu apod. a již mi mnoho dluží. Já vše na co potřebujeme musím dovydělávat. Bývalý je na pracovním úřadě a dělá na černo. Otázka zní: mohu chtít zvýšení alimentů, popř jak ho donutit platit pravidelně??? Bylo mi řečeno, že pokud je snaha a platí, ač nepravidelně nemohu nic. A pokud je na pracovním úřadě, tak také ne. Děti si bere také nepravidelně, spíše ne. Nenechávala jsem dávat soudně. Dcery nechtějí a tatínek také ne a jsem rada že na svátky, Vánoce atd je mám u sebe. Moc děkuji. Monika Ž.“
Simona Patelisová: „Dobrý den Moniko, určitě bych požádala o zvýšení výživného, od jeho stanovení již uběhla opravdu dlouhá doba. Soud může při stanovení výživného přihlížet i k teoretické otázce, jakou profesi povinný vykonával (je vyučen, vystudován), kolik je v jeho profesi běžný příjem v daném regionu (dotazem na úřadu práce) a z toho předpokladu výživné stanovit. Pokud výživné dluží, určitě bych podala návrh na exekuci (i hmotného majetku) a potom o náhradní výživné s trestním oznámením. Nebojte se toho. Držím vám palce, Simona“
Antonie: „Dobrý den Dcera s vnučkou žije sama.Má smlouvu na bydlení.Bydlení sehnala přez reality zaplatila provizy a majitelka jí dala smlouvu a na 4splátku kaukce.Po 3měsících na příspěvek bydlení nemá nárok.Byt není zakreslen na katastru.Je tam jen celý dům.Má své hodiny na ele.A v domě jsou další byty.“
Simona Patelisová: „Dobrý den, napište mi pro konzultaci na simona.patelisova@nfpomoci.cz Simona“
František V.: „Dobrý den, a jak to je s maminkami samoživ., když syn má dvanáct let a má práci, indv. důchod. A žije sma. Jak to je s ní, má možnosti pomoci? Moc Vám děkuji za odpovědi“
Simona Patelisová: „Dobrý den, napište mi pro konzultaci na simona.patelisova@nfpomoci.cz Děkuji, Simona“
DANA: „Máme děti ve střídavé péči. Žádám o příspěvek na bydlení na který bych měla nárok. Bývalý partner, ne bývalý manžel, který se mnou ve společné domácnosti nežije, odmítá podepsat čestné prohlášení, že mi nepřispívá na domácnost. Bez toho mi Úřad práce příspěvek na bydlení neprizna. Co nám dělat, jak jinak doložit, že mi na bydlení nepřispívá. Dekuji“
Simona Patelisová: „Krásný dobrý den, záleží na úřadu. Pokud máte nájemní smlouvu, tak určitě tím, že v ní jsou zahrnuty jako uživatelé bytu děti a Vy. Pokud se jedná o byt v osobním vlastnictví nebo družstva, třeba svědectvím/výpovědí člena předsednictva domu v společenství vlastníků nebo družstva. Případně bych se dotázala, jakým jiným způsobem mohu požádat přímo ÚP. Navíc i v rozsudku o určení výchovy bude jistě aktuální adresa druhého rodiče i popis jeho bytové situace. S pozdravem, Simona“
Barbora: „Dobrý den paní Patelisová, chci Vás poprosit o radu. Jsme s dcerou od porodu pouze spolu, nyní jsem 8.měsíc na MD/RD. Otec dcery mi hradí nájem, na vše ostatní vč.nonstop péče jsem sama. Jsem nucena i pár hodin týdně začít chodit do práce a chtěla bych se zeptat, zda v tomto mém případě mám po dobu rodičovské dovolené nárok na nějaký příspěvek např.na domácnost? Moc děkuji a přeji krásný den a hodně sil ve Vaší úžasné práci.“
Simona Patelisová: „Dobrý den, ano, můžete určitě požádat v rámci dávek SSP o příspěvek na bydlení, ale i o dávky v hmotné nouzi, avšak toto záleží na výši příjmů a nákladů na bydlení, které musíte prokázat (to, že je hradíte sama). Držím palce, Simona“