Chat

kněz, scenárista, režisér dokumentu a ředitelka společnosti Spondea o.p.s

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová

Domácí násilí

Záznam chatu z pátku 17. března 2017

ENTER: „JL - Jaká je situace ohledně domácího násilí v ČR v součastnosti?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Dobrý den, situace u domácího násilí v ČR se příliš nemění co se týká četnosti, případů je stále zhruba stejný počet. Mění se ale možnosti pomoci, které se zlepšují a doba, kterou osoby ohrožené v násilí setrvávají, ta se zkracuje. Začíná se také pracovat s celou rodinou, tedy s ohroženými, dětmi i těmi, kteří se násilí dopouští. Situace se tedy zlepšuje.“

MORTAR: „JL: Jaká je latence domácího násilí v ČR?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Latence, tedy doba setrvání ve vztahu, kde je přítomno násilí se mění. Před deseti lety to bylo průměrně 6 let, v současnosti okolo dvou let.“

GF: „JL - Co domácí násilí na mužích, je v ČR časté?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Je méně časté než na ženách, ale existuje. Podle posledního výzkumu se týká sedmi procent mužů v ČR.“

SK: „JL - Je podle mne nutné vidět hranici mezi domácím násilím a tzv. "Itálií" - co si o tom myslíte vy?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Určitě souhlasíme, hlavním jevem, který odlišuje domácí násilí od "itálie" je strach toho, kdo je ohrožován a neměnnost rolí, agresor je stále agresorem, ohrožený obětí.“

ASCONA: „JL - Představila byste Spondea o.p.s.?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Spondea působí v Brně už 20 let, pomáháme lidem, kteří zažívají násilí v rodině, dále rodinám a dětem v různých krizových situacích. Více najdete na www.spondea.cz“

inners: „ŠRR - Co si o domácím násilí myslíte?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Je to jev, který není důstojný obětí ani agresorů, ať už se to týká mužů, nebo žen. A především se silně podepisují na dětech. Vztahy by měly být charakterizovány komunikací v lásce, úctě a nikoliv násilím ať už psychickým, což je častější nebo bohužel někdy i fyzickým.“

ANTI: „ŠRR - Jak se dívá na domácí násilí Vaše víra a Vaše církev?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Násilí obecně je cizí křesťanskému příběhu.“

SKINF: „ŠRR - Zažil jste někdy domácí násilí v blízkém okolí?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Ano.“

SK: „ŠR - Jaké to je když kněz je scénárista, režisér dokumentu?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Podobné jako když farářuje :-)“

V.: „Dobry den, muzu se zeptat, jak je to s oznamovaci povinnosti u domaciho nasili? Mam tim namysli, kdyz se dozvime o nekom, kdo by mohl byt obeti (napr. sousede). Dekuji“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Dobrý den, oznamovací povinnost je pro občany v případě, že se jedná o násilí na dětech. V jiných případech jde spíše o to "nezavírat oči" a nabídnout pomoc a podporu člověku, o kterém si myslíte, že je ohrožován někým blízkým. Každý také může podezření na násilí ohlásit policii.“

Renata: „Je možné nějakou terapií odstanit agersivní chování muže? Mám na mysli spychický "teror" - urážky, ponižování, zvyšování hlasu. Děkuji.“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Dobrý den, ano je to možné. Je ale potřeba, aby byl člověk, který se agrese dopouští, alespoň trochu motivován ke změně svého chování. To je důležité pro nastoupení terapie. Terapii nabízí několik organizací: v Brně je to Spondea, v Praze Lom, Diakonie, v Hradci Králové Nomia a další. My ve Spondea považujeme tuto formu terapie za důležitou hlavně z pohledu ohrožených osob, protože když původce agrese pracuje na změně svého chování, je soužití bezpečnější pro ohrožované. Podrobné informace o terapeutickém programu najdete na www.spondea.cz Jana Levová Dobrý den, já sám jsem se účastnil 3 měsíčního intenzivního kurzu pro muže, kteří mají problém s násilím ve vztazích. Vynikající kurz najdete na stránkách www.ilom.cz Všichni muži ve skupině se přihlásili dobrovolně a práce i terapie ve skupině byla velmi přínosná a muži byli velmi spokojení a zlepšovali se. Terapie je učila pracovat se svým vztekem a zvládat návaly vzteku ve vztazích a v komunikaci. Podmínkou je však umět ukázat prstem na sebe, v případě muže, a řešit problém. To je často obtížné, protože násilí je často větší tabu než téma sexuality. RŠR“

Eva: „Dobrý den, reaguji na predchozi dotaz..není povinnost ohlašovat na policii nejen násili na dětech, ale také situace, kdy jsou děti násilí mezi rodiči přítomny?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Dobrý den, všechny děti, které vyrůstají v rodině, kde je přítomno násilí, chápeme jako děti ohrožené. Tato povinnost se tedy nevztahuje k závažnosti toho, co se děje dětem, ale k samotnému faktu přítomnosti domácího násilí.“

Karel: „Dobrý den, je na místě mluvit o domácím násilí, i když manželka manžela týrá "jen" psychicky? Děkuji.“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Dobrý den, psychické násilí je přítomno vždy, protože se jedná o blízkou osobu, která násilí páchá. Nedá se nazývat "jen" psychickým, je stejně závažné jako fyzické násilí. Naši klienti často říkají, že to psychické je horší, protože tyto rány se nezahojí. Jana Levová Dobrý den, jakékoliv týrání v jakémkoliv vztahu od kohokoliv není v pořádku. Šťastné manželství/partnerství tkví ve třech slovech, které by měly nějak každý den zaznívat z obou stran: 1. Mohu? 2. Promiň. 3. Děkuji. To platí jistě i o dalších vztazích. Pak mohou být neshody, hádky, ale vztah šťastně pokračuje dále. Ve vzájemné lásce také vzájemná úcta. RŠR“

Majka: „Hezké odpoledne,jak se vám líbí ve studiu?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „ČT Brno má nové studio ale tytéž lidi. Což je ideální stav :-) RŠR Studio je moderní, líbí se mi. Hlavně jsem ráda, že tady mohu být a odpovídat na otázky k tomuto těžkému tématu :)Jana Levová“

Alena Novotná: „Dobrý den, jak se prosím Vás jmenuje dokument jehož jste scenáristou. Děkuji“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Dobrý den, dokument se jmenuje "Z lásky nenávist", zde jsem režisér se supervizí Jiřího Stracha a spoluscénárista s Kateřinou Kovářovou. V současnosti probíhá casting na pokračování s pracovním názvem "Z lásky nenávist II.", které se věnuje ohroženým mužům.“

Marie T.: „Dobrý den, chtela bych se zeptat co delat když manžel dlhouhodobo týra psychicky i fyzicky manželku. cca. každý 3 mesíce bití, neustále ponižování, nadávaní atd.... A všemu tomu přihlíži 9 letá dcera a 2 letý syn. Na slovo rozvod manžel neslyší akorát vyhrožuje že nás vyhodí z bytu na ulici. Co delat se ptám ?“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Dobrý den, situace, kterou popisujete, je domácí násilí. Takto ohrožená žena to jen těžko zvládne sama, zvláště, když jsou v rodině děti. Doporučila bych jí obrátit se na nejbližší intervenční centrum, což je specializovaná pomoc obětem násilí. Kontakt na všechna intervenční centra v republice lze najít na www.domaci-nasili.cz V každém kraji funguje minimálně jedno. JL“

Anežka: „Co dělat v případě,že psychického násilí se dopouští na svojí ženě manžel (policista).Oba jsou vysokoškoláci.On ji neustále ponižuje,uráží,nenechá jí nikdy mluvit/žena má mlčet atd. To vše bohužel před dětmi.“

Štěpán Romuald Rob a Jana Levová: „Dobrý den, v případě, který popisujete bych určitě doporučila začít podporou ženy, aby dokázala pro sebe a děti zajistit důstojné prostředí pro život a pro výchovu. Později možná i pro muže terapeutický program, který mu pomůže změnit jeho chování. Postup je vždy velmi individuální, ale na začátku je důležité požádat o odbornou pomoc, např. v intervenčním centru (kontakty na všechny v republice najdete na www.domaci-nasili.cz), pomoc je diskrétní a může být i anonymní. Je důležité najít odbornou pomoc i pro děti. V Brně v organizaci Spondea, kterou zde zastupuji nabízíme vše: - pomoc pro ohroženou, podporu dětských psychologů pro děti a odděleně i program pro ty, kteří se chovají agresivně ke svým blízkým.“