Chat

dětská psycholožka

Lucie Kotková

Domácí vyučování – motivace, úkoly

Záznam chatu z pátku 13. března 2020

Kateřina Škodáková: „Dobrý den, z vlastní zkušenosti vím, že doma jsem byla vždy radši, než ve škole a úkoly se mi dělaly velmi pomalu, jelikož v pokojíčku bylo tolik lákavých jiných věcí, než škola (nemusela jsem je vidět, ale stačil ten pocit, že vím, že tam někde jsou)...má otázka zní - jak motivovat děti, aby se doma lépe soustředily na to, co je třeba udělat do školy a je lepší j nechat dělat úkoly samostatně či s nimi? Děkuji Kateřina“

Lucie Kotková: „Dobrý den, hodně záleží na věku dítěte a jeho schopnosti samostatně pracovat a soustředit se. Pokud se dítě v pokoji hodně rozptyluje, zkuste mu udělat pracovní místo jinde, např. v kuchyni u stolu. A jasně oddělte "práci" a "zábavu" ve stylu "doděláš tuhle stránku a pak si můžeš jít hrát".... Co zvládne dítě udělat samo, nechte ho udělat, jen to na konci třeba zkontrolujte. Je lepší poskytnout nezbytnou míru podpory a pomáhat až ve chvílích, kdy už to dítě samo nezvládne, aby se naučilo samostatnosti i ve školní práci.“

Martina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho se denně věnovat domácí výuce? Tak jako ve škole na 1.stupni? Děkuji“

Lucie Kotková: „Dobrý den, to si myslím, že opravdu není třeba a pro spoustu rodičů, kteří např. chodí do práce, není možné. Je třeba si uvědomit, že výuka ve škole probíhá pro nějakých dvacet a více dětí a učitel musí zvládnout celou třídu. Doma máme možnost zaměřit se na to, co naše dítě potřebuje konkrétně, něco možná pochopí rychle, u jiného úkolu potřebuje více času, něco potřebuje vysvětlit nebo procvičit opakovaně. A doma máme možnost mu výuku udělat "na míru". Snažila bych se udělat zadání, která dítěti posílá učitel ze školy, ale se zřetelem k tomu, jak to dítě zvládá a potřebuje. Současné opatření je zcela nové, nikdo včetně pedagogů s ním nemáme zkušenost a patrně bude potřeba trochu experimentovat. Držím palce!“

IVANA: „Dobrý den, mám dvě děti školou povinný. Navštěvují speciální praktickou školu. S učitelkami jsem v kontaktu. Mailem posílají úkoly. Přijde mi,že mladší dcera(10.let -2.tř) má učiva více než syn(12let -5.tř). Doma mám ještě 21.měsíčí dcerku. Jak namotivovat dceru k úkolům, aby se lépe soustředila a zvládla probrat vse co paní uitelka pošle? Děkuji“

Lucie Kotková: „Dobrý den, tak to je rozhodně obtížná situace, nejen pro vás, ale i pro dcerku, které to musí připadat nespravedlivé.... zkuste jí učení rozložit na kratší úseky, začlenit přestávky a hru, při úkolech zkusit najít inspiraci na internetu, občas pustit nějaké výukové video. Obtížnější úkoly dávat dříve dopoledne, kdy ještě není tak unavená, odpoledne už se jít spíš projít a v rámci procházky procvičit to, co se naučila dopoledne.... Pokud máte nějaké větší potíže učivo zvládnout, nebojte se obrátit na paní učitelku, která vás navede, jak si s ním poradit. Držím palce! LK“

Filip Kwasnica: „Bude mít nějaké důsledky když se učím doma a ne ve škole.Je mi 10 let.“

Lucie Kotková: „ahoj Filipe, jestli se fakt učíš, tak to důsledky mít nebude, horší by to bylo, kdyby ses na učení "vykašlal", to by ses asi za měsíc ve škole divil :) Tvoji učitelé budou určitě tobě nebo tvým rodičům psát, co máš doma dělat, abys zvládl všechno učivo, které je potřeba, tak se nemusíš bát, že bys něco zameškal. Držím ti palce!“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych jen říct,že tohle období je velmi náročné“

Lucie Kotková: „Dobrý den, Jano, souhlasím s vámi. Držím nám všem palce, ať ho ve zdraví dáme.... věřím, že zdraví je přednější než zvládnutí učebních osnov.“

Iva: „Myslíte, že mají rodiče tu přirozenou autoritu pro učení, jako třeba pí učitelka ve škole? Není s tím problém?“

Lucie Kotková: „Dobrý den, Ivo, samozřejmě že na nás rodiče to děti mohou trochu víc zkoušet. Určitě je vhodné dát od začátku jasně najevo, že opravdu nejsou prázdniny a doma něco dělat musí, protože když měsíc budou školu šidit, tak to pak nedoženou. Spíš než o autoritě to bude o motivaci, jak jim tu domácí výuku zpestřit, aby to pro ně nebylo jen nudné vyplňování písanek, pracovních sešitů a listů. Držím nám palce! LK“

Gabriela: „Jak jako učitelka mohu co nejvíce pomoct s učením dětem/rodičům doma? (1.st ZŠ)“

Lucie Kotková: „Dobrý den, určitě s nimi být v pravidelném kontaktu a zjišťovat, co potřebují, co jim nejde... poslat občas třeba nějaké natočené video, kde látku vysvětlím, případně dohledat nějaké video na internetu, kde je to zpracováno (ideálně nějakou hravější a zábavnější formou). Nabídnout rodičům čas, kdy jim můžu být k dispozici pro případ dotazů, zdůraznit, že je v tom nenecháte ;) Díky za váš vstřícný přístup a držím palce vám i vašim žáčkům. LK“